Pojištění pro pronajímatele

Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 11:10 ::

Můžete prosím poradit, jak řešit pojištění bytu, který pronajímám? Byt je v paneláku.

V bytě je část vybavení moje (některý nábytek, lednička, kuchyňská linka, sporák, lustry…), a část patří nájemníkovi (některý nábytek, pračka, počítač…).

SVJ pojistilo dům (každý byt odvádí na „pojistné domu“ měsíčně 10,– Kč) – to by mělo být pojištění nemovitosti, bohužel ke smlouvě se nedostanu, abych ověřil.

  1. Pokud je pojištěný celý dům, tak já už svůj byt formou POJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI nemusím pojišťovat, bylo by to nadbytečné?
  2. Protože část věcí v bytě vlastní pronajímatel, a část věcí vlastní nájemník, měli by oba uzavřít POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI? Je možné uzavřít de facto dvě smlouvy na jeden byt?

(Pojišťovák mi řekl, že nelze čerpat pojistné plnění ze dvou smluv na jednu domácnost v případě vykradení nebo zničení bytu, takže nemá smysl, abych coby pronajímatel své zařízení, nábytek, elektrospotřebiče… pojišťoval, to musí pojistit nájemce ve svém pojištění domácnosti? Nájemník by tedy měl uzavřít pojištění domácnosti, které zahrnuje pojištění vedle věcí, které patří nájemníkovi, také zařízení a vybavení pronajímatele, které nájemník oprávněně užívá a které pronajímatel předal do užívání nájemníkovi a které je obsahem přílohy nájemní smlouvy.)

  1. Škodu může způsobit nájemník (vyteče vana, jeho pes rozdrápe výtah…) nebo pronajímatel (praskne hadička od záchodu, vypukne požár zkratem…), měli by tedy oba uzavřít POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI? Je možné uzavřít de facto dvě smlouvy na jeden byt?

(Nájemník by měl uzavřít a) pojištění odpovědnosti nájemce nemovitosti pro případ škody vzniklé v souvislosti s nájmem nemovitosti a

  1. pojištění odpovědnosti z činností v běžném občanském životě
pro případ škody vzniklé v rámci vedení domácnosti či z provozu jejího zařízení. U některých pojišťoven je obojí pokryto jedním pojištěním, u některých jde o dvě různá pojištění a každé pokrývá jinou situaci – škodu pronajímateli, škodu sousedům.)
  • Zde bych měl podotázku, zda se z pojištění hradí škody způsobené pronajímateli? (např. nájemníkův pes rozkouše koberec, který patří pronajímateli)
  1. Existuje pro pronajímatele POJIŠTĚNÍ PRÁVNÍ OCHRANY? (Nemyslím zrovna D.A.S., ta pro pronajímatele samostatný tarif nemá.) Např. nájemník dluží a pojišťovna zaplatí soudní řízení, nebo sousedské vztahy, spory s řemeslníky apod.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Martin Mlejnek (bez ověření), 25. Duben 2014 - 15:15

    Náhodou jsem narazil na Vaše dotazy, tak Vám odpovím.

    Byt „zdi“ povětšinou pojišťuje svj – většinou však není zahrnuto nadstandardní stavební součásti Vašeho konkrétního bytu -pokud je máte – nová koupelna, kuchyňská linka apod. (lze připojistit v pojištění domácnosti i nemovitosti)Občas také BD a SVJ neaktualizují pojistnou částku a v případě totální škody si nový byt nepořídíte. (Pak většinou stát pořádá sbírky, jako ve Frenštátě)

    Pojištění domácnosti: Lépe je z hlediska likvidace pojistné události, když smlouvu uzavře jeden na jedno místo pojištění. (Protože Vám jde o Vaši výbavu, doporučuji, abyste byl pojistník)

    Pojištění odpovědnosti z občanské činnosti. – Pojistí Nájemník Nájemníkovi vyteče vana, jeho pes něco udělá apod. Vztahuje se na škody způsobené sousedům a na škody v běžném občasnkém životě i mimo byt – (nájemník jede na kole a narazí do auta.)(Doporučuji, dát jako povinnost do smlouvy nájemníkovi) Škoda se nevztahuje na pronajaté(po právu užívané a převzaté věci) – koberec Vám musí uhradit nájemník sám ze svého.

    Pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti. Pojistí vlastník Praskne hadička od záchodu – nájemník, nemohl ovlivnit za škodu neodpovídá. Vy jako vlastník však odpovídáte, za škodu vytopením sousedům, protože byt máte udržovat v dobrém technickém stavu.

    Právní ochrana Bohužel – existovala v ČR, ale zkrachovala…

    Vložil laik (bez ověření), 25. Duben 2014 - 16:38
    Vložil Martin Mlejnek (bez ověření), 27. Duben 2014 - 16:47

    Chrání nájemníka ne pronajímatele…

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 17:15

    Pozor, Česká spořitelna jen přeprodává Kooperativu. Reálně v ČR nabízí samostatné pojištění jen Axa, DAS a Kooperativa. O jiné pojišťovně nevím. Bohužel žádné není zaměřené specificky na potřeby pronajímatelů.

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 16:01

    Takže ideální konstelace by byla taková:

    1. Ze strany pronajímatele:
      1. dotlačit pověřeného vlastníka SVJ, aby mi poskytl k nahlédnutí smlouvu o pojištění nemovitosti (našeho domu), pokud smlouvu shledám zastaralou (nedostačující), protlačit na shromáždění vlastníků aktualizaci smlouvy
      2. na svůj byt sjednat vlastní pojištění nemovitosti (BYŤ POŘÁD NECHÁPU JEHO SMYSL, KDYŽ UŽ JE POJIŠTĚNÝ DŮM)
      3. na všechno vybavení v bytě sjednat pojištění domácnosti (NEROZUMÍM, JAK MŮŽE POJIŠŤOVNA VYPLATIT PLNĚNÍ PRONAJÍMATELI, KDYŽ UKRADENÁ VĚC PATŘILA NÁJEMNÍKOVI, TO JE ZÁKONNÉ? NEJEDNÁ SE O POJISTNÝ PODVOD?)
      4. sjednat pojištění odpovědnosti
    2. Ze strany nájemníka:
      1. přimět ho, aby sjednal své pojištění odpovědnosti

    Taková konstelace smluv se mi asi pěkně prodraží, čistý výnos z nájemného mám cca 1800 Kč měsíčně.

    Vložil Martin Mlejnek (bez ověření), 27. Duben 2014 - 16:51

    1.1 souhlas 1.2 záleží zda 1.1.je ok nebo ne. 1.3 …je .-) 1.4 – ano z držby nemovitosti 2.1 – ano

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 11:12

    Systém špatně naformátoval text, jsou zde 4 otázky (1, 2, 3, 4), táži se na 1. pojištění nemovitosti, 2. pojištění domácnosti, 3. pojištění odpovědnosti, 4. pojištění právní ochrany. Děkuji.

    Vložil laik (bez ověření), 25. Duben 2014 - 12:12

    Obecně: SVJ většinou uzavírá pojištění nemovitosti – bytového domu – „čtyři stěny“.

    Jako vlastník si můžete uzavřít ještě pojištění bytové jednotky.

    V případě škodní události jde při pojištění BJ celé plnění Vám, u pojištění BD se dělí dle podílů.

    Pojištění domácnosti zahrnuje vybavení bytu. Přesný rozsah pojistného krytí či připojištění má každá pojišťovna jinak.

    Dále pojišťovny poskytují pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě (vytečení pračky/myčky, atd). To se většinou vztahuje na pojištěného a členy jeho domácnosti.

    Pojištění právní ochrany se speciálním tarifem pro pronajímatele asi neexistuje. Opět každá pojišťovna nabízí různé možnosti a rozsahy.

    Viděl bych to na několik hodin na internetu a u pojišťoven.

    Určitě Vám makléř udělá nabídku na míru.

    Konkrétnější odpověď asi nedostanete.

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 12:55

    ad 1) k tomu pojištění nemovitosti – jaký má smysl zdvojovat toto pojištění? (SVJ pojistilo dům, co pojistím já jako vlastník bytu?)

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 25. Duben 2014 - 13:20

    nezdvojujete – každé pojistí něco jiného – pojistka domu kryje „stěny“ pojistka bytu kryje malbu, podlahu, instalace v bytě atd.

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 13:55

    A z praktického pohledu, má pojištění nemovitosti pro mě smysl? Když spadne dům, nebo vyhoří (ani jedno není pravděpodobné), tak plnění půjde už z toho pojištění nemovitosti na dům, které uzavřelo SVJ, ne? A dům se postaví znovu?

    Vložil Emill (bez ověření), 25. Duben 2014 - 15:57

    když vyhoří dům dostane pojištěný náhradu v nasmlouvané výši a za ni opraví možná i veškeré škody na společném majetku. Škody na Vašem majetku tato pojistka nekryje. Je ale běžné,že vlastník domu si pojistí domácnost a náklady zahrne do nájemní smlouvy, kde i specifikuje co je a co není předmětem pojištění a tedy jaké škody je nájemník povinnen zaplatit.

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 16:06

    Jak jsem psal v úvodu, jedná se mi o byt v paneláku.

    Panelák jako takový je už pojištěný (pojistilo SVJ). Když tedy panelák vyhoří, pojišťovna SVJčku vyplatí náhradu a barák se opraví z této náhrady.

    Pořád mi tedy nedochází smysl druhého pojištění nemovitosti, které bych uzavřel navíc já, jako vlastník bytu :( Asi bych to potřeboval vysvětlit více polopaticky, omlouvám se a děkuji za trpělivost.

    Vložil laik (bez ověření), 25. Duben 2014 - 16:27

    Z pojištění BD se budou hradit opravy společných částí domu. Např. vnitřní příčky, omítky, elektroinstalace v BJ apod. se budou v případě škodní události hradit z pojištění BJ.

    Záleží co máte dle PV určeno jako společné části domu, konkrétní pojistné smlouvě a pojistných podmínkách.

    Univerzální odpověď nedostanete.

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 16:52

    Už rozumím, děkuji. Nicméně přepodkládám, že škodu by stejně hradil škůdce, tedy ten, kdo způsobil požár? Z jeho náhrady se pak opraví jak dům, tak i vyhořelé byty? Stále mám tedy dojem, že pojištění nemovitosti (na byt) je nadbytečné. Mýlím se?

    Vložil laik (bez ověření), 25. Duben 2014 - 17:07

    Pokud nebude mít škůdce majetek či pojištění moc toho neuhradí, nebude mít z čeho.

    Navíc pojištění odpovědnosti na hondotu např. 20 mil, má asi málokdo. Většinou je pojištění odpovědnosti 1–2 mil.

    Už jsem Vám psal, pokud dům např. vyhoří z pojištění BD uhradí SVJ opravu společných prostor, bude-li Váš byt poškozen požárem, potřebujete kompletní omítky, elektroinstalaci atd. to se z pojištění BD hradit nebude.

    Vložil mostecak (bez ověření), 25. Duben 2014 - 17:17

    Chápu a děkuji za trpělivost, potřeboval jsem to polopaticky vysvětlit :)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".