poplatky vlastniku za sluzby v dome
prosim o info jak postupovat.
V nasem dome /jsme SVJ o cca 10 bytovych jednotkach/, nekolik vlastniku zde
nebydli a sve jednotky vyuziva jako hotel . Jejich hotelovi frekventanti ale
nedodrzuji pravidla civilizovaneho chovani, zaneraduji okoli popelnic na dvore
zvysenou mirou volne pohozenych odpadku a SVJ muselo jiz nekolikrat zaplatit
vetsi castku za vyklizeni techto odpadku.Rovnez z tohoto duvodu doslo
k navyseni poctu placenych popelnic a jejich obsluhy.
Rovnez frekvence pouzivani ostatnich placenych sluzeb v dome, vytah, elektrina, uklid spolecnych prostor je tak zvysena a na tomto navyseni se museji podilet financne i vlastnici, kteri sve jednotky vyuzivaji k vlastnimu bydleni a ne k hotelovemu provozu.
.Problem rozpisu povinnych plateb poplatku spociva v tom, ze se ridi pouze poctem vlastniku bytove jednotky zapsanych v katastru, ale vubec nezohlednuje castou frekvenci dalsich lidi, tech casto se menicich hotelovych klientu techto bytovych jednotek, tyto sluzby rovnez vyuzivajicich, jejich naklady tak zvysujicich, vyuzivajicich, ale financne se prostrednictvim svych pronajimatelu na jejich platbach neparticipujicich.
My ostatni vlastnici, v dome bydlici, tak tento byznys pronajimajicich vlastniku dotujeme svymi poplatky za tyto sluzby.
Tito vlastnici se navic odmitaji slusne o poplatcich dohodnout a zastituji se literou zakona, nastaveneho platbami pouze podle poctu vlastniku k jednotce, kteri jsou v evidenci katastru . dekuji za radu.BUTTERFLY
Paní BUTTERFLY je odstrašující ukázkou tazatelky, která není schopna dodat ani základní fakta. Nelze z ní vydolovat jednoduchou informaci o tom podle jakých pravidel se v jejím domě rozúčtují služby. Namísto toho nám dodala nějaké vlastní fantazijní představy, které si zjevně protiřečí.
K fantaziím řadím také její tvrzení, že při poskytování
ubytovacích služeb v bytě využívají ubytované osoby společné části
domu více než při běžném bydlení. Nic takového tazatelka neprokázala,
ani se o to nepokusila.
------------------------------------------------------------------------
Vyjádřím se pro ostatní čtenáře alespoň k otázce služby „odvoz komunálního odpadu“.
K tomu by tazatelka musela sdělit nejen jaká jsou pravidla pro rozúčtování této služby, ale musela by případně doplnit jaký je obsah obecní vyhlášky upravující nakládání s komunálními odpady.
Není totiž vyloučeno, že vlastníci jednotek užívaných pro ubytovací služby nemají povinnost hradit službu „odvoz komunálního odpadu“.
Jestliže byt je užíván ke krátkodobému ubytování soustavně, jde o živnost. Poskytování ubytovacích služeb je živnost volná podle živnostenského zákona. Poskytovatel ubytovacích služeb musí mít živnostenský list. Byt, užívaný pro poskytování ubytovacích služeb, je provozovnou.
Činností živnostníka zpravidla nevzniká v domě žádný komunální odpad. Původcem odpadu z živnostenské činnosti je totiž přímo živnostník. (Naproti tomu původcem komunálního odpadu je vždy obec, na jejímž území odpad vzniká.) Povinností živnostníka je likvidovat ten odpad, který vzniká při jeho činnosti.
- Má zákonnou povinnost sjednat smlouvu o poskytování služeb odpadového hospodářství s vlastním dodavatelem služeb (odpadovou firmou), která je oprávněnou osobou podle zákona, a která živnostníkovi zajistí další zákonné nakládání s jeho odpadem (třídění, likvidace).
- Může sjednat takovou smlouvu s obcí; jako původce odpadů je pak povinen svůj odpad třídit a zařazovat podle Katalogu odpadů v souladu se systémem stanoveným obcí a platit cenu určenou obcí za užívání systému.
Poskytovatelé ubytovacích služeb s provozovnami v domě by tedy měli mít zajištěno odpadové hospodářství jinak, a měli by za likvidaci svých odpadů platit přímo buď oprávněné osobě, nebo obci. Záleží na obsahu obecní vyhlášky. V některých obcích hradí platby za komunální odpad každá osoba s trvalým pobytem, a také osoba, která vlastní byt, i když v něm není nikdo přihlášen k trvalému pobytu. Situace v jednotlivých obcích se tedy liší případ od případu.
Jak je to konkrétně zařízeno v obci tazatelky – to nevíme. Bez použitelných informací se nedá radit. Ostatně tazatelka zjevně radu ani nechce; nechme ji tedy jejímu osudu.
lake
vazeny pane pod nickem..LAKE..
bohuzel, ale timto svym prispevkem jste nyni potvrdil moje podezreni,
ze ta na mne tak vehementne utocne reagujici pani pronajimatelka bytove jednotky
pisici pod neoverenym nickem …MAGDA..
je Vase alter ego v diskuzi se mnou,
kdyz pokracujete v teto diskuzi se mnou nyni opet urazlivym utokem na mne,
ALE opet jiz pod svym puvodnim overenym nickem ..LAKE. .. Je to Vase dotcena prestizni reakce na moji predchozi poznamku ,
ze vyhledam k porade nekoho s odbornejsim knowhow…
preji Vam prijemny den a dekuji za Vas cas, ktery jste diskuzi se mnou, sice pod 2 ruznymi nicky ,
bohuzel velmi utocne a misty az urazlive,
nicmene prece jen, venoval…BUTTERFLY.
BUTTERFLY,
tak to jste mě pobavila. Velmi si vážím toho, že nám lake věnuje svůj čas a velmi často s ním souhlasím. Nikoli ovšem ve všem.
Vám bych poradila, aby jste si z diskuse vzala to potřebné a nebrala to tak osobně. Urážet jsem Vás nechtěla. Pouze mě nadzvedávají podobné nápady. Náš výbor naštěstí vůbec neví, jak se rozúčtovávají služby, jinak by měl možná podobné nápady. Ale před pár lety chtěl výbor na shromáždění schvalovat, zda mohu byty pronajímat. Snad k podobné pitomosti nedojdete.
Mějte se pěkně.
Magda
vazena pronajimatelko bytove jednotky pisici zde pod neoverenym nickem MAGDA..
.Vas postoj k ostatnim vlastnikum ve vasem SVJ ,
ktery zde tak bezostysne verejne manifestujete ,
o Vas a Vasi etice vztahu k jinym lidem,
vypovida vice, nez
jste patrne o sobe zamyslela prozradit…BUTTERFLY
Můj soused pronajímá byt stejným stylem jako popisuje Magda. Je zázrak, když se s nimi potkám. Naopak jeho největší kritik lítá výtahem každé dvě hodiny se psem, doma má dílničku, v garáži vrták, tak minimálně pětkrát za den jede výtahem do garáže.
To co píšete jsou tedy pro mne pouze kecy na koledy.
Pani Butterfly,
tak to se zcela jistě mýlíte. Paní Magda a pan Lake tu přispívají dlouhodobě a jsou to určitě dvě odlišné osoby. O tom svém krátkodobém pronajímání svého bytu tu p. Magda už vedla diskusi dříve.
Z jejích dřívějších příspěvků vyplývalo, že p. Magda protiprávně poskytuje soustavně krátkodobé pronájmy bytu pro rekreanty, protože nemá zřízenu na tuto činnost živnostenské oprávnění, o kterém správně píše pan lake. Sám jsem ji na to upozorňoval, p. Magda však ve svých přísvěvcích odmítala, že potřebuje na opakovaný krátkodobý pronájem živnostenské oprávnění. Vím, že p. Magda v naprosté většině respektuje názory p. Laka, a že si snad nyní připustí, že provozuje krátkodobé pronájmy bytu protiprávně bez živnostenského oprávnění.
Samozřejmě, že tím může poškozovat ostatní vlastníky v domě, protože ti mohou platit některé služby podle počtu osob v bytě, které jsou povinni hlásit osobě odpovědné za správu domu. P. Magda by takové osoby hlásit nemusela, protože jde o krátkodobé pronájmy, které se hlásit nemusí, a tak by mohla platit některé služby jen za svoji osobu. V takových případech je možné dohodnout nějaký rozumný paušální počet osob mezi vlastníkem uvedeného bytu a ostatními vlastníky, který by se využíval při rozúčtování služeb.
- Evžen napsal: „Z jejích dřívějších příspěvků vyplývalo, že p. Magda protiprávně poskytuje soustavně krátkodobé pronájmy bytu pro rekreanty, protože nemá zřízenu na tuto činnost živnostenské oprávnění, o kterém správně píše pan lake.“
Evžene, Vaše tvrzení je nepodložené. Mne do Vašich fabulací laskavě nezatahujte. Vy jste už dříve uvedl Váš právně vadný názor v jiné diskusi: http://www.portalsvj.cz/…tanovy-svj-5#…. Tam jste nesprávně tvrdil, že byt považujete za ubytovnu, a z toho omylu jste si odvodil nepravdivé tvrzení o činnosti paní Magdy.
Nařízení vlády č. 278/2008 charakterizuje volnou živnost „Ubytovací služby“ takto:
55. Ubytovací služby Poskytování ubytování ve všech ubytovacích zařízeních (například hotel, motel, kemp, ubytovna) a v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci. V případě ubytování v bytových domech, rodinných domech nebo ve stavbách pro rodinnou rekreaci s kapacitou do 10 lůžek (včetně přistýlek) podávání snídaní ubytovaným hostům. |
Odpovídal jsem zde jiné tazatelce (Butterfly) na její dotaz, ve kterém psala, že vlastník „sve jednotky vyuziva jako hotel“ a že jde o „hotelový provoz“. Podle toho jsem se zmínil o ubytovacích službách na základě živnostenského listu.
lake
Pane Evžene,
celou věc jsem diskutovala se živnostenským úřadem i daňovými poradci.
Délka pronájmu nemá žádný vliv na to, zda jde o ubytování či pronájem. Živností se pronájem bytu stává až v okamžiku, kdy vedle pronájmu jsou pronajímatelem poskytovány i jiné než základní služby zajišťující řádný provoz těchto nemovitostí (u bytů například úklid pokojů, poskytování snídaní apod.), pak jde o ubytovací služby a ne o klasický pronájem.
Ubytování je vždy ubytování ve všech ubytovacích zařízení (hotel, motel, kemp, ubytovna).
Já tedy poskytuji krátkodobé pronájmy které nejsou živností (§ 3 odst. 3 písm. ah) zákona č. 455/1991 Sb.)
Délka pronájmu bude mít ale vliv na DPH. Krátkodobý nájem bytu který trvá nepřetržitě nejvýše 48 hodin je vždy zdanitelným plněním (§ 56a, 235/2004 Sb.)
Co se týká poškozování vlastníků. Mám nahlášený max. počet osob, pro které nájem poskytuji. Je velmi diskutabilní, kdo se má vlastně hlásit. Přemýšlela jsem i o průměrování. Ale vzhledem k tomu, že jediné služby, které jsou u nás účtovány na osoby je odpad a spol. elektřina, nestojí mi to za to.
Budete se muset smířit s tím, že nadále budu své byty krátkodobě pronajímat.
Magda
Paní Magdo,
napsala jste, že živností se pronájem bytu stává až v okamžiku, kdy vedle pronájmu jsou pronajímatelem poskytovány i jiné než základní služby zajišťující řádný provoz těchto nemovitostí. S tím nelze než souhlasit, jistě poskytujete ubytovací služby, při krátkodobých pronájmech minimálně zajišťujete čisté ložní prádlo.
Úpně ignorujete ustanovení odst.2 § 2235 NOZ upravující nájem bytů „(2) Ustanovení tohoto pododdílu se nepoužijí, přenechává-li pronajímatel nájemci byt nebo dům k rekreaci nebo jinému zjevně krátkodobému účelu.“
Doporučuji seznámit se s článkem „Bydlet jako ubytovaný nebo jako nájemce podle NOZ?“ adv.kancelář Janovec&Janovcová http://www.akjanovec.cz/…ce-podle-NOZ
Krátce cituji z článku:
"Jak již bylo zmíněno výše základním rozdílem mezi nájmem a ubytováním je časový úsek, kdy krátkodobé bydlení je podle NOZ vyloučeno z okruhu nájemních vztahů. Naopak zákonná ustanovení o ubytování nevylučují jejich použití i pro dlouhodobější ubytování, tedy vztahy shodné, či podobné těm nájemným. V § 2326 dokonce NOZ nepřímo říká, že smlouva o ubytování je přechodným nájmem… Obecně se držím zásady autonomie vůle stran a zásady kde není žalobce, není soudce, avšak ani tyto zásady nemohou jít proti kogentním ustanovením zákona. Je jasné, že ustanovení o nájmu bytu jsou kogentními speciálními ustanoveními NOZ a z toho důvodu je třeba se od tohoto faktu odrazit. Z dílčích závěrů výše uvedených vyplývá, že smlouvu o ubytování může majitel nemovitosti využít vždy, avšak nájemní smlouvu pouze u dlouhodobého nájmu bytu, tedy nikoliv krátkodobého nebo přechodného bydlení…
K vaší poznámce, že se budu muset smířit s tím, že nadále budete své byty krátkodobě pronajímat, vás ubezpečuji, že je mně skutečně ukradené, zda budete či nebudete své byty krátkodobě pronajímat.
Pane Evžene, já tento článek již četla. Je tam domotáno páté přes deváté.
To že je v bytě ložní prádlo není žádná služba. To jenom vy stále hledáte důvod, proč by mělo jít o živnost, když ve skutečnosti o živnost nejde. V bytě je také čisté nádobí a je vymalováno. To budou nejspíš také ubytovací služby, ne?
Neignoruji ustanovení odst.2 § 2235 NOZ. Ustanovení tohoto pododdílu 2 nepoužiji. Vystačím si s pododdílem 1.
To, zda krátkodobý pronájem je či není živností najdete v živnostenském zákoně. Adv.kancelář Janovec&Janovcová i vy evidentně tento zákon ignorujete a myslíte si, že krátkodobý pronájem je živností dle NOZ. Nejsem sic advokát, ale tato spojitost se mi zdá trochu mimo.
Magda
BUTTERFLY, vůbec nerozumíte vyúčtování služeb. Vůbec nevíte jaké máte pravidla, ale poradit si nedáte. To je těžká práce.
Mimochodem by mě moc zajímalo, proč mají dle vás nájemníci (k tomu nejspíš krátkodobí) větší spotřebu? To vyvozujete z čeho? Já pronajímám byty jak krátkodobě, tak dlouhodobě a sama v jednom bydlím. Ujišťuji Vás, že krátkodobí nájemci mají nesrovnatelně méně odpadků. Většinou v bytě pouze přespávají a přes den jsou na výletech. Do popelnice se ani nedostanou. A jak prosím využívají víc ostatní služby? Můžete to objasnit?
Magda
vazena pani pronajimatelko sve jednotky, vzhledem k tomu, ze pozitivni situaci ve vasem dome znam pouze z vašeho info o ni a jejich pozitivech, a tu negativni situaci s klienty pronajimatelu v nasem dome znam z vlastní osobní zkusenosti se vsemi mnou jiz uvedenymi problemy, nedomnivam se, ze by moje odpověď byla pro vas jakkoli prinosna…ale dekuji Vam za projeveny zajem
Nemusíte znát reálie z našeho domu. Stačí použít hlavu.
Já se vám to tedy pokusím objasnit. Pokud přijedete do hotelu, tak tam děláte co? Nejspíš pouze přespíte. Pokud pojedete někam do hotelu s kuchyní, tak si tam nejspíš uděláte snídani, občas večeři. Na oběd si zajdete do restaurace. Přes den budete někde na výletě. Rozhodně nebudete produkovat odpadků jako doma.
Jaké další služby taková návštěva nadměrně spotřebovává si nedovedu představit. Pokud by jste to vysvětlil, tak bych třeba prozřela. Takto nezbývá než podotknout. Závist je strašná věc.
Magda
vazena pani pronajimatelko sve bytove jednotky, jakkoliv chápu Vasi snahu, hajit v této diskuzi svůj byznys, který ja, mimo jiné prece nenapadam, jen zde hledam radu, jak vyresit situaci v nasem v SVJ, kdy vlastnici jednotek, kteří sve jednotky nepronajimaji, dle nastavenych pravidel musí financne participovat na zvysenych nákladech za tyto služby, a tim v podstate nedobrovolne dotovat tento byznys vlastnikum,svou jednotku pronajímajícim. Jde mi o princip v nastaveni pravidel v takove situaci, je irelevantni, ze Vasi klienti zadne odpadky neprodukuji a ani, jak uvadite, nevedi, kde jsou popelnice, klienti nasich pronajímajících vlastniku vedi, kde popelnice jsou, a presto necivilizovane vytvareji hromady odpadku mimo tyto popelnice v prostorach dvora a nejen to. Nezbyva , nez Vam malinko zavidet a soucasne blahopřát k tak vzorne klientele a poprat Vam mnoho dalších klientu, nevytvarejicich zadne odpadky a nepotrebujicich zasadni informaci kde se nachazeji a k cemu jsou urceny popelnice…dekuji opet za Vas uprimny zajem o muj problém.
Nemám potřebu před Vámi hájit svůj byznys. Ten neohrožujete. Zajímal mě nějaký rozumný argument, proč by krátkodobý nájemce měl mít větší odpad než vlastník, který bydlí ve svém bytě. A ten jsem neslyšela.
Zajímalo by mě také, zda máte na popelnice namířenou kameru, či tam postáváte a kontrolujte kdo a kam odpadky vyhazuje?
Přeji civilizované nájemníky i spoluvlastníky a pokud přijdete na nějaký nápad, jak trestat vlastníky za to, že pronajímají svůj majetek, dejte vědět.
Magda
Vazena pani pronajimatelko bytove jednotky…Utocny ton Vasich nekolika
odpovedi na muj prispevek, kterym jsem zde nabidla k diskuzi tema placeni
poplatku v SVJ za sluzby a muj dotaz na nejaky mozny princip pravidel pro
jejich uhradu,
ktery by spravedlive zohlednoval urcity kapacitni rozdil mezi vetsi spotrebou
techto sluzeb u casto frekventujicich klientu,
ubytovavanych v byt. jednotkach pronajimajicich vlastniku, a zbavujicich se
v podobe odlozeneho odpadu ve spolecnych prostorach domu vseho,
co by jim znepohodlnovalo jejich dalsi cestovani a beznou spotrebou techto
sluzeb trvale v jednotkach bydlicimi vlastniky.
Coz tedy prokazatelne nasledne znamena pro ostatni vlastniky povinnost tyto sluzby navic, pri odstranovani tohoto odpadu, zaplatit.
Napriklad v nasem dome existuje evidentni rozdil mezi vyse uvedenou situaci a standardnim rytmem spotreby techto sluzeb trvale bydlicimi vlastniky.
Rytmem kapacity spotreby, majicim svoji histori spotreby sluzeb a vyse jejich
plateb pred pronajimanim jednotek,
a neni tedy potreba k jeho zdokumentovani zadna kamera, ani hlidani z okna,
jsou to totiz fakturacni fakta a dalsi logicke souvislosti.
Neni treba pouzivat tyto Vami uvadene, nedustojne, spiclujici metody.
Takze, utocny ton Vasich odpovedi na muj prispevek, spise prozrazuje Vasi
obavu,
ze prestoze Vy mate ve svych pronajmech pouze vzorne klienty,
kteri, jak uvadite, ani nevedi, kde jsou popelnice, protoze je vubec, ale vubec
a dokonce vlastne nikdy, nepotrebuji,
ze prece jen by se mohli Vasi nepronajimajici spoluvlastnici v dome pri cetbe meho prispevku na tema
spravedliveho principu plateb spolecnych poplatku
za sluzby v SVJ,
malinko zamyslet nad tim, jak je to s onou spravedlivou participaci na
platbach za ony sluzby ve vasem SVJ,
a to by Vam, chapu, nemuselo byt prave prijemne… takze Vas opet plne chapu a
opakovane opet dekuji za Vas uprimny zajem o muj problem a vyse
probirane tema.
Zcela jistě je nesmyslem tvrzení: „… zastituji se literou zakona, nastaveneho platbami pouze podle poctu vlastniku k jednotce, kteri jsou v evidenci katastru“
Zákon ovšem říká něco zcela jiného. Není jasné, proč zde citujete zjevně nepravdivé tvrzení.
Pokud je tím míněno, že dosavadní schválená pravidla umožňují rozúčtovat některé služby pouze paušálem na jednotku, pak taková pravidla mohou být v rozporu s dobrými mravy.
Neuvádíte ovšem žádné podrobnosti o tom o které služby se jedná, a proč se domníváte, že by někteří vlastníci jednotek měli hradit za tyto služby vyšší částky než ostatní. Pouhá skutečnost, že vlastník využívá byt k poskytování ubytovacích služeb, neznamená ještě automaticky, že by měl hradit více. Na Váš neurčitý dotaz tedy nelze odpovědět podrobněji.
lake
pokud se pronajimajici vlastnici zastituji nepravdivym tvrzenim, mam pravo toto jejich tvrzeni zde citovat a predlozit tak k verejne diskuzi, služby u kterých byly takto jejich klienty na pronajmu nakladove navyseny, jsem ve svém dotazu uvedla, pozornému ctenari jiste tento konkretni detail neunikl…
Prosím uvědomte si: pokud byste byla před soudem, nikoho nebude zajímat,
že citujete jakési tvrzení protistrany.
My potřebujeme znát pouze fakta a doložitelné skutečnosti. Citujte
laskavě z vašich odhlasovaných (či konkludentně schválených) pravidel
pro rozúčtování služeb jak se ve vašem domě rozúčtují jednotlivé
služby.
Jinak se použitelné odpovědi nejspíše nedočkáte.
lake
vazeny pane pod nickem LAKE, zastitujete se ve
svem prispevku slovem MY
prosim o info, kdo ze to jsou ti MY, kterymi ve
svem
prispevku mavate…
pouzivate manipulativni zpusob projevu, kdy
diskutujici se zastiti onim pusobivym anonymnim MY,
aby svemu subjektivnimu nazoru tak dodal vetsi vahu …?
BUTTERFLY
Jednotlive služby se v nasem dome aktualne rozuctovavaji pausalne na jednotku…takze například ve velke bytove jednotce, kde bydli pouze 1 vlastnik se za služby plati vice, nez v male bytove jednotce s jednim vlastníkem, ale s mesicni frekvenci mnoha, těchto služeb využívajícícími klienty pronajmu, tak tento vlastnik plati za služby dle těchto pravidel méně a tak ostatní, nepronajimajici vlastnici, na jeho byznys vyzadujici zvysene naklady, na tyto služby doplaceji.Ano, mate naprostou pravdu, toto je proti dobrym mravum…
Co píšete je nesmysl.
Pokud se hradí služby paušálem na jednotku – jak zde tvrdíte – pak velikost jednotky nehraje žádnou roli. Není tedy pravdivé Vaše tvrzení, že „ve velke bytove jednotce, kde bydli pouze 1 vlastnik se za služby plati vice, nez v male bytove jednotce s jednim vlastníkem“.
Je zjevné, že si pletete také vlastnictví jednotky s bydlením v bytě. Znovu Vás žádám: citujte zde platná a účinná pravidla pro rozúčtování každé ze služeb. Vaše subjektivní domněnky bohužel neobsahují použitelné informace.
lake
moje subjektivni domněnky,jak uvadite, mají objektivni opodstatneni ve fakturách za tyto služby, které dokumentuji onyzvysene naklady za tyto služby, vyvolane potřebou uklidu po klientech pronajímajících sve jednotky. Nicmene dekuji Vam za nedelni laskavost a ochotu se tomuto memu dotazu alespoň touto formou věnovat…poradim se s pravnikem, zalezitost vyžaduje , jak vidim, poněkud odbornejsi knowhow..
Faktura neříká vůbec nic o tom jak se celkový vynaložený náklad rozúčtuje mezi vlastníky jednotek. V tom jste zcela mimo. Při poradě s právníkem zjistíte, že se Vás okamžitě zeptá na totéž co já: podle jakých pravidel probíhá v domě rozúčtování služeb mezi vlastníky jednotek?
Jestliže neumíte odpovědět na tuto jednoduchou otázku mně, neodpovíte nejspíše ani jemu, a nedozvíte se od něj co potřebujete. Jediný rozdíl bude, že si naúčtuje 2500 Kč za hodinu. Mějte se pěkně.
lake
Také zaznamenávám zvyšující se počet pronájmů jednotek a zvažuji užití § 1208:
- rozhodování
- o
- o změně účelu užívání domu nebo bytu,
prostřednictvím usnesení shromáždění, kdy se zakáže nežádoucí užívání bytu.
Poslední komentáře