Podle vložených prostředků
Máme několik nových vlastníků, kteří chtějí rozhodovat podle poměru vložených prostředků. Argumentují, že byt koupili za tržní cenu. Jak se s jejich přístupem nejsnadněji vypořádat? Je mi jasné, že jejich právní názor není v souladu s platným bytových zákonem, ale opakují ho pořád dokola a zdržují tím od projednání jiných věcí. Děkuji.
Mohl by mi někdo říci, jakým způsobem byl určován spoluvlastnický podílu na společných částech domu v družstevních bytech.Já jsem koupla byt, který byl převeden již do osobního vlastnictí a spoluvlastnický podíl byl jasně definován v kupní smlouvě. Domnívala jsem se že můj podíl na spol.částech domu odpovídá velikosti bytové jednotky. Ale když jsem se koukla na katastr nemovitosti, tak tyto podíly jsou i u naprosto stejných bytů rozdílné.Tak se domnívám, že u družstevních bytů byl podíl na společných částech domu určen asi podle velikosti družstevního podílu, nikoliv podle velikosti bytu. Je má domněnka správná. Díky
Spoluvlastnické podíly musí odpovídat podlahové ploše. Nepíšete, jak mnoho se podíly liší a jak mnoho se plochy bytů liší (i dispozičně stejné byty mohou mít odchylku podlahové plochy, zaměřené např s přesností 0,01m2)
Další věc je, některé mohou mít příslušenství-místnosti ( i fyzicky mimo byt ), které se do podlahové plochy započítávají.
G.X.
Družstevní byty obývají nájemci a nemají žádný vyjádřitelný podíl na společných částech domu. Mají samozřejmě jako družstevníci podíl na celém majetku družstva (podle členského vkladu).
Pokud hovoříte o převodu bytové jednotky vzniklé podle Zákona o vlastnictví bytů (72/1994 Sb), podíl vlastníka na společných částech domu se stanoví výhradně podle podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru. Jiný způsob stanovení by byl v rozporu se zákonem 72/1994 Sb.
Nahlédněte do Prohlášení vlastníka, kde je uvedeno to, co vás zajímá - podlahové plochy (výbor by měl kopii P.V. mít a je též k nahlédnutí na katastrálním úřadě). Pokud máte dojem, že v P.V. nejsou podlahové plochy určeny správně, domáhejte se přeměření domu a opravy P.V..
lake
Díky za info. Asi to udělám, protože rozdíl mězi mým bytem a naprosto totožným je i více než 0,5%. Předsedkyně SVJ do tohoto týden, kdy jsem po ní právě prohlášení vlastníka chtěla, neměla ponětí co po ní chci.Takže mi zbývá katastrální úřad.
upřesnění:
družstevníci = nemají žádný spoluvlastnický podíl (nejsou vlastníky)
družstevní byty = mají spoluvlastnícký podíl dle stejných pravidel jako jakékoliv jiné byty v domě, který je rozdělen na jednotky
G.X.
- Oni nic nikam nevložili. To se děje u nově vzniklé obchodní společnosti, kde se rozhoduje podle vložených prostředků (většinou).
- Je to v rozporu se ZoVB. Nedá se od toho odchýlit ani dohodou.
- Shromáždění má mít nějaký program. Své bláboly mohou uplatnit až někdy v různém a pouze pokud dostanou slovo. Slovo jim udělte, až úplně nakonec. Já, jako řídící shromáždění, si nechávám schvalovat, že k jednomu problému se může vyjádřit vlastník max. 5 minut. Zatím jsem to nikdy nevyužil, ale pokud by mi tam někdo blábolil, tak mu odejmu slovo. Předpokládám, že většina vlastníků u Vás má rozum a podpoří řídícího shromáždění.
Hezký den!
Pavel
Nabídněte novým vlastníkům, že mají možnost podle §15/1 ZoVB přispívat na náklady spojené se správou domu a pozemku v jiném (vyšším) finančním rozsahu, než by odpovídalo jejich spoluvlastnickému podílu na společných částech domu. Takovou dohodu je v SVJ možno bez problémů přijmout a je to v plném souladu se zákonem. (Vzhledem k §4 zákona o daních z příjmů musí jít o písemně uzavřenou dohodu všech).
Vysvětlete novým vlastníkům, že po uzavření dohody budou povinni přispívat vyššími měsíčními zálohami na správu, opravy a údržbu domu. Zálohy budou každému vlastníkovi stanoveny v poměru podle kupní ceny jeho bytu. Určitě nabídku rádi přijmou ;-)
lake
Poslední komentáře