Pronájem společných prostor SVJ
Dobrý den, v loňském roce vzniklo ve 3 bytových domech (společně hospodařících) SVJ. Vznikl zde problém týkající se pronájmu společných prostor (kočárkárny, kolárny, sušárny apod.). Je prosím možné, aby si veškeré místnosti v 1 bytové domě pronajal jen jeden vlastník bytu (který je třeba za uvedené prostory ochoten zaplatit více než ostatní), i když s tím ostatní nájemníci a vlastníci nesouhlasí? V současné době jsou všechny jmenované místnosti obsazeny koly všech spolubylících, kam by se v případě pronájmu jen 1 vlastníka všechna ta kola umístila? Můžou být ostatní obyvatelé domu takto omezováni v užívání společných prostor? Děkuji za odpověď.
Hanáková
Všichni vlastnící musí dostat podíl na nájemném a sami si ho zdanit.
Dobrý den. Obdržela jsem potvrzení o zdanitelných příjmech dle § 9 zák. 586/92 o daních z příjmů za rok 2019. Byl zde vymezen můj podíl zdanitelných příjmů na moji bytovou jednotku v Kč. Dále zde bylo uvedeno, že částka bude, na základě usnesení Našeho SVJ, převedena v roce 2020 na účet dlouhodobé zálohy oprav a udržování. Vzhledem k tomu, že jsem žádný souhlas s tímto postupem nedala je možné aby za mne SVJ rozhodlo, že mi příjem nevyplatí a rozhodlo beze mne o jeho využití? Je možné aby o nevyplacení mého příjmu rozhodoval někdo za mne? Domnívám se, že každý zdanitelný příjem musí být daňovému poplatníkovi vyplacen. Děkuji Vilma Kotelenská
zas píše své fantasmagorie, že svj/shromáždění je bůh a může vše. peníze z pronájmu jsou vaše „osobní“, svj na ně nemá žádné právo, ani právo rozhodovat, co se svými penězi uděláte. nemají se svj nic společného. pokud někdo hlasoval o tom, jak s vašimi penězi naložit, nemohlo to být v rámci shromáždění svj. vaše peníze nepatří pod správu svj. nadto nelze jen tak určovat mimořádné příspěvky, vždy by měly být odůvodněny rozpočtem, tj. že peníze je opravdu potřeba, a ne jen že si je chce svj přivlastnit „do foroty“.
Paní Radko, nejen že nerozumíte jednoduchému právu. Ale ještě i po upozornění a podrobném vysvětlení zde opakujete znovu Vaše nesmysly.
Jste zcela zmatena, když popíráte právo shromáždění rozhodnout o výši příspěvku na správu domu. Asi jste také nikdy neslyšela o vzájemném započtení podle § 1982 až § 1991 zákona č. 89/2012 Sb..
Naprostá pitomost je i Vaše nepodložené tvrzení že „nelze jen tak určovat mimořádné příspěvky, vždy by měly být odůvodněny rozpočtem, tj. že peníze je opravdu potřeba“. Toto Vaše tvrzení nejste schopna prokázat ani uvedením právní normy obsažené v celostátně účinném právním předpisu, ani citací z judikatury. Je to prostě jen Váš vlastní blábol.
Zálohy a příspěvky na správu domu se vyznačují právě tím, že mohou být vybírány jen tak – „do foroty“. Bez konkrétního určení důvodu či termínu použití. Když tomu nerozumíte, raději sem nic nepište. Nesmyslné a nepodložené žvásty nikoho nezajímají.
Justitianus
Paní Radko, pitomcům na jejich pitomé otázky většinou neodpovídám, ale ve Vašem případě činím výjimku:
Pod pojmem „jednoduché právo“ se rozumí právo obsažené v podústavních právních předpisech. Tedy v těch předpisech, které jsou v klasifikaci podle právní síly zařazeny až pod Ústavou a ústavními zákony.
Justitianus
Radka se opět mýlí na celé čáře. Shromáždění totiž vůbec nerozhodovalo o příjmu tazatelky.
Vilmo, co se domníváte o vyplácení příjmů z nájemného – to je jen Vaše ničím nepodložená domněnka. Jste členkou SVJ. Je to tedy SVJ (nikoliv Vy) kdo rozhoduje o výši příspěvků na správu domu a o době jejich splatnosti. To určuje výhradně shromáždění většinovým hlasováním, nikoliv Vy.
Ve Vašem SVJ zřejmě shromáždění rozhodlo o jednorázovém příspěvku na správu domu. Výše tohoto příspěvku se přesně rovná Vašemu podílu na nájemném. SVJ tedy částku pouze přeúčtovalo, aniž by ji vyplatilo. Hledejte příslušné usnesení shromáždění (nevíme kdy se takto usneslo – mohlo to být před více lety). SVJ je povinno prokázat Vám existenci tohoto usnesení a předložit zápis ze shromáždění.
Vše je tedy nejspíše v souladu se zákonem. To platí, pokud vlastníci přispívají na správu domu ve stejném poměru v jakém se mezi ně rozdělují příjmy z nájemného.
Justitianus
Justitianus,Je mi líto ale žádný zápis o rozhodnutí že se celá částka bude nechávat na společném účtu nemáme,vzhledem ke skutečnosti že je to nemalá částka bylo mi řečeno že si jí máme nechat vyplácet.A řekla mi to právnička našich odborů která sama dělá předsedu SVJ v jiném domě.Navíc na správu domu,vodného a vývozu jímky posíláme na společný účet nemalé peníze.Ale i tak z všeho příspěvku jsem pochopila že si výbor nesmí určovat jakou částkou budeme na společný účet přispívat,což tady se to bohužel stalo.Vilma
Vilmo, nemusí Vám to být líto. V SVJ to takto chodí: rozhoduje se většinově. Kdo si pořídil bytovou jednotku, musí s tím počítat.
- Je naprosto bezvýznamné že nemáte žádný zápis o rozhodnutí shromáždění. Rozhodnutí shromáždění se nestane neplatným jenom proto, že některý vlastník jednotky zrovna nemá zápis k dispozici.
- Je naprosto bezvýznamné co Vám bylo řečeno právničkou (že si částku máte nechat vyplácet). Jestliže SVJ provede započtení, jde o jednostranné právní jednání, kterým zanikají vzájemné závazky – a Vám nic vyplaceno nebude.
- Je také naprosto bezvýznamné že na společný účet posíláte „nemalé peníze“. Tak se tam (z rozhodnutí shromáždění) pošle ještě o něco víc peněz, no. Většina s tím souhlasila. Chcete-li to změnit, obraťte se na nejvyšší orgán SVJ – shromáždění.
Rozhodující pro Vás je pouze to zda shromáždění v minulosti rozhodlo o jednorázovém příspěvku na správu domu ve výši nájemného za rok 2019. Sama jste zde citovala písemné sdělení od SVJ, že: „částka bude, na základě usnesení Našeho SVJ, převedena v roce 2020 na účet dlouhodobé zálohy oprav a udržování“.
Nevím jak jste došla k závěru, že rozhodl výbor. Ten o tom platně rohodnout ani nemohl. Je zmíněno usnesení. Požádejte tedy o nahlédnutí do zápisu ze zasedání shromáždění, na kterém bylo toto usnesení přijato. Zjistěte text usnesení. Pak se tímto případem můžeme zabývat dále.
Justitianus
§ 16/366/2013 Sb.,
(2) Příjmem společenství vlastníků jednotek nejsou příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi, a to i v případě, že jsou hrazeny na bankovní účet společenství vlastníků jednotek; jde zejména o tyto příjmy
- nájemné z pronájmu společných částí domu,
Nejprve si to pořádně pročtete(pokud porozumíte psanému textu),
„Požádejte tedy o nahlédnutí do zápisu ze zasedání shromáždění, na kterém bylo toto usnesení přijato. Zjistěte text usnesení. Pak se tímto případem můžeme zabývat dále.“
poté k tomu napište co odporuje platným zákonům, stanovám tohoto SVJ včetně zápisu ze shromáždění ,kde se o nevyplácení příjmu z pronájmu přijalo usnesení a teprve pak si mínusujte!
Hanáková moc těmhle kravinám nerozumím ( dělám statutára pouhých 16 let) . Tohle by jednoznačně měli řešit stanovy . Podívej se, společných místností podle Prohlášení vlastníka může být plná prdel … jak jsem psal ošetřete si to ve stanovách v našich chatrných máme přesný postup a dokonce, které místnosti nejdou pronajat ( sušárna, kolárna…)
Pokud ten jediný vlastník (nebo jakýkoliv jiný nájemce) ty prostory bude i nadále užívat jako kočárkárnu, kolárnu, sušárnu…, pak jde jen o soukromoprávní záležitost mezi vlastníky a můžete „být přehlasován“ a o možnost užívání přijít (za nějakou finanční kompenzaci). Předpokládám ale, že nájemce tam bude chtít provozovat něco jiného a pak musí řešit změnu užívání se stavebním úřadem. V řízení budete jedním z účastníků (jako spoluvlastník prostor), můžete podávat námitky a proti rozhodnutí se odvolat. Např. namítat, že nebude dodržen §34 Pražských staveních předpisů, který řeší kolárny (i když bohužel nijak moc přísně :-().
aby se dalo rozumně odpovědět, je třeba vědět, co je o těchto prostorech napsáno ve vašem Prohlášení vlastníka" – ale obecně o tom rozhoduje nadpoloviční většina, a pokud se s tím nesmíříte, dostanete odškodnění ve výši svého podílu (nájemce platí 5k měsíčně – váš podíl na domě je 1,5% procenta – máte nárok na 75kč za měsíc, ale ne na místo v kočárkárně.
Poslední komentáře