Příspěvek do FO
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat zda je možné vybírat do FO stejnou částku, ikdyž jsou různé velikosti bytů. Zdá se nám, že společné části domu jsou využívané všemi byty stejně. Ať se opraví cokoliv, proč by musel někdo přispívat na opravu třeba stoupačky, či vchodových dveří více peněz. O střeše ani nemluvím, když do ní poteče, poteče všem stejně. Jedná se mě jen o společné prostory. Podle mne je přece jedno, kdo jak velký byt vlastní, výtahem či poschodech půjdou všichni stejně. Děkuji za radu. Dlouhý Jiří.
Možné to samozřejmě je. Můžete si to odsouhlasit na shromáždění, ale musí s tím souhlasit všichni. Opravdu všichni – tedy i ty malé byty, co nyní platí méně. Zároveň je potřeba si uvědomit, že spolu větším bytem si vlastníci kupují také větší část stoupaček,větší část střechy, vchodových dveří…atd. Takže je logické, že když jim patří větší kus střechy tak na opravu zaplatí víc.
Je však zajímavé, že stoupačky jsou v každém bytě stejně dlouhé a všichni je využívají stejně. Proč by majitelé větších bytů měli přispívat více, každý má 2,5 metru bez rozdílu. A ve sklepě je to samé. Jediné, kde by to bylo nespravedlivé je u výměně oken, ale to už nás nezajímá, protože si je lidé postupně mění sami. Dále musím podotknout, že stanovy ještě nemáme schválené, neboť jsme vlastníci krátce. Děkuji za odpověď. Dlouhý Jiří.
To je přece jasné. Velikost stoupaček je úměrná velikosti domu, která je úměrná počtu krát velikosti bytů.
Za druhé – vlastnictví spol. částí domu je formou ideálního podílu, tj. nemáte ve vlastnictví nějaké konkrétní „vaše“ úseky třeba těch stoupaček.
Vaše další úvaha je rovněž nesprávná – z principu věci stoupačky slouží k dopravě vody do bytů, žádný konkrétní úsek tedy neslouží jen konkrétnímu bytu, nýbrž hned několika bytů nad sebou (minimálně).
G.X.
Nelze takto paušálně napsat, že žádný konkrétní úsek stoupačky neslouží jen konkrétnímu bytu. Záleží na technickém řešení, jsou-li např. bytové vodoměry v suterénu a odtud je řešen rozvod stoupačkami pro jednotky, jednotlivé stoupačky slouží vždy jedné jednotce.
Ten s nulovou chutí porozumět.
V každém bytě nejsou přeci stoupačky stejně dlouhé – minimálně v posledním patře nevedou celou výškou bytu. Každý prostě nemá 2,5 m bez rozdílu, jak tvrdíte. V katastru nemovitostí máte napsáno jak velký je váš spoluvlastnický podíl na společných částech domu a tím máte také určeno kolik trubek poměrně vlastníte. Opravdu vlastníte víc metrů trubek než menší byt. Tak jste to koupil a patří vám víc metrů trubek, schodů atd. Tím je dána i hodnota vašeho bytu a větší váha hlasu při rozhodování. Ikdyž je využíváte přibližně stejně.
Vysvětlení je jednoduché. Každému bytu nepatří 2,5m stoupaček. Dle zákona třeba velkému bytu reálně patří třeba 3m a malému bytu 2m. A dle toho se také zaplatí oprava.
Ať se vám to líbí nebo ne, dle zákona každému patří daný podíl ze společných částí domu. Větší byt = větší podíl = větší platby.
P.S. Pochybuji že vám obyvatelé menších bytů schválí změnu plateb ne dle podílů ale „všem stejně“.
P.L.
Můj byt je největší v domě, platíme podle metrů a platíme SPRAVEDLIVĚ. Největší je totiž i můj spoluvlastnický podíl. Kdybyste přišel jako akcionář s největším podílem na valnou hromadu, kde by bylo deset minoritních akcionářů, taky byste přistoupil na dělení zisku ne podle podílu, ale podle vzorce zisk/počet akcionářů? :-))))
Mě se však zdá, že to tak spravedlivé úplně není. Vemte si jednu věc. Budete o něčem rozhodovat (třeba anténě) a podle mě má každý BYT právo rozhodnout co a jak. Když bude někdo bohatý a koupí velké byty, tak „garzonky“ mají smůlu, protože je přehlasuje. Přestože se budou na televizi dívat stejně, jak malý či velký byt. Takto vše přehlasují velké byty. Proto co byt, tak jeden hlas. Samozřejmě pro společné prostory. O teple nemá cenu hovořit, tam jsou metry jasné. Jako akcionář se tu necítím, když budeme o něčem rozhodovat, tak podle počtu bytu. Pokud však budu chtít byt prodat, je jasné čím větší byt, tím více peněz. Děkuji za reakci. Dlouhý Jiří.
Nemusejí tam být jen byty, resp. jednotky o podobných podlahových plohách.
Předtavte si dům, kde je např. jeden obrovský nebytový prostor s tisícovkou m2 a malý počet běžných bytů. V pozici majitele nebytového prostoru byste to asi viděl jinak, kdybyste měl mít stejnou váhu hlasu jako jeden byt :)
Zákon musí stanovit jednoduché, přiměřeně spravedlivé a neutrální pravidlo. Tím podlahová plocha docela dobře je.
G.X.
Pane Dlouhý Jiří, mohl jste se před koupi bytu seznámit s pravidly, které vycházejí ze zákona č.72/1994 Sb., jsou uvedena v prohlášení vlastníka a možná řešena ve stanovách vašeho společenství.
J.M.
Poslední komentáře