Povinnost SVJ podat přiznání k dani z příjmů právnických osob
V jiné diskusi se tu řešilo, kdy je SVJ povinno podat daňové přiznání. Dovolím si to shrnout:
Nejdříve zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP):
§ 38mb
Daňové přiznání není povinen podat
b) společenství vlastníků jednotek, pokud má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, příjmy od daně osvobozené nebo příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně,
Takže DPPO musí podat pouze SVJ, která má příjmy, které jsou předmětem daně, nejsou od daně osvobozené a z nichž není vybírána daň srážkou.
Příjmy, které dle ZDP nejsou předmětem daně:
§ 18
(2) Předmětem daně nejsou
f) příjmy společenství vlastníků jednotek z
1. dotací,
2. příspěvků vlastníků jednotek na správu domu a pozemku,
3. úhrad za plnění spojená s užíváním bytu a nebytových prostor.
Z jakých příjmů je daň vybírána srážkou (ZDP):
§ 36
(9) Zvláštní sazba daně z příjmů činí 19 % u poplatníků daně z příjmů právnických osob pro úrokový příjem z účtu u
b) společenství vlastníků jednotek.
O tom jaké druhy příjmů pro SVJ přicházejí potenciálně v úvahu, hovoří nařízení vlády č. 366/2013:
§ 16
(1) Příjmem společenství vlastníků jednotek jsou zejména
a) příspěvky vlastníků jednotek na správu domu a pozemku podle § 1180 občanského zákoníku,
není předmětem daně, není nutno podat DPPO, § 18 ZDP
b) úroky z prodlení přijaté od vlastníků jednotek z důvodu prodlení s platbami příspěvků na správu domu a pozemku podle § 1180 občanského zákoníku,
je nutno podat DPPO
c) úroky z prodlení přijaté od vlastníků jednotek z důvodu prodlení s platbami za plnění spojená nebo související s užíváním jednotky podle § 1181 občanského zákoníku, včetně nedoplatků z jejich vyúčtování, a pokuty za nesplnění povinnosti vlastníka jednotky podle § 13 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty,
je nutno podat DPPO
d) úroky z vkladů na bankovních účtech společenství vlastníků jednotek,
daň vybírána srážkou, není nutno podat DPPO, § 36
e) penále, úroky z prodlení a smluvní pokuty zaplacené třetími osobami za porušení povinností ze smluv sjednaných společenstvím vlastníků jednotek,
je nutno podat DPPO
f) pojistné plnění z pojistných smluv sjednaných společenstvím vlastníků jednotek týkající se společných částí a bonifikace za příznivý škodní průběh a
je nutno podat DPPO
g) příjmy plynoucí z nakládání s majetkem společenství vlastníků jednotek.
je nutno podat DPPO
Pokud má tedy SVJ příjmy z úroků z prodlení (od vlastníků jednotek), z pojistného plnění či příjmů z nakládání s majetkem SVJ, musí podat DPPO. V ostatních případech nikoliv.
Naopak příjmem SVJ vůbec není a tedy povinnost podat DPPO také nezakládá (nařízení vlády):
(2) Příjmem společenství vlastníků jednotek nejsou příjmy plynoucí z nakládání se společnými částmi, a to i v případě, že jsou hrazeny na bankovní účet společenství vlastníků jednotek; jde zejména o tyto příjmy
a) nájemné z pronájmu společných částí domu,
b) úroky z prodlení placené z důvodu prodlení nájemců těchto společných částí s platbami nájemného a s úhradami za plnění spojená s užíváním těchto společných částí včetně nedoplatků z jejich vyúčtování a
c) příjmy od třetích osob plynoucí z provozování technických zařízení v domě pro tyto osoby
Pro úplnost ještě cituji ZDP:
§ 38mc
Veřejně prospěšný poplatník a společenství vlastníků jednotek, kterým nevznikla ve zdaňovacím období daňová povinnost k dani z příjmů právnických osob, nejsou povinni sdělit tuto skutečnost správci daně.
Dobrý den,
příjmy SVJ z vyhraných soudních sporů z jistin, z příslušenství a z exekučních řízení spadají do danového přiznání SVJ?
členkaSVJ
Dobrý den,
pokud bude vyplacena pouze jistina, tak není potřeba podat DPPO. To je pouze úhrada pohledávky, kterou mělo SVJ za vlastníkem, neobjeví se tak ve výnosech. Jiná situace je ale u příslušenství, pokud bude vyplacen i úrok z prodlení, tak již ano - jen znovu zdůrazňuji, musí se jednat o úrok přijatý od člena SVJ, nikoliv například od nájemce společných prostor.
Jinak pokud již je DPPO podáno, "spadají" (pokud mám použít Váš termín) do něj již všechny výnosy, tedy i ty díky kterým DPPO ani není potřeba podávat. Ty se ale vyloučí ve II. oddíle, stejně jako související náklady.
Obávám se, že při náhradě nákladů řízení u vyhraného sporu je také nutnost podat DPPO..
Nicméně tento výnos bych pak v přiznání vyloučil ze základu daně podle § 23 odst. 4 písm. e) ZDP.
Dům byl původně napojen na výměníkovou stanici dálkového zásobování teplem, po čase jsme přistoupili na vybudování domovní předávací stanice (DPS) v jedné z místností společných prostor – na pronájem místnosti je věcné břemeno. Dodavatel tepla na účet SVJ platí pronájem místnosti, ale v ceně tepla má zakalkulován pronájem místnosti, takže ten příjem za nájem je vlastně vratka toho, co zaplatíme v ceně tepla. Nedaří se mi u účetní prosadit, aby příjem za pronájem DPS se odečetl od nákladů na teplo domu. Tam, kde DPS nejsou, v ceně tepla mají odpisy výměníkové stanice, my tam máme kromě odpisů technologie DPS i náklady na pronájem místnosti. Příjem z pronájem chápu jako úhradu související s plněním spojeném s užíváním bytu a nebytových prostor – s dodávkou tepla. Pokud by to měl být zdanitelný příjem jednotlivých vlastníků bytů, pak bychom byli v nerovnoprávném postavení oproti vlastníkům v domech napojených na výměníkové stanice, kteří nemusejí postrádat jednu místnost v domě na DPS a šlo by vlastně o trojí zdanění – za teplo platíme penězi po zdanění, stát dostává ještě DPH za teplo a v odvedené DPH je vlastně i složka za pronájem místnosti pro DPS.
Děkuji za shrnutí s odkazy na paragrafy. Mám dotaz na to pojistné plnění. V jakých případech musí být pojistné plnění předmětem daně?
Příklad A: Vichřice poškodí střechu, dodavatel střechu opraví a faktura za opravu je poslána na pojišťovnu která částku (-spoluúčast) pošle na účet SVJ. SVJ pak fakturu uhradí dodavateli. Vše v průběhu jednoho roku.
Příklad B: Poškozený přívod toalety (v suterénu domu tedy společné WC) vyplaví sušárny. Asistenční služba pojišťovny přijede a opraví přívod do WC (výměna roháčku a hadičky) Zároveň pojišťovna pošle plnění za poškození sušáren dle tabulek. SVJ samo vodu vytřelo ale zvlněné lino a poškozenou omítku sušárny neopraví.
Je v příkladě A pojistné plnění předmětem DPPO?
Je v příkladě B předmětem daně jen plnění zaslané na účet nebo i cena opravy assitenční služby? (k té assistenci nemám ani podklady)
S pozdravem Jan Roztomilý
Pane Roztomilý,
A) je předmětem daně. Přičemž není podstatné, zda pojišťovna pošle peníze přímo na účet SVJ, nebo fakturu proplatí na účet dodavatele. Jen ještě doplním, že to že je to předmětem daně znamená pouze to, že se musí podat přiznání. Nikoliv to, že se z toho zaplatí daň. Proti tomu se dá cena opravy, daňový základ bude na nule.
B) Pouze plnění zaslané na účet. Opět se proti tomu mohou dát náklady.
Dobrý den, pane Krčma, chtěla jsem se zeptat na radu k pojistnému plnění. V prosinci 2016 bylo na účet SVJ připsáno pojistné plnění za zničení střechy krupobitím (škodní událost se stala v 6/2016) a to ve výši 750 000 Kč. V prosinci se stihla ještě udělat provizorní oprava střechy za 350 000 Kč. SVJ jsem přihlásila k dani z příjmu PO a v daňovém přiznání mi vyšel ZD 400 000 Kč a samozřejmě i daň. Je tento postup správný? Výbor SVJ s tím nesouhlasí, protože plánuje střechu v roce 2017 opravit a chce zaúčtovat účetní dohadnou položku na plánovanou rekonstrukci střechy.
Moc děkuji za radu. Monika Procházková
Moniko,
nahlédněte do sněmovního tisku 873. Ten do § 18/2/f doplňuje bod 4, kterým se pro odstranění nejistoty stanoví, že pojistné plnění z pojištění domu není předmětem daně u SVJ.
Toto plnění je předmětem daně u vlastníků, kterým patří dům, tj. u členů SVJ.
Jedná se pouze o „potvrzující“ ustanovení, tj. platí již v roce 2016.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den, Pavle,
děkuji za rychlou odpověď. Pokud je přijaté pojistné plnění příjmem jednotlivých vlastníků, pak si každý vlastník musí část pojistného plnění zahrnout do zdanitelných příjmů. FO, která nemá byt v obchodním majetku a FO, která byt nepronajímá, má tento příjem dle §4 ZDP osvobozen. Ostatní musí z příjmu odvést daň. Protože plnění od pojišťovny přišlo na účet SVJ až v prosinci 2016, výbor vyplatí pojistné plnění vlastníkům až v roce 2017. Doufám, že vlastníci budou tento příjem danit až v daňovém přiznání za rok 2017, jeden z vlastníků je Bytové družstvo. Je má úvaha správná?
Hezký den i Vám a ještě jednou děkuji.
Monika Procházková
Pokud je přijaté pojistné plnění příjmem vlastníků jednotek (vypadá to, že na tomto se zde shodneme), odkud potom plyne oprávnění společenství vlastníků toto pojistné plnění (místo vlastníků jednotek) přijmout?
Pane krčmo,
Vy jste prosím přímo účetní nebo daňař? Když SVJ přijde např. r. 2013 na bank. účet SVJ 50 000,–Kč za poj. událost, tak má určitě povinnost podat alespon blankentni DPPO? Bez ohledu na to zda výbor tvrdí že údajně nejakou nápravu škody provedl nebo ne v r.2013, 2014. Naše SVJ vůbec od r. 2006 není registrováno na FÚ. Jak je to možné, existují nějaké zákonné vyjimky…?
Jsem obojí. SVJ nemusí podat přihlášku k registraci pokud má pouze příjmy, které nejsou předmětem daně, které jsou osvobozené nebo vybírané srážkou (§ 39a, odst. 5 ZDP)
Jinými slovy, dokud není povinno podat přiznání, nemusí se ani registrovat. Takže pokud SVJ mělo příjmy, které do tohoto okruhu nespadají poprvé v r. 2013, do té doby registrace nebyla povinná.
Pro úplnost uvádím, že SVJ má průběžne od r. 2006 přijmy z pojistných událostí, příjmy z úroků z čiste sam. spořícího účtu, dále z úroku z jistin pohledávek, etc., dále statutáři dostávají odměny za funkci od r. 2012-dosud což vše podléha podání DPPO FU, odvodům pojištení statutářů ZP, ČSSZ. Jak je proto možné, že naše SVJ není registrováno k dani, existuje zákonná vyjimka nebo jde tímto o danové, účetní podvody…? Dále musí SVJ placení statutáři podávat DaP FO na FU a musí být registrováni k dani?
No, díval jsem se na výsledovku, co jste sem dávala a tam nejsou vykázány žádné osobní náklady. Takže jste si jistá, že tyto odměny byly v roce 2015 vypláceny?
Samozřejmě pokud ano, SVJ by mělo být registrováno k dani ze závislé činnosti na FU, dále na příslušné zdravotní pojišťovně, pokud by výše odměny zakládala účast na sociálním pojištění, tak i na ČSSZ.
Placení statutáři čistě na základě těchto odměn podávat DPFO nemusí.
Děkuji za ochotu. Ano, samozřejme že i v r. 2015 byly vyplaceny členum výboru odměny. Záměrne mi neumoznují předložit vypisy z uctu, takze to vím jen z posledního shromáždení 6/2015, kde jim to plénum schválilo a z prisl. zápisu shromáždění, kde je to uvedeno. Zápis založen i do SL MS.
Poslední komentáře