Parkovací místa z nádvoří bytového domu

Vložil Dados, 15. Duben 2021 - 18:34 ::

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Součástí našeho bytového domu je nádvoří. Spoluvlastnický podíl pozemku na němž se nachází bytový dům včetně tohoto nádvoří je dán velikostí bytových jednotek. Toto nádvoří slouží především k pakrování aut a ke vstupu do bytového domu. Parkování aut funguje pouze na vzájemné dohodě. Chtěl bych se zeptat, je možné na tomto nádvoří vytvořit oficiální parkovací místa, které by sloužily obyvatelům bytových jednotek? Vytvořit jakési rezervační místa? Pokud ano, máte s tímto někdo zkušenosti? Např. velikosti pruhů, apod.? Děkuji

  • parkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Tomol (bez ověření), 19. Duben 2021 - 15:09

minimální velikost parkovacích míst určují normy (a ty jsou na dnešní auta dost malá, tedy je asi uděláte větší), ale pokud je ten pozemek uzavřený a není to veřejná komunikace tak si tam asi můžete namalovat co chcete. Taky asi nebudete řešit značky atd. tedy bych nic neřešil (jinak je potřeba na veřejně dostupném místě vodorovné i svislé značení vyjednat a to vám zajistí firma co dělá dopravní značení .. orientačně namalovat 12 míst s velkým křížem uprostřed + 3 dopravní značky P s dodatkovou tabulkou bylo tuším 17tis, formality s tím spojené stály asi 3–4tis + dočasné značení před malováním 2tis).

S tím kdo tam bude parkovat je problém – pokud máte třeba 10 bytů (formálně by měly být ještě stejně velké) a vy namalujete 10 stání a každý byt bude mít jedno tak není problém. Ale realita je asi více bytů a méně parkovacích míst. U nás máme přetlak asi 30% a začalo to dohodou „že kdo dřív přijede ten zaparkuje“. Jelikož je problém s parkovaním hlavně večer, tak jsme uzavřeli další dohodu „kdo přijede odpoledne zaparkuje na ulici a vyhrazená místa zůstávají pro ty co přijedou později“ .. tohle se časem samo docela vyladilo, takže večer zaparkují všichni a nezůstávají nám volná místa. Je to jednodušší než vybírat nějaké pronájmy a tím kompenzovat vlastníky, kteří auta nemají .. nehledě na všechny důsledky co by z takového pronájmu plynuly.

Vložil Justitianus, 17. Duben 2021 - 10:59

Napřed napište jak je ta plocha vedena v katastru (druh pozemku a způsob využití pozemku). Je to „13 zastavěná plocha a nádvoří“? Dále laskavě napište co o tomto pozemku je uvedeno v prohlášení.

Teprve pak bychom mohli dát nějakou použitelnou odpověď.

Justitianus

Vložil Dados, 24. Duben 2021 - 9:29

V katastru je tato plocha vedena jako „zastavěná plocha a nádvoří“. Každý majitel bytové jednotky má určitý spoluvlastnický podíl na tomto pozemku parcely č.xxx

Vložil Justitianus, 24. Duben 2021 - 10:44

Dados, děkuji za Vaši upřesňující odpověď. Neuvedl jste ale to nejdůležitější na co jsem se zeptal = co je o pozemku uvedeno v prohlášení.

Budu tedy předpokládat, že v prohlášení je pozemek uveden jako společná nemovitá věc spoluvlastněná všemi vlastníky jednotek v poměru podle jejich podílů. Budu dále předpokládat, že neexistuje žádné omezení a pozemek mohou užívat všichni vlastníci jednotek.
  1. Jestliže vám jde pouze o namalování čar na dlažbě, postačí když to SVJ nechá namalovat, nebo proplatí barvu a štětce tomu dobrovolníkovi, který se ujme vyměření a vyznačení parkovacích míst.
    O takové drobnosti rozhodne statutární orgán, pokud si rozhodování v této věci nevyhradilo shromáždění. Viz § 1208 písm. h).
  2. Jestliže vám jde o nový režim užívání pozemku, pak asi máte na mysli očíslování parkovacích míst a přidělení konkrétního parkovacího místa ke konkrétní jednotce. V tom případě jde o změnu prohlášení, která má za následek vznik výlučně užívaných společných částí.
    Musí být změněno prohlášení, a to s písemným souhlasem všech vlastníků jednotek. Viz § 1169.

Pokud se nezmění prohlášení, nebude to „oficiální“. Pak bude i nadále platit režim společného užívání celého pozemku, takže kterýkoliv z vlastníků jednotek může zaparkovat kdekoliv se mu zlíbí. Bez ohledu na nějaká namalovaná čísílka. I kdyby vznikla dohoda všech o způsobu užívání (ujednaná mimo prohlášení), nový vlastník jednotky ani nájemce ji nemusí respektovat. A kterýkoliv z vlastníků může od takové dohody kdykoliv odstoupit.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Duben 2021 - 18:41

dotaz. je to tak velké, že „parkovací místa“ budou pro všechny? pokud ano, myslíte, že všichni s tím budou souhlasit?

Vložil Dados, 17. Duben 2021 - 9:42

Ano minimálně jedna bytová jednotka – jedno auto. Musí s tím všichni souhlasit? Nestačí nadpoloviční většina přítomných na shromáždění? Nevím přesně k čemu toto záležitost ve stanovách přiřadit – mohlo by se např. jednat o změnu účelu stavby? To pak dle stanov opravdu musí všichni souhlasit.

Vložil Tomol (bez ověření), 19. Duben 2021 - 15:20

a podívejte se jestli je daný pozemek v prohlášení vlastníka, hodně lidí tu tvrdí že musí, ale fakt nemusí. A tedy jaký vztah k tomu pozemku jako SVJ máte, jestli jsou to vůbec ještě stále vlastníci bytů, možná to tak být ani nemusí.

Vložil Taky Člen (bez ověření), 17. Duben 2021 - 10:35

Řešil bych to písemnou dohodou všech dotčených spoluvlastníků, ve které bude přesně určen způsob užívání(včetně nákladů na jeho provoz a údržbu) těchto společných částí pozemku, pokud není v PV určeno jinak.

Vložil Parkoval (bez ověření), 24. Duben 2021 - 9:49

„dohodou všech dotčených spoluvlastníků“ (Vložil Taky Člen (bez ověření), 17. Duben 2021)

Tak to tady máme nejméně čtyři názory, podle nichž je třeba rozhodnout:
25+ % hlasů (obecné kvorum pro rozhodování o pozemku v bytovém spoluvlastnictví),
50+ % hlasů (obecné kvorum pro rozhodování o pozemku ve spoluvlastnictví),
dohodou všech dotčených spoluvlastníků (jak uvádí Taky Člen (bez ověření), 17. Duben 2021),
100 % všech.

Někdo určitě přijde s tím, že je třeba rozhodovat kvalifikovanou většinou hlasů.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".