přístup k uzávěrům vody
prosím o radu zkušené – mám právo jako vlastník bytu a spoluvlastník společných částí domu mít přístup k prostorám v domě, kde se nacházejí uzávěry vody? Tyto prostory jsou uzamčené a klíče má jen výbor. Na moji žádost mi klíče odmítli vyhotovit s tím, že si můžu v případě potřeby zavolat a budou mi prostory odemčeny. Mají právo jako výbor takto jednat či nikoliv? V případě havárie v mém bytě, kdy bude třeba nutně uzavřít přívod do stoupačky , se ihned nedostanu k uzávěrům. děkuji Mach
Nedám vám právní rozbor, od toho jsou zde jiní, kteří to rádi udělají, ale jen příklad z praxe. Při havárii vody, která bývá v domech nejčastější problém (prasklé „pancéřové“ hadičky) je základní prioritou uzavření vody v dané bytové jednotce. K tomu jsou však zapotřebí PLNĚ FUNKČNÍ bytové uzávěry, což je v zájmu vlastníka či nájemníka. Pokud tyto nefungují či není dotyčný doma, lze přece vodu v pohodě zastavit do každé stoupačky zvlášť. Každý hromadný rozvod vody nebo plynu je projektován tak, aby ho bylo možné uzavírat po sekcích. Rozhodně není v drtivé většině havárií nutné uzavření hlavního uzávěru a odstavit od vody / plynu desítky či v případě velkých domů i stovky bytů. Druhá věc je, že většina lidí v SVJ, BD atd. na tyto věci i přes neustálé upozorňování naprosto kašle, v bytě mají uzávěry zarostlé a kde se zastavuje voda o tom naprosto nemají páru… A v případě poruchy pak lítají po baráku s očima navrch hlavy. To je prostě praxe většiny domů. Že to někde výbory zamykají je ŠPATNĚ, ale důvody plně chápu. Často jsou tyto uzávěry umístěny v tzv. energo místnostech, kde bývá i výměníková stanice a najde se vždy dost lidí, kteří vám tam budou mačkat vše co svítí a točit se vším co tam je. Co kdyby jim to pak třeba víc topilo, že? :-)
Toliko Zákon o požární ochraně 133/1985, §5:
Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob
b/ vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení.
Dobrý den, prosím o radu. Uzávěr vody pro jednu stoupačku a hlavní uzávěr vody v domě jsou umístěny v kotelně (ostatní uzávěry stoupaček jsou volně přístupné ve sklepě). Do kotelny mají mít přístup jen oprávněné/proškolené osoby. Nicméně po nedávné havárii vody v domě jsme se rozhodli zřídit bezp. schránku na klíč ke kotelně, o které budou vědět jen členové výboru a majitele BJ pro příslušnou stoupačku. Dopouštíme se tímto trestného činu? Tedy tím, že zpřístupníme kotelnu vlastníkům BJ? Jeden vlastník BJ mi sdělil, že ano. A trvá na přemístění uzávěru vodu mimo kotelnu. Děkuji mnohokrát za radu.
„Tyto prostory jsou uzamčené a klíče má jen výbor. Na moji žádost mi klíče odmítli vyhotovit…“
Hlavní uzávěry médií musí být přístupné bez klíčů a nebo nejvýše pomocí univerzálních klíčů typu čtyřhran, označeny bezpečnostními tabulkami, stejně označené musí být cesty k uzávěrům. Cesty k uzávěrům musí být udržovány volné.
Informace z jakého důvodu vám výbor odmítá přístup k uzávěrům by nebyla? Chtěl bych napsat, že máte hloupý výbor, ale neznám z jakého důvodu Vás omezuje. Dovedl bych pochopit, kdyby tam měl uloženy písemnosti k SVJ. Pokud si přečtete Stanovy, máte přístup do společných prostor mít neomezen.
důchodče, zejména do strojovny výtahu, do kotelny a trafačky. Každý máme svá nezadatelná lidská práva!
Ah jo, dotaz z ní ohledně uzávěru vody. Pokud ho máte v kotelně,strojovně výtahu a bůch ví kde ještě může být, tak musí být k němu přístup. Jak si to upravíte záleží na Vás. Jsem zlomyslný a proto vám Ach jo přeji, aby vám rupla voda na hajzlíku a řádně vám vytopila byt. Klíče bych pro vás nesháněl a vás také NE. Normálně jste mě naprd.
A co třeba strojovna výtahu. To je také společná část domu. Tam také může mít každý neomezený přístup?
Každý majitel bytu v SVJ má právo přístupu k hlavnímu uzávěru vody.Výbor nesmí bránit přístupu!Pokud nastane v bytě nějaká havarie vody,jak se dostane co nejrychleji člen výboru(který je v tu chvíli v zaměstnání)do domu, aby Vám umožnil uzavřít hl.uzávěr vody ? Co když ho zaměstnavatel nepustí,nebo co když dojíždí ? Nastala by zde značná časová prodleva,došlo by k velkým materiálním škodám. To si členové výboru neuvědomují ? Pokud máte pojištěný byt, náhradu škod by jste tím pádem mohl požadovat po SVJ. A jak k tomu přijdou ostatní členové Společenství, aby se z jejich pojištění domu(což je dnes velmi nutné) hradili škody,ke kterým výbor svým podivným rozhodnutím přispěl? Chromá -předs.SVJ
Poslední komentáře