povinnost zpřístupnit vodoměr

Vložil Dalibor Klajbl, 25. Leden 2013 - 15:11 ::

Máme v našem domě problematickou sousedku, která nám odečty vodoměrů vždy dala jen na lístečku (velmi nízké) a teď, když jsme nahlásili výměnu vodoměrů, termíny ignorovala a do bytu nás nepouští (neotvírá i když je v bytě). Jaké legální kroky byste nám z Vaší zkušenosti doporučili? Jak vyúčtovat problematický odečet příště, pokud bude vodoměr již za životností? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 25. Leden 2013 - 17:39

    Schvalte si zvláštní pravidlo pro rozpočítávání spotřeby vody:

    Pokud některý vlastník jednotky na výzvu správce nebo výboru SVJ nesdělí náměr bytového vodoměru ani neumožní jeho odečet nebo bude tento náměr neprůkazný (např. z důvodu nezkalibrování, poškození vlastního tělesa nebo plomby vodoměru), bude rozdělení nákladů na vodné a stočné provedeno takto: Vlastníkům s průkaznými náměry bude započtena spotřeba vody podle náměru jejich vodoměrů. Vlastníkům s neprůkaznými nebo chybějícími náměry bude započteno zbývající množství, a to podle velikosti jejich SVP.

    Vložil Dalibor Klajbl, 31. Leden 2013 - 9:53

    Pane Zdeňku, děkuji za radu. Do budoucna to tak uděláme. Co ale můžeme udělat hned? Odečet je pochybný (zatím jsme jej vždy akceptovali), ale vodoměry bez výměny nebudou dále použitelné, což se projeví při vyúčtování až za rok. Komplikací z Vašeho návodu je, že „zbývající množství“ – chápu do údaje domovního vodoměru, je vždy vysoké (20% celého domu) a jeho použití k vyúčtování by mohlo být zpochybněno. Zmíněná osoba se s námi již v jiných kauzách soudila. DK.

    Vložil lopata (bez ověření), 22. Únor 2013 - 23:46

    Nevím odkud jste, ale treba v Praze pouzivaji system prumerna spotreba vody v objektu na 1m2 * metry * 3 a ta trojka je trest za lemplovstvi a neodecteni. Pokud jste odjinud, poptejte se v okoli a sezenete podobny postup, ktery je v dane lokalite obvykly. To je dulezite pro pripadny soud. A pak prijde na radu exekutor. A ten uz si s pani poradi, to se nebojte.

    Vložil rex (bez ověření), 26. Leden 2013 - 21:30

    To: Zdenek 22

    Prosim co znamena SVP?

    Vložil Jan. (bez ověření), 26. Leden 2013 - 22:16

    SVP = spoluvlastnický podíl. :-)

    Vložil rex (bez ověření), 27. Leden 2013 - 17:19

    To: Jan. Diky

    Jěště se Vás chci zeptat jestli vždy platí, že člen společenství = vždy vlastník jednoky. Ptám, protože ve stanovách se někdy používá člen společenvstí a někdy vl. jednotky.

    rex

    Vložil lake, 27. Leden 2013 - 17:44

    Nepatří tam rovnítko. Člen společenství je vždy zároveň vlastníkem jednotky. Opačně to neplatí.

    Rozdíl samozřejmě existuje: hovoříte-li o členovi společenství, půjde zřejmě o jeho práva a povinnosti člena právnické osoby SVJ, což se může týkat výhradně věcí, spojených se správou, provozem a opravami společných částí domu (§ 9 odst. 1 ZoVB). Nic více není společenství oprávněno svému členovi nařizovat. SVJ je pouhý slouha, správce domu.

    Naproti tomu o věci, zasahující do podstaty vlastnictví (přístavby, nástavby, rekonstrukce, modernizace domu) rozhodují vlastníci jednotek (nikoliv členové společenství) mezi sebou navzájem.

    Upozorňuji, že nový ObčZ 89/2012 Sb. definuje oprávnění společenství mnohem šířeji než ZoVB, včetně rozhodování o bytu.

    lake

    Vložil rex (bez ověření), 27. Leden 2013 - 20:54

    Jestli jsem to správně pochopil, tak stanovovat podmínky (např. hlasit změnu počtu osob v BJ, doručovací adresu apod.) je lépe ukládat členovy SVJ, než vl. jednotky?!

    rex

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".