Parkování na garážovém stání
Dobrý den, prosím o radu, jaké mám možnosti přinutit souseda, aby nezabíral část mého vyhrazeného stání v garáži. Jelikož soused má široké auto, zaparkuje přes dělící čáru a já se na moje stání nevejdu. Faktem je, že stání na současná auta jsou u nás poměrně úzká, pokud se postavíme mezi „své“ čáry, máme co dělat se z auta vysoukat. Soused to řeší tak, že zabere 1/3 mého místa a já se na moje stání nedostanu. Nepomáhají písemné prosby , maily, zasílaná fota, prostě nereaguje. Předmětným autem téměř nejezdí /k cestám používá auto kterým zabírá další stání před SVJ/, takže je tam odstavené a mně tudíž znemožňuje používat to moje. Ještě ke všemu, stání nepatří k jeho bytu ale jinému vlastníkovi, který jej využívá velmi sporadicky a s nímž se prý na využití místa domluvil. Napadá mě jedině nechat auto odtáhnout, ale ..... Děkuji za rady. Hana
V některém domě řešili totéž, co u vás. SVJ zavedlo pravidla a sazebník pokut za jejich nedodržování. Někdo je nedodržoval a bránil v užívání sousedního stání. Za to obdržel od SVJ pokutu, kterou nezaplatil. Skončilo to u soudu, který dal za pravdu SVJ. Byl o tom článek na www.novinky.cz , konkrétní judikát nevím, kde najít. Nicméně, pokud toto místo je skutečně dle dokumentace „vaše“ , poté si myslím by neměl být problém až soused odjede si sem nainstalovat zábrany…
Paní Hano, napřed laskavě vysvětlete pojem „mé vyhrazené stání v garáži“. Z čeho usuzuje te, že je vyhrazeno Vám? Napište prosím vše co je o tom uvedeno v prohlášení. Zejména zda garáž je jednotka, nebo společný prostor domu.
Dalším vodítkem může být minimální šířka jednotlivých stání podle normy ČSN 73 6058. Pokud vlastníci jednotek/spoluvlastníci garáže souhlasili s vyznačením stání s užším (nedostatečným) rozměrem, pak je pouze jejich problém že některá auta se tam nevejdou.
Je možné to řešit úpravou pravidel vjezdu – jen pro vozidla do maximální šířky. O takovém omezení rozhodnou:
- spoluvlastníci jednotky „garáž“ jde-li o jednotku;
- vlastníci jednotek změnou prohlášení, jde-li o společný prostor;
- shromáždění změnou stanov SVJ, jde-li o společný prostor.
Podotýkám, že uložit členům SVJ novou povinnost (neuvedenou dosud ani v prohlášení, ani ve stanovách) je možno pouze způsobem podle č. 2 nebo č. 3. Jak judikoval Vrchní soud v Praze, není možné uložit členovi SVJ novou povinnost pouhým hlasováním shromáždění. K tomu viz usnesení Vrchního soudu v Praze 7 Cmo 291/2015, ze dne 1.2.2018.
Justitianus
Poslední komentáře