Předseda mění rozhodnutí shromáždění

Vložil vajs, 22. Leden 2014 - 19:50 ::

V prosinci jsme měli shromáždění SVJ, kde se všichni vlastníci jednotek dohodli na konkrétní nabídce na rekonstrukční práce. Když jsem se nyní předsedy ptala, jak je to s podpisem smlouvy, odpověděl mi, že se mu v rozpočtu něco nezdá a že to z něj vymaže a takto rozpočet a tedy i práce pokrátí.

Zde je rozhodnutí shromáždění: Všichni vlastníci bytových jednotek byli podrobně seznámeni s nabídkou společností X a Y. Pro realizaci druhé části opravy byla vybrána společnost X. Všichni přítomní hlasovali pro návrh. Návrh byl přijat. Výbor společenství vlastníků byl pověřen uzavřením smlouvy se společností X.

Má předseda možnost se takto rozhodnout a na základě svých domněnek některé práce a položky ze schváleného rozpočtu vypustit? Může například jen tak svolat nové shromáždění, na kterém by předchozí rozhodnutí napadl? Co pak ale s časem, který mezi tím uběhl a ve kterém se nemohlo stavět? Je to někde ošetřeno zákonem – Stanovy máme jen obecné a toto se v nich neřeší.

Předem díky za odpověď Vajs

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jinerady.cz, 23. Leden 2014 - 8:54

    Dobrý den, pokud něco shromáždění schválilo v přesné a jasné podobě (tedy ne např.ve formě „detaily apod.dopracuje výbor, popř.předseda“)ne­měl by sám předseda cokoliv rušit.Pokud je k tomu vážný důvod – což jistě může být – tak správný postup je svolat znovu shromáždění a přednést argumentaci proč je to a to potřeba změnit.Shromáždění to buď schválí nebo ne.Samozřejmostí je usnášeníschopnost tohoto shromáždění.
    Těmto situacím se lze vyhnout, když již na původní shromáždění, kde se tak vážné věci jako rekonstrukce schvalují, se výbor připraví zodpovědně a popř.ve více variantách.Existují poradenské firmy, které se vyplatí využít.K podtržení toho, co jsem napsal některé §§ NOZ. Např. § 1192 …(2) Správce ( v tomto případě rozuměj výbor-statutární orgán) může samostatně činit, co je nutné k zachování spravovaného majetku; pokud je určeno něco jiného, nepřihlíží se k tomu. To neplatí pro rozhodování o záležitostech, které podle tohoto zákona náleží do působnosti shromáždění.

    § 1208 Do působnosti shromáždění patří…mimo jiné

    1. rozhodování

    …7.o opravě nebo stavební úpravě společné části, převyšují-li náklady částku stanovenou prováděcím právním předpisem; to neplatí, pokud stanovy určí něco jiného,…

    Hezký den Ing.Hýsek Jiří www.jinerady.cz

    Vložil lake, 23. Leden 2014 - 10:16

    Pan Hýsek nemá pravdu, když cituje ustanovení NOZ. To na stávající SVJ(2000) nedopadá. SVJ není oprávněno k ničemu jinému, než ke správě domu v rozsahu stanoveném zákonem č. 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů. Do činnosti SVJ(2000) náleží rozhodování o správě, provozu a opravách domu.

    Na rozdíl od SVJ(2012) nemá SVJ(2000) zákonné oprávnění rozhodovat o stavební úpravě či technickém zhodnocení (zlepšení) cizího majetku.

    Pokud jde o SVJ(2000) a opravy domu, rozhoduje se o nich tříčtvrtinovou většinou všech vlastníků. Nerozhoduje výbor ani předseda. Jde-li snad o technické zhodnocení či stavební úpravu, kterou se nemění spoluvlastnické podíly, rozhoduje opět tříčtvrtinová většina vlastníků. Nerozhoduje výbor ani předseda.

    lake

    Vložil Brandejský (bez ověření), 26. Leden 2014 - 14:54

    Měl bych zde prosím doplňující otázku. Jak to tedy je, když se likvidují záležitosti v domě, které jsou zabudovány coby součásti domu a tedy zkolaudovány.Jaký je tedy nutný počet vlastníků k prováděným stavebním změnám? Děkuji.B

    Vložil vajs, 23. Leden 2014 - 11:44

    Pisete : „Na rozdíl od SVJ(2012) nemá SVJ(2000) zákonné oprávnění rozhodovat o stavební úpravě či technickém zhodnocení (zlepšení) cizího majetku.“

    Vyplyva z toho, ze od SVJ(2012) muze shromazdeni rozhodovat o stavební úpravě či technickém zhodnocení (zlepšení) cizího majetku?

    Vložil vajs, 23. Leden 2014 - 11:05

    je to ale tedy tak, že pokud jsou splněny podmínky k přijetí usnesení a toto usnesení je shromážděním přijato je ze zákona předseda povinen toto usnesení bez zbytečných odkladů splnit (tedy smlouvu podepsat) a nemá nárok ho následně rozporovat?

    Vložil Petr, 22. Leden 2014 - 23:14

    Měl byste vědět kdo je nejvyšším orgánem společenství. Ve stanovách je uvedeno kdo a o čem rozhoduje. To jsou „věci“ které by nebylo třeba vysvětlovat. Možná máte ve stanovách něco jiného. To my nemůžeme vědět.

    Jistě tu bylo za ta léta více dotazů na rozhodování ve společenství a na svolávání a právoplatnost (počet účastníků a právo hlasovat) schůzí, i když ta ve vašem případě svolána byla.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".