V mém případě je účetnictví blízko mé profese, tak se pokusím odpovědět :)
V prvé řadě bych se pozastavil nad názvem Vašeho příspěvku. Účetnictví nemůže někam přecházet. Jak by napsali někteří místní přispěvatelé, nemá nožičky. BD a SVJ jsou dvě samostatné právní a účetní jednotky, které mají společné pouze to, že BD je jedním z členů SVJ.
Ke konkrétním dotazům:
1. Jak jsem psal výše, jedná se o dvě účetní jednotky, tj. BD a SVJ. Pokud je komerční prostor ve vlastnictví BD (tj. družstvo je zapsané jako vlastník v KN), pak i náklady s tímto prostorem spojené musí být pouze v účetnictví BD. Pokud by byly hrazeny z účtu SVJ, je to stejné jako kdyby si např. člen výboru z účtu SVJ hradil rekonstrukci svého bytu.
Co se kotelny týče, tak pokud se jedná o společný prostor, měla by být zachycena v účetnictví SVJ. Kotelna není právní subjekt, aby měla vlastní účetnictví..
2. Zde asi jednoznačná odpověď není možná, SVJ si může frekvenci příspěvků upravit libovolně. Nicméně tyto podmínky jsou pak samozřejmě stejné pro všechny členy. Není tak možné, aby BD (jako jeden z členů) mohlo přispívat jednou ročně, zatímco ostatní vlastníci museli měsíčně, např. pod hrozbou úroků z prodlení.
3. Píšete, že SVJ vzniklo ze zákona, ve Vašem případě ještě podle ZoVB. Tam je v § 9, odst. 3 jednoznačně upraveno datum vzniku SVJ. Jiné si určit nemůžete.
4. Na to jsem již odpověděl, k žádnému přechodu nedochází, žádný audit se neprovádí. SVJ nemá vůbec právo nahlížet do účetnictví BD nebo jej jakkoliv kontrolovat.
Poslední komentáře