Přechod účetnictví od původního správce (BD) na SVJ
Situace: SVJ vzniklo ze zákona před dnem platnosti „nového občana“, ale nebylo ještě ustaveno. Správa domu je v rukou původního BD, které má v domě kromě bytu a garáže také komerční prostory. V domě máme vlastní kotelnu:
Účetnictví je daleko od mé profese, a tak mohou moje dotazy znít dost naivně:
- V seznamu faktur se objevují náklady, které se týkají komerčních prostor BD. Účetnictví se vede na dům, včetně pohledávek k nájemcům komerčních prostor BD? Účetnictví za kotelnu může být oddělené od účetnictví domu?
- BD vkládá svůj podil do fondu DZOI ke konci účetního období, zatímco vlastníci plati průběžně. To si může BD určit, kdy složí na účet finanční prostředky?
- Může si BD určit datum, ke kterému může být ustanovené SVJ v domě? Jsou finanční požadavky za nedodržení tohoto data ze strany BD oprávněné?
- Jak je možné provést přechod účetnictví od správce (BD) na budoucí ustanovené SVJ? Musí se provést audit, nebo nějaká zvláštní finanční kontrola externím subjektem?
Děkuji Vám za konstruktivní reakce.
V mém případě je účetnictví blízko mé profese, tak se pokusím odpovědět :)
V prvé řadě bych se pozastavil nad názvem Vašeho příspěvku. Účetnictví nemůže někam přecházet. Jak by napsali někteří místní přispěvatelé, nemá nožičky. BD a SVJ jsou dvě samostatné právní a účetní jednotky, které mají společné pouze to, že BD je jedním z členů SVJ.
Ke konkrétním dotazům:
1. Jak jsem psal výše, jedná se o dvě účetní jednotky, tj. BD a SVJ. Pokud je komerční prostor ve vlastnictví BD (tj. družstvo je zapsané jako vlastník v KN), pak i náklady s tímto prostorem spojené musí být pouze v účetnictví BD. Pokud by byly hrazeny z účtu SVJ, je to stejné jako kdyby si např. člen výboru z účtu SVJ hradil rekonstrukci svého bytu.
Co se kotelny týče, tak pokud se jedná o společný prostor, měla by být zachycena v účetnictví SVJ. Kotelna není právní subjekt, aby měla vlastní účetnictví..
2. Zde asi jednoznačná odpověď není možná, SVJ si může frekvenci příspěvků upravit libovolně. Nicméně tyto podmínky jsou pak samozřejmě stejné pro všechny členy. Není tak možné, aby BD (jako jeden z členů) mohlo přispívat jednou ročně, zatímco ostatní vlastníci museli měsíčně, např. pod hrozbou úroků z prodlení.
3. Píšete, že SVJ vzniklo ze zákona, ve Vašem případě ještě podle ZoVB. Tam je v § 9, odst. 3 jednoznačně upraveno datum vzniku SVJ. Jiné si určit nemůžete.
4. Na to jsem již odpověděl, k žádnému přechodu nedochází, žádný audit se neprovádí. SVJ nemá vůbec právo nahlížet do účetnictví BD nebo jej jakkoliv kontrolovat.
No jak vidno nejen naše SBD parazituje na SVJ, na našem domě má svoje zařízení firma za které nám platí nájem. SBD si toto nechává posílat na svůj účet, vlastníkům oznámí v březnu z jaké částky máme odvést daň, ale to je teprve druhý rok co nám přeposlalo podílovou částku na účet. Za loňský rok si ponechalo i částku za vlastníky, kteří zůstali i členy SBD, že nemají nárok, nám oznámili jen podíl co zbyl, takže si myslím, že nás vystavili nebezpečí krácení daně dle § 9, A ještě si uhlídejte závěrky my jsme vznikli v r. 7/2002, první závěrka odevzdána za rok 2004, fyzicky předána na justici 14.12.2005, samozřejmě bez souhlasu shromáždění, no to vlastně žádná závěrka ani zpráva o hospodaření není odsouhlašena shromážděním.
Od okamžiku vzniku SVJ jste byli povinni vést svoje účetnictví a na tom nic nneměmní, že jste si nezvolili předsedu a nezapsali jej do rejstříku společenství. Účetnictví BD proto nemůžete převádět na SVJ. Dobu vzniku zjistíte dotazem na místěn příslušném katastrálním úřadu (formalizovaný formulář). Pokud se udáte nebo Vám někdo pomůže na FÚ dostane SVJ t.j. všichni vlastníci pokutu. Vaše účetnictví může vést na základě Vaší objednávky libopvolný subjekt, tedy i BD ovšem zcela odděleně od svého.
Poslední komentáře