Postoupení pohledávky
Dobrý den,
vlastník bytu v domě, kde nebylo založeno společenství vlastníků, nehradil platby, spojené s užíváním bytu, proto na něj byla bytovým družstvem podána žaloba.
Nyní v domě bylo společenství vlastníků založeno a bytové družstvo v rámci vypořádání nám dluh za vlastníkem převádí (postupuje pohledávku ). Dluh budeme nadále vymáhat my jako společenství vlastníků. Nevím však, jak je to s úroky a poplatky z prodlení za uvedenou pohledávku? Mělo by nám úroky do doby postoupení pohledávky družstvo postoupit i s jistinou?
Díky za názory,
hezký den
Blažková
Paní Blažková,
členové vašeho výboru SVJ jsou zřejmě zmatení, a neschopní konat
s péčí řádného hospodáře. Jinak by nebrali vážně nabídku družstva,
aby SVJ převzalo cizí pohledávku bez právního důvodu.
Zjevně to bylo družstvo, kdo poskytoval jedenotlivým příjemcům služby spojené s užíváním bytů. Šlo tedy o dvoustranné právní vztahy „poskytovatel služby – příjemce služby“. S tím nemá nově vzniklé SVJ naprosto nic společného a nemá žádný právní důvod hradit za dlužníka.
Přeplatky a nedoplatky ukončeného zúčtovacího období si s příjemci služeb vypořádá ten, kdo s nimi byl v právním vztahu a přijímal od nich zálohy. Tedy je to pouze věc družstva. Nejedná se vůbec o správu domu, nýbrž o služby podle zákona č.67/2013 Sb..
Splatný dluh, plynoucí z vyúčtování ukončeného období (a dokonce již vymáhaný soudně), je pouze věcí mezi poskytovatelem služby a osobou, které družstvo službu poskytovalo. Veškeré splatné a vymahatelné pohledávky z tohoto důvodu jsou zcela mimo právní způsobilost SVJ. Pokud by členové výboru byli tak hloupí a vyplatili družstvu dobrovolně cizí pohledávku, pak způsobili právnické osobě SVJ škodu a měli by se za to zodpovídat.
lake
Není důvod proč by bytové družstvo mělo podstoupit pohledávku za vzniklým SVJ. ať si to BD vymáhá po vlastníkovi samotném
Poslední komentáře