pravomoc výboru ohledně výdajů na opravy, úpravy a pod.

Vložil aleš, 22. Srpen 2014 - 20:41 ::

Dobrý den, mám prosím dotaz, opravy a práce na údržbě domu řešíme v rámci rozpočtu schváleného na schůzi SVJ. Mám dotaz: Může výbor mimo tento plán rozhodnout o investici, resp. výdaji na opravu, vylepšení domu např. rekonstrukci zahrady a pod. mimo tento rozpočet a v jaké výši? Nejde o havarijní opravu. Náš správce mně na tuto otázku odpověděl následující: Výše částky na opravy a údržbu, kterou může výbor disponovat byl nově stanoven na 1000,–Kč na byt a případ, přičemž prostředky FO nohou být použity pouze účelově na správu domu a opravy společných částí domu,jehož součástí je od 1.1.2014 také pozemek.

Shromáždění může usnesením nebo stanovami tento limit stanovit jinak, přičemž platí, že plánované opravy a údržbu by mělo schvalovat shromáždění v rámci plánu oprav na následující období a operativní, havarijní a neodkladné opravy a revize výbor objednává mimo tento plán. No to mně není jasné, tj. mohu tomu rozumět tak, že může výbor mimo rozpočet rozhodnout o dalších výdajích na údržbu domu, zahrady a pod. ve výši max. 1 tis. Kč na byt? Kterým předpisem, vyhláškou,je to řešeno? Předem díky za Vaše rady. Aleš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 22. Srpen 2014 - 21:28

    Aleši,
    Váš dotaz je nejasný. Je rozdíl mezi rozsahem rozhodovacích pravomocí SVJ(2000) a SVJ(2012), zejména ve věcech zlepšení (technického zhodnocení) domu. Napřed byste si měl přečíst stanovy, zda v nich je uvedeno něco o limitu, do kterého výbor rozhoduje sám.

    Váš smluvní správce Vám sdělil: „Výše částky na opravy a údržbu, kterou může výbor disponovat byl nově stanoven na 1000,–Kč na byt a případ.“
    To může a nemusí být pravdivá informace. Čtěte v první řadě vaše stanovy a neptejte se smluvního správce. Pokud jde o SVJ(2012)a stanovy neobsahují k věci nic jiného, pak skutečně platí limit 1000 Kč na jednotku, viz http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-366#p13.

    Ptáte se: „… mohu tomu rozumět tak, že může výbor mimo rozpočet rozhodnout o dalších výdajích na údržbu domu, zahrady a pod. ve výši max. 1 tis. Kč na byt?“
    Není tomu tak. Výbor může rozhodnout „mimo rozpočet“ o jakémkoliv výdaji na správu domu a pozemku (bez limitu) v těchto případech:

    • pokud se jedná o odvrácení újmy na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného (§ 2900 NOZ)
    • pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech (§ 13 NV č. 366/2013 Sb.),
    • pokud je výboru svěřena taková pravomoc ve stanovách SVJ.

    Mimochodem, není pravda, že „součástí společných částí domu je od 1.1.2014 také pozemek.“ Váš smluvní správce je nedůvěryhodný popleta, který se neorientuje v právní problematice. Pozemek může být společný jedině na základě prohlášení vlastníka budovy. To se samozřejmě od 1.1.2014 nijak nezměnilo.

    lake

    Vložil aleš, 22. Srpen 2014 - 21:51

    Moc děkuji za odpověď,našel jsem NV 366/2013Sb. Limit výbor ve stanovách nemá. Jde mi konkrétně o to, že jako výbor jsme rozhodli o rekonstrukci zahrady za cca 19tis., přitom nás je 14BJ a neměli jsme to v rozpočtu. Někdo namítá že to bylo drahé a zbytečné.

    Vložil laik (bez ověření), 22. Srpen 2014 - 20:58

    Odpověď Vám dají Vaše stanovy.

    Co je v pravomoci výboru a o čem rozhoduje shromáždění?

    Jinak NV 366/2013 Sb.určuje limit 1000 Kč na jednotku v jednotlivém případě, nestanoví-li stanovy jinak.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".