Praskliny ve stěně

Vložil Jan Novák (bez ověření), 14. Prosinec 2014 - 22:27 ::

Dobrý den, bydlím v bytovém době starém 7 let, postaveným společností Metrostav, prodejce (developer) je Finep. Krátce po nastěhování před těmi sedmi lety se začaly v mém bytě objevovat drobné, vlásenkové prasklinky ve stěnách. Po cca dvou letech jsme je nechali v záruce opravit. Pak byl nějaký čas klid. Asi 4 roky po kolaudaci se objevily problémy nové, tentokrát větší. Ve zdi v obývacím pokoji se začaly tu a tam ozývat hlučné rázy, nicméně ani další dva roky se v tom místě nic nedělo. O 2 metry dál, kousek pod stropem v blízkosti balkonových dveří a lodžie, se ale tou dobou objevila větší prasklina ve vodorovném směru, byť nepravidelná. Totéž v druhé místnosti, v místě, které rovněž přiléhá k lodžii (lodžie má dveře z obou těchto místností. Od té doby se to mírně zhoršuje. Největší problém se ale objevil až teď, zhruba před dvěma týdny: v té zdi, kde se začaly před cca dvěma lety ozývat rázy, se najednou objevila výrazná prasklina, dlouhá cca dva metry vodorovně, asi metr nad zemí. Nemáme tušení, zda je prasklý „jen“ štuk (což předpokládáme), anebo je to větší problém. U pojišťovny Kooperativa máme sjednáno pojištění bytové jednotky, když jsme ale problém nahlásili, řekli nám po telefonu, že nevědí, čím to může být (protože v bytě nenastal ani výbuch, ani pořár, ani nic, co by mohli zaškatulkovat), a rovnou mi řekli, že ke mně nebudou posílat žádného znalce, protože by prý stejně nic nezjistil. Tedy bych se chtěl zeptat:

  1. mohu se nějakým způsobem domáhat škody na prodejci, což je Finep? Přece jen, aby po sedmi letech od kolaudace najednou praskla stěna, to asi normální nebude.
  2. je normální, aby se pojišťovna takto zachovala?

Děkuji za případné reakce. Jan Novák

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil TomášFabian (bez ověření), 23. Duben 2018 - 9:15

    Nám začala praskat zeď v kuchyni. Nějaký zedník doopravdy nejsem, tak jsem to vyřešil hledáním na internetu. Vyplnil jsem je jednoduše sádrou, zabrousil a zamaloval. Naštěstí se už nevrátily.

    Vložil Petr Piskač MBA, 14. Prosinec 2014 - 23:45

    Pane Nováku, dobrý den, na prvopočátku napíšu, že nejsem statik. Nicméně ještě ze školy (statika a dynamika staveb) mi uvízlo v paměti, že je běžné, že vlivem tzv. postupného dotvarování konstrukce (předpokládám, že ve vaší novostavbě je nosnou konstrukcí budovy dnes nejběžnější železobeton – tzv. monolit) mohou vznikat trhliny.

    Obecně se trhliny dělí:

    • na nevzhledné (vlásenkové) – nemají vliv na stabilitu a únosnost stavby, jsou jen nevzhledné (max. šířka několik mm)
    • na nebezpečné (šířka větší než cca 0,5 cm a stále se zvětšují), mají vliv na stabilitu a únosnost konstrukce – jedná se o životu nebezpečný stav!

    Bohužel jste nenapsal, jak široké trhliny jsou a jak se zvětšují (v poměru k času), tak to musíte posoudit sám. Stejně jako jste nenapsal, jak dlouhou záruku máte v Kupní smlouvě (obyčejně bývá u novostaveb 3–5 let), takže jste asi již po záruce a odstranění by mělo již jít na váš vrub.

    Na vašem místě bych ale udělal toto:

    1. Pořídil bych přesný soupis míst, kde se trhliny objevily
    2. Vše bych fotograficky podrobně zadokumentoval
    3. jemnou sádrou bych na několika místech vytvořil přes tyto spáry 5 cm široké terče (je to sice nevzhledné, ale takto se to běžně při sledování chování prasklin dělá, je to navíc jednoduché a levné) a obyčejnou tužkou (dá se později dobře gumovat) napsal datum.
    4. Vše bych poté pečlivě sledoval, zda trhliny nepracují a nezvětšují se. Pokud ANO, sádrový terč praskne a vy vidíte, kdy přesně jste „terčoval“ a za jak dlouhou dobu a hlavně o kolik se trhlina případně zvětšila.
    5. Pokud by se trhliny stále zvětšovaly, neváhal bych rychle sehnat nějakého statika ke konzultaci na místě a již nyní bych napsal Doporučený dopis Prodávajícímu, abych jej o této skutečnosti informoval (pokud jsou trhliny větší než např. 2–3 mm).

    Solidní Prodejce se jistě přijde podívat a vezme s sebou i statika (pokud má zájem o své dobré jméno). Prodejce, který jednou již prodal a již ho nic nezajímá, je špatný prodejce a lepší od něj nic nekupovat – a také nejlépe informovat ostatní, aby nenaletěli též. Bohužel, díky našemu „málo právnímu státu“ je to dnes nutnost.. Určitě napište, jak jste dopadl!

    (p.s. my jsme 5. rok v novostavbě a máme vlásenkové trhliny též, stropní konstrukce máme v každém podlaží monolitické, a ty „tlačí“ na obvodové a příčkové zdivo – obzvláště u nás patrné u dřevěných obložek zárubní. Šířka našich prasklinek cca do 0,5 mm – stačí přemáznout a nic není poznat..

    Vložil J Novák (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 21:07

    Dobrý den pane Piskači, v první řadě se musím opravit: zhotovitelem stavby není Metrostav, nýbrž Průmstav. To jsem popletl, ale jak tak koukám po webu, Metrostav má těch problémů snad ještě víc, takže omluva této firmě snad není namístě. K věci:

    • ano, v kupní smlouvě je uvedeno, že konstrukce domu je železobetonová.
    • záruka byla u něčeho 2, u něčeho 3 a u něčeho 5 let, v každém případě už je po záruce.
    • ta nejnovější vodorovná prasklina, která má cca 2 metry na délku, je široká cca 1 mm. Ono se někdy zdá, že to je větší, ale to je zřejmě tím, že ten štuk je tak jako vypouklý. Když na to rukou mírně zatlačím, tak to zapruží a ta prasklina je snad i trochu užší. Z toho usuzuji, že je prasklý „jen“ štuk a ne celá zeď. Mimochodem tou zdí rozumím příčku mezi dvěma pokoji, šířka příčky je cca 15 cm. Zarážející je, že se objevila z ničehonic, až 7 let po kolaudaci. Ale jak říkám, už před více než dvěma lety se z té zdi ozývaly dost hlučné rázy, zpravidla když se prudce změnila venkovní teplota (v zimě i v létě). Ale ty rázy se neozývaly často, před těma dvěma roky možná tak 3–4 za rok, pak chvíli klid, za poslední rok taky možná tak třikrát. Když to nastalo, trvalo to vždy dohromady několik desítek minut. Tím myslím, že se objevil hlučný ráz a praskání jako když hoří dřevo, což trvalo pár vteřin. A pak zase třeba za pět minut. No a celý ten cyklus, jak jsem řekl, několik desítek minut. A pak zase několik měsíců nic.

    Co se týče těch starších prasklin u stropu (u lodžie z obou místností), to se snad nezvětšuje. Vypadá to sice větší, ale když to zkoumám podrobně, je to asi tím, že je víc slouplá omítka, takže to vypadá horší. Ten mě bapadá: už asi 2 roky naše SVJ řeší zatékání někde v horních bytech, kvůli čemuž je tam problém s vlhkostí. Ovšem to je v některých horních bytech, tam já nebydlím, nade mnou je ještě pět poschodí. V každém případě nevím, proč mám pojištění bytové jednotky, když si to podle Kooperativy asi budu muset opravit na vlastní náklady. Nicméně jasné je, že mým prvořadým zájmem je, aby mi to nespadlo na hlavu. Díky za případné další reakce Jan Novák

    Vložil Dana C. (bez ověření), 9. Říjen 2015 - 23:17

    Dobrý den pane Novaku, píšete,že máte dřevěná okna. Ta Vam v zime delaji ten zvuk, který považujete za problém s omitkou. Ja jsem zjistila, ze okna vydavaji zvuk pri nastupu teploty 7 a 14 st pod nulou. Dana C.

    Vložil Jar (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 19:21

    Jen se zeptám, monolitický strop tlačí na příčky? Myslela jsem, že příčky nahoře končí kousek pod stropem a jsou pak vypěněny.

    Pravda je, že nám právě kolem jedné příčky praskla fest omítka, ale dům navrhl architekt, takže se není co divit. Na výzvu, ať se přijede kouknout, co dělá postupné zatěžování stavby ( např. vylití podlah s omítkami) nereaguje.

    Jar

    Vložil Petr Piskač MBA, 15. Prosinec 2014 - 19:38

    Máte paní Jar jistě pravdu, že by to tak mělo být, ale když kupujete byt od developera, není možné stát realizační firmě ve „vašem“ budoucím bytě stále za zadnicí a kontrolovat je.. Je to tedy také bohužel o kvalitě prací realizačních firem. Na jaké úrovni dnes stavební práce jsou, vidíme všichni okolo sebe. U nás v novostavbě máme popraskané (vlásenkové praskliny) pouze příčky..

    Vložil šarik (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 6:51

    Jen bych doplnil, že terč musí být přímo na konstrukci a nikoliv na omítce. Tudíž je potřeba odstranit omítku, aby se sledoval stav konstrukce. Na omítce to nemá žádnou vypovídající hodnotu.

    Vložil Albína (bez ověření), 15. Prosinec 2014 - 10:46

    Klasifikace na trhliny nevzhledné a nebezpečné je někde skutečně takto uvedena? (Dělá to dojem buď (a) dvou možnosti vybraných ze čtyř při klasifikaci trhlin podle vzhledu a bezpečnosti, a nebo, za předpokladu, že jsou všechny trhliny nevzhledné, pak jde o klasifikaci podle bezpečnosti na (b) trhliny bezpečné a nebezpečné).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".