Prodej garážového stání
Tak jsme dnes měli shromáždění. Bylo to veselé: Přítomní by odsouhlasili i snad, že na obloze vidí zjevení. Ovšem největší kuriozitou bylo, že odhlasovali prodej garážových stání a to za cenu, kdo dá více – vyvolávací cena 135.000,– Kč. Nemohla jsem se udržet smíchy, co to za nesmysly výbor předváděl a prý to vše bylo projednáno s právníkem, kterého si platíme. Na takové hlouposti musíme mít právníka. Přitom garážové stání je ve společných prostorách domu a nyní s těmi, kteří ve smlouvě nemají výlučné užívání garážového stání tak se bude licitovat, kdo dá více za nabídku GS. Na otázku, kdo ta GS prodává, resp. kdo je jeho vlastníkem, tak bylo sděleno, že SVJ. Když jsem oponovala, tak se smáli. Co dodat?
Tak takoví právníci jsou a takoví statutárové – neví, že prodávají něco, co nevlastní.
Teď by mne zajímalo, v případě, že tak vyberou (počítají) 1,000.000,– Kč a dají ho do „FO“ – ikdyž jim sděluji, že FO neexistuje, jak s daněmi apod.?
Paní unavená předložila diskutujícím zajímavou úlohu. Nabízím svoji představu řešení a jsem zvědav, co vy na to.
Současný stav je následující. V suterénu domu je garáž s určitým počtem stání. Tato garáž je vedena jako společná část domu. Některá ze stání byla v minulosti přidělena vlastníkům do výhradního užívání. Zbývající stání jsou dále užívána jako společná část domu.
V čem je problém?
Finanční situace se změnila (lidé zbohatli) a zájem o garážová stání vzrostl. Někteří vlastníci mají i dvě auta.
Dokud bylo garážových stání víc než zájemců o ně, nikomu nevadilo, když některé byly dány do výlučného užívání některým vlastníkům. Proč by to měl být problém teď?
Problém tedy není jestli je možné zbylá stání předat do výlučného užívání. Problém je, podle jakého klíče ta zbylá stání rozdělovat. Ale i to bylo vyřešeno. O stání se bude soutěžit obálkovou metodou. Kdo nabídne víc, stání dostane.
Zůstává poslední problém. Komu připadnou utržené peníze? Do výlučného užívání budou převáděna stání, které jsou ve spoluvlastnictví všech vlastníků. Výtěžek by proto měl být rozdělen mezi spoluvlastníky společných částí.
Až budou všechna stání rozdělena, majitelé bytů, na které se nedostane, (včetně vlastníků dvou garsonek) nebudou chtít přispívat na správu garáže v suterénu, protože garáž nebudou smět používat. Tento problém bych navrhoval řešit zavedením přídatného spoluvlastnictví ke garáži.
Ivanq.
Výlučné právo užívat určité GS, které je založeno jen smlouvou o převodu, vůbec neexistuje. Pokud prodávající vlastník (obecně převodce) takové právo neměl, nemohl je na kupujícího (nabyvatele) převést. Nikdo totiž nemůže na druhého převést více práv než sám má. To je stará římská zásada (Nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet).
Vaše kupní smlouvy obsahují nepravdivé tvrzení stran výlučného práva k určitému GS.
Doporučuji vrátit se zpátky na stromy a začít to rozmotávat od začátku. Stav je takový, že jste spoluvlastníky celého společného garážového prostoru, nic víc. Nikdo žádné výlučné právo nemá. Svou kupní smlouvu si každý může tak akorát vetknout za klobouk. Komu se to nelíbí, tak ať se soudí s tím, kdo mu byt prodal. Ten se totiž pravděpodobně dopustil podvodu.
Nyní musíte nalézt správné a spravedlivé řešení. Musíte vzít v úvahu, že každý má (pravděpodobně) jinou velikost ideálního spoluvlastnického podílu, tedy i jinou míru práv a povinností. Nelze tedy bezmyšlenkovitě přidělovat, je třeba na to jít jinak. Řešení již kdosi níže naznačil.
Jen bych ještě podotkl, že většina příspěvků v tomto vlákně jsou nesmysly, které vycházejí z nesprávné premisy, že výlučné právo k určité společné části lze založit kupní smlouvou. Kdyby to platilo, pak bych urychleně byt prodal a v kupní smlouvě tvrdil, že k bytu náleží výlučné právo k 10 GS. To byste se, sokolíci, divili, až by přišel nový vlastník a začal by vám ta GS pronajímat, mávaje kupní smlouvou.
Jinak toto téma bylo již v minulosti zevrubně prodiskutováno. Hledejte zejména Lakeho příspěvky.
Takže jak někdo píše dole a paní GS pronajímá, je čas milou paní zažalovat za neoprávněné obohacování nebo dokonce za podvod. Doufám, že částka přerostla onu magickou hranici a paní to dostane natvrdo. To co si někteří dovolují je fakt hrozné.
No, to jste se tada předvedli. Výbor a jejich nohsledi, kteří zde mínusují rozumné rady a plusují bláboly.
Místo toho, aby prodavači cizích věcí uznali, že vymysleli pěknou ptákovinu, tak začnou vyhrožovat. Dovedu si představit, co čeká paní Jiřinu. Pomluvy, šikana, dehonestace. Znám to z vlastní zkušenosti.
A to jenom proto, že se Vám paní Jiřina snažila vysvětlit, jakou hloupost jste vymysleli.
Podobně to vypadá v mnoha SVJ. Arogance moci a neschopnost přiznat chybu. Držím Jiřině palce a přeji jí mnoho sil. Bude je potřebovat.
Magda
Takže paní Jiřina si po novu říká Magda. To je hezké jak si sama položí dotaz a pak si na něj sama odpovídá … Kdyby tolik času věnovala svému duševnímu zdraví bylo by všem lépe, ale zase bychom přišli o tuto vtipnou diskuzy.
Podle počtu plusů a mínusů, je asi chuděra sama proti všem. A nikdo se jí chudinky nezastane. Že se nestydíte, vy nehodní … :-)
Tak já se paní Magdy tedy určitě zastanu. Chováte se jako hulvát. A krom toho jste se svými úvahami o Magdě mimo mísu. Jestli se neumíte vyjadřovat slušně, nepište radši vůbec. Váš názor mne zajímá, ale jen v tom případě, pokud ho umíte slušně vyjádřit. Chováte se jako srab, když dokonce svoje úvahy formulujete ve třetí osobě. Do očí byste jí to nikdy neřekl. Dokonce ani do virtuálních očí v diskusi jí to neřeknete a kryjete se za formulace „ona“ apod. Styďte se, takhle se chová muž?
Vy tedy blábolíte. Chodím se na tento portál radit již několik let a většina diskutujících mě zná. S vaším domem naštěstí nemám nic společného. A můžete mi věřit, že je mi úplně jedno, kolik od vás dostanu mínusů. Blábol zůstane blábolem bez ohledu na to, kolik mínusů si zajistíte.
Je mi jenom líto všech normálních spoluvlastníků. Ale třeba jim dojde, že mají výbor, který je nebezpečný sobě i svému okolí a že by to chtělo změnu.
Magda
Paní Jiřina Dlouhá alias Unavená by se měla přejmenovat na Zmatečnou, protože plete hrušky a jablka dohromady. V domě po prodeji všech bytových jednotek máme garážová stání se smluvně podloženým právem výlučného užívání a několik garážových stání bez tohoto práva. (Developer nám v tom udělal pěkný chaos.) Někteří z nás, kteří toto výlučné právo užívání garážových stání nemáme, bychom ho rádi získali. Požádali jsme tedy Výbor SVJ o návrh řešení. Osobně nemám problém s tím zaplatit SVJ (do fondu dlouhodobých záloh) uvedenou částku za to, že dané garážové stání budu moct užívat jen já osobně. Vůbec nechápu proč mi chce paní Dlouhá tuto možnost mařit.
Ani se paní Jiřině nedivím, že je unavená. Mít takové chytré hlavy v baráku, to je nářez. Vsadím se, že ostatní v domě kývají a přežvykují.
Nedodal jste základní informace. Garážová stání jsou v jednotce nebo ve společné části domu? Ta jednotka nebo společná část domu někomu patří a rozhodně nepatří výboru, takže výbor není oprávněný nic takového prodávat, i když vy si to přejete.
Fakta:
- v projektové části (PD) jsou tato garážová stání(GS) společnou částí domu. Současně tato společná část domu je v PD rozdělena nákresy na jednotlivá GS, která jsou i očíslovaná. GS se nalézají v suterénu domu a na zemi jsou nakresleny čáry, které rozdělují tuto společnou část suterénu na jednotlivé GS s konkrétními čísly. Tak se to běžně i dělá.
- v prohlášení vlastníka (PV) je v tabulce uvedeno, které společné části domu jsou společné jen některým vlastníkům. Dle PV je naprosto jasné, že všichni vlastníci bytů v domě (kromě dvou garsonek) mají podíl na společných částí domu, kde se nalézají GS.
- při koupi bytu vlastnící s bytem v kupní smlouvě získali i výlučné užívání konkrétního GS, jehož číslo dostali zapsáno v kupní smlouvě. Vyčíslená částka na GS je u těchto vlastníků uvedena v kupní smlouvě.
- jelikož developer nebyl schopen prodat všechy byty, tak udělal „slevu“ a to, že cenu neprodaných bytů snížil právě o částku hodnoty GS a tak tito vlastníci nedostali do kupní smlouvy číslo GS, které by mohli užívat. Pokud chtěli mít ve smlouvě uvedeno výlučné užívání konkrétního GS, tak dostali navýšení ceny bytu v kupní smlouvě.
Toto ovšem nic nemění na faktu, že dle Prohlášení vlastníka ke každému bytu (mimo dvou garsonek) přísluší jedno garážové stání – pouze někteří nemají přidělené číslo GS.
- takže já nejsem ta, která některého vlastníka v domě omezuje v nároku na GS tím, že poukazuji na to, že není možné GS prodávat. Naopak osoba, která chce garážové stání „koupit“, zřejmě chce koupit další garážové stání, na které má zákonný nárok jiný vlastník v domě.
Ostatně tak se také situace na shromáždění vyvíjela, že někteří vlastníci, mající dvě auta, chtějí si dokoupit další GS.
Developer kdysi v prohlášení přiřadil ke každému bytu (mimo garsonek) jedno GS. Později, z obchodních důvodů, prodal některé byty „se slevou,“ tj. bez GS. Prostor vymezený pro tato osiřelá GS se následkem toho stal společnou částí domu.
Dnes se situace změnila a roste počet zájemců o GS.
Skutečnost, že vlastník před léty koupil byt bez GS mu samo sebou nedává žádné žákonné právo přednosti pro získání GS dnes. Dnes musí o GS soutěžit jako všichni ostatní podle nových pravidel, která shromáždění příjme.
Je tomu tak proto, že developer, který všechny byty prodal, dnes již nemusí mít žádný vlastnický vztah k domu. Téměř s jistotou mohu tvrdit, že dnešním vlastníkem Vaší budovy jsou vlastníci jednotek. Tito vlastníci tvoří shromáždění.
Nic tedy nebrání tomu, aby shromáždění odsouhlasilo nová pravidla, jak naložit s „osiřelými“ GS.
Shromáždění může např. stanovit i to, že přednostní právo na získání GS mají právě ti vlastníci, kteří kdysi koupili byt bez GS.
Je to neuvěřitelně protichůdné? Není. Na tomto příkladě jsem chtěl ukázat, že rozhodování v SVJ se neřídí nějakými totalitními pravidly „staršího bratra,“ ale že záleží na dohodě. Když se ve společenství dohodnete na čemkoliv co není zákonem zakázáno, pak je to dovoleno. Dáte si to do stanov nebo případně upravíte prohlášení vlastníka a jako smluvní pravidlo to budete dále dodržovat. Protože smlouvy se mají dodržovat.
To je moje přesvědčení.
Ivanq.
Mohl byste prosím ještě doplnit, jak je to s tímto prostorem uvedeno v katastru? O tomto prostoru garážových stání vůbec katastr nemluví, nebo je to vedeno jako jedna samostatná jednotka, kde všichni vlastníci (až na výjimky) jsou spoluvlastníky této jednotky? Nebo je to v katastru uvedeno ještě nějak jinak?
Dobrý den, doufám že i z vymínusovaných příspěvků je zřejmé že garážové stání, které je v prohlášení vlastníka zapsané jako společný prostor nelze prodat ani koupit. Nelze ani prodat výlučné užívání ke garážovým stáním protože neexistuje. Samozřejmě je možné změnit prohlášení vlastníka a výlučné užívání zřídit, ale musí souhlasit všichni stávající vlastníci. Mnohem běžnější je ale společné prostory pronajímat a vlastníci kteří jsou vyjmuti z užívání prostoru dostávají náhradu ve výši spoluvlastnického podílu z částky nájmu.
Jestli to dobře chápu, tak si v SVJ potřebujete stanovit pravidla, za jakých je možné používat garážová stání, která nepatří do něčího výlučného užívání. A všichni máte dle prohlášení vlastníka právo na používání jednoho garážového stání (mimo garsonek).
Já bych doporučil ta nepřiřazená místa očíslovat a přiřadit. Prostě si nemůže každý parkovat kde chce, ale bude mu přiřazeno určité místo (třeba losováním). A dál bych to nechal na vlastnících, ať se mezi sebou domluví individuálně jak chtějí. Takže někdo může jinému přenechat stání zadarmo, někdo si za to může vyžádat 50 tis. za rok… Je to na individuální domluvě vlastníků mezi sebou.
Ani SVJ o tom nemá co rozhodovat. Ono je již rozhodnuto. Stačí se podívat do prohlášení vlastníka.
Společné prostory GS jsou zkrátka společné všem bytům (kromě garsonek). Je to tak? A pokud to tak je, tak je také všichni mohou užívat. Je jedno, zda se to někomu líbí, nebo nelíbí.
Jestli chce někdo užívat vlastní prostory a platit za to SVJ, tak ať platí. Ale bude to nejspíš dar pro SVJ. Pokud chce někdo takové dary dávat, tak je to jeho věc. SVJ by to pak nemělo zapomenout zdanit. A může z toho vytvořit i ten FOND OPRAV.
Magda
Všichni všechna GS užívat nemohou, protože až na cca 9 vyjímek máme smluvně podchyceno právo výhradního užívání. Takže zase špatně …
Kde máte „podchyceno“ právo výhradního užívání. Je to v prohlášení vlastník?
Protože co jste si vy ujednal s developerem v kupní smlouvě je vaše věc a pro ostatní vlastníky bezpředmětné.
Dejte nám tedy vědět, kde je ono právo výhradního užívání podchyceno.
Magda
Ano, to je jediné možné a správné řešení. Ochraňuje to nejen ty, kteří na GS dle Prohlášení vlastníka mají nárok ale ochraňuje to i ty, kteří by za „něco“ zaplatili a přitom by to nikdy nevlastnili. GS, protože to není jednotka, tak se nedá zapsat do listu vlastnického v katastru nemovitostí (KN).
Nikdo žádné GS nevlastní. Nikdo nikdy neplatil za vlastnictví, ale za právo výhradního užívání. Ti co mají právo výhradního užívání za něj všichni zaplatili. A na těch „volných“ GS může parkovat kdokoliv, což se většině vlastníků nelíbí.
Zmatený jste Vy. To že dostal někdo slevu na byt a nemá v kupní smlouvě uvedené výhradní užívání na tom vůbec nic nemění. Přečtěte si prohlášení vlastníka. Někdo zřejmě dostal slevu na byt a za to nedostal čáru namalovanou na zemi.
A až někdo ty čáry přemaluje, tak budete dělat co? Ono totiž čáru na zemi ve výlučném užívání mít nemůžete.
Můžete se stavět na hlavu a všichni kdo zaplatili za čáru na zemi nás můžou mínusovat. Ale nic to nezmění na tom, že společné prostory mohou užívat všichni. Pokud ne, máte to jistě uvedené v prohlášení.
Magda
Jestli to dobře chápu, tak výlučné užívání GS máte jenom v kupní smlouvě.
Platí ale, co je v PV. Tj, všichni až na garsonky mohou užívat společný prostor GS a chcete si prodávat něco, co je vaše.
SVJ tedy nemusí nic prodávat, aby umožnilo ostatním parkovat. Může tam parkovat každý. Ale jako nápad pro naplnění neexistujícího FO dobrý.
Pro SVJ a jeho výbor: To si vážně myslíte, že SVJ může rozhodovat o prodeji cizího majetku? I když v tomto státě je možné cokoli.
Magda
Výbor samozřejmě nemůže prodávat žádné garážové stání. Pokud tak učiní, tak to snadno zrušíte soudem. Vždyť je to podvod jako hrom.
Ten prostor, který zde pisatel označuje jako garážová stání, měl v základní projektové dokumentaci své funkční označení a svoji plošnou výměru. Pokud to nebylo v PD určeno jako prostor pro garážová stání, tak by se nusí nejdříve požádat stavební úřad o změnu účelu. Z toho je nutno vycházet, další fabulace jsou zde predčasné.
Unavená,
ZoVB i NOZ rozlišují společné části a nebytové prostory.
Ten Váš termín „společné prostory“ je nepřesný. Která z těch dvou mnou uvedených možností se na Vás tedy vztahuje?
„Nebytovým prostorem“ je myšlena nebytová jednotka. Takže ta by se mohla klidně prodat. A mohlo by jít i o společnou nebytovou jednotku v podílovém spoluvlastnictví všech vlastníků. Jak by si pak spoluvlastníci upravili využívání společné věci by se řídilo ustnoveními pro podílové spoluvlastnictví.
Unavená téměř jistě nemá na mysli nebytovou jednotku. Píše, že se jedná o „společný prostor“. Společný prostor chápu jako společnou část domu, která je prostorem. Naproti tomu např. klika u vchodových dveří je společnou částí, ale není prostorem.
Prostě už jsem z toho unavená. Výbor rozhoduje o majetku, který nevlastní a nevlastní ho ani SVJ ale hlavně, že budou prodávat, co jim nepatří.
Zamyslete se, co byste dělala, kdyby se někdo podvodně snažil prodat například Vaše auto. Tak jak to popisujete, je důvodné se domnívat, že by mohlo jít o trestný čin.
Pokud jsou společné, musíte udělat změnu prohlášení. Jestli má na nějaké jednotce banka zástavu, tak s tím musí souhlasit, což asi nebude chtít aby se někomu zmenšil podíl, když má banka udělaný odhad.
Do FO musí dát vyšší částku než za kterou by stání koupil. 135 000 Kč, které rozdělí mezi ostatní, ale když je dá do FO tak je dá i za svůj podíl, musel by do FO přidat hodnutu za svůj podíl navíc.
btw FO zrušte.
Pokud je garážovým stáním myšlen neohraničený kvádr prostoru, pak ani změna prohlášení nepomůže. Stání není místností, nemůže tak být vymezeno jako jednotka a v důsledku toho nemůže být samostatným předmětem vlastnictví.
ttttr měl jistě na mysli změnu prohlášení tak, aby vznikla velká nebytová jednotka – hromadná garáž. To je problematický postup, často to ani nejde z nějakého stavebního důvodu. V každém případě to vyžaduje souhlas všech (plus je tu problém se zástavními věřiteli).
Pokud by se to podařilo, pak lze pochopitelně převádět podíly na této jednotce libovolně. Nemusí se ani jednat o vlastníka bytu. Myslím, že dnes již ani nelze uplatnit předkupní právo.
Toto řešení ale nedoporučuji i kdyby bylo možné. Takto velká jednotka s mnoha spoluvlastníky přináší mnoho nečekaných problémů. To by chtělo podrobnou srovnávací analýzu.
Poslední komentáře