Opravy po výměně stoupaček
Dobrý den. V našem domě proběhla výměna stoupaček, ale problém nastal když mělo dojít k zazdění vybouraných otvorů do stoupačkové šachty. Vybourán byl otvor o velikosti 2,4m x 0,4m. Na zdi z cihel je omítka tlustá přes 3cm. Výbor k nám poslal zedníka na opravu, který ale chtěl otvor zazdít ytongem tak, že by ho předsunul aby nemusel dělat 3cm omítky. Fakticky chtěl posunout konstrukci zdi do mého bytu. Toto řešení jsem odmítl protože konstrukce zdi je hranicí bytu a nechci si nechat byt bezdůvodně zmenšovat. Trval jsem a stále trvám na uvedení stěny do původního stavu. Výbor se na mě proto naštval a řekl mi, ať si to tedy opravím sám, ale ať to nepřesáhne částku kterou původně plánovali (cca 5000). Čekám že věc skončí u soudu kde budu vymáhat částku za opravu po SVJ. Kvůli důkazům jsem požádal výbor o možnost nahlédnout do nabídky na kterou se odvolávají, ale nereagují i když jim vždy píšu datovkou. Zazdění mělo proběhnout koncem ledna 2023 a teď už je skoro konec dubna a díra tam stále je. Zatím to vypadá tak, že si to budu muset opravit sám a částku pak po SVJ vymáhat soudně. Nějaké nápady jak je donutit aby alespoň tu společnou část zazdili?
Příloha | Velikost |
---|---|
1EE1284A-CF0F-48E8-AE0A-FF819C3226CD.png | 501.87 KB |
C22C18B7-4568-4BB0-AFC3-BD56CB6C8EC4.png | 506.31 KB |
9EA0C616-9AB3-4963-855E-93CCA48CCAD1.jpeg | 77.49 KB |
7DBE9B9F-AC38-4175-99A5-91AAE87550F3.jpeg | 70.37 KB |
jake 2m2, jedna se o 0,03×0,4 m = 0,012 m2 pudorysne plochy :-)
K cemu by vam to, xakru asi tak bylo?!
Vnitrni omitky jsou vasim majetkem, takze ano, delejte si s nimi jak chcete, to jste nevedel? Mel jste se zeptat-
Kvuli tomu budete kverulovat a pul roku cumet na diru do stoupacky? OK-.
Jo a mimochodem pro prohlaseni vůlastnika jste nemusel chodit, mel jste vyzvat SVJ, aby ho dodalo vam anebo do sbirky listin…
Prosim.
Klempíř – hodinová sazba – pánské tričko s potiskem:
1000 Kč minimum, 1400 Kč pokud se díváš, 1600 Kč pokud pomáháš, 1800 Kč pokud jsi to dříve opravoval, 2000 Kč pokud mi říkáš, jak to mám dělat
Ještě doplním k tomu co jsem už napsal: Občanský zákoník dává při vzniku škody přednost náhradě v penězích před restitucí (uvedením v předešlý stav škůdcem).
§ 1039 (1) Za omezení vlastnického práva nebo vyvlastnění věci náleží vlastníkovi plná náhrada odpovídající míře, v jaké byl jeho majetek těmito opatřeními dotčen. (2) Náhrada se poskytuje v penězích. Lze ji však poskytnout i jiným způsobem, pokud si to strany ujednají. |
Ustanovení § 1039 je právní norma obecná, ustanovení § 1183 odst. 2 (bylo zde citováno) je lex specialis. Poškození cizího majetku se řeší v obou případech shodným způsobem: přednostně náhradou v penězích.
Justitianus
- Cyril: „… problém nastal když mělo dojít k zazdění vybouraných otvorů do stoupačkové šachty.“
Neuvádíte obsah prohlášení, takže není možné odpovědět.
Komu patří ta zeď? Komu patří ta omítka?
Podle § 1183 odst. 2 platí: "Při poškození jednotky prováděním prací podle odstavce 1, nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků jednotek (…), a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. |
Východiskem pro řešení je určit, zda vůbec došlo k poškození majetku vlastníka jednotky, případně zda byla poškozena jen společná část přístupná z bytu.
- Pokud byla poškozena společná část, pak SVJ je povinno uvést ji do předešlého stavu samo na svůj náklad. Při tom může volit i jiný materiál zdiva, pokud tím nedojde ke zhoršení funkčních vlastností.
- Při poškození Vašeho majetku nejste povinen strpět aby na něm cizí řemeslník něco bastlil. Škodu si odstraníte sám; máte pak nárok pouze na náhradu škody v penězích.
Jestliže SVJ neumí nebo odmítá odstranit poškození podle bodu 1: Nejprve tedy prokazatelná výzva k uvedení v předešlý stav, a poskytnout škůdci přiměřenou lhůtu. Po marném uplynutí lhůty jednat sám a pak vymáhát náhradu škody.
V prohlášení si pro jistotu zjistěte zda zeď je společná a zda omítka na ní je Vaše nebo společná.
Justitianus
Díky za info. Vycházel jsem z Nařízení vlády č. 366/2013 Sb. § 5 “ (2) Společnými částmi domu jsou vždy obvodové stěny prostorově ohraničující byt i v případě, že jde o nenosné svislé konstrukce, dále všechny nosné svislé konstrukce uvnitř bytu, jako jsou zejména stěny, sloupy a pilíře, vždy s výjimkou povrchových úprav, jako jsou vnitřní omítky, malby a případné krytiny na stěnách, tapety, dřevěné či jiné obložení, kazetové stropy a podobné vnitřní obložení stěn nebo stropů, a dále konstrukce zabudovaných skříní ve stěnách.” Prohlášení vlastníka na to má vliv?
- Cyril: „Vycházel jsem z Nařízení vlády č. 366/2013 Sb. …“
To je úplně špatně. Vycházíte vždy z obsahu prohlášení. Pouze pokud by prohlášení mlčelo o některé části, použilo by se nařízení vlády.
Justitianus
Dobrý den a díky za info. Prohlášení vlastníka jsem si dnes vyzvedl na katastru. Omítky se v něm neřeší. Kopii prohlášení jsem přiložil k prvnímu příspěvku. Chápu tedy správně, že omítka je moje a konstrukce zdi (cihly) je společná?
- Cyril: „Chápu tedy správně, že omítka je moje a konstrukce zdi (cihly) je společná?“
Ne, nechápete správně. Doplnil jste podklady o část prohlášení, takže konečně víme které části domu jsou ve vlastnictví vlastníka jednotky. Z toho je třeba vyjít. Cituji:
II Vymezení jednotek v budově … součástí jednotky je … podlahová krytina podle podle projektové dokumentace, nenosné příčky, … předmět převodu je ohraničen: vnitřními plochami stěnových plášťů, oken jako celku, skleněných výplní a dveří … |
Z uvedeného plyne, že prohlášení rozlišuje nenosné (vnitřní) příčky od (vnějších) stěn pláště budovy. Nenosná příčka uvnitř bytu (v koupelně) je celá ve Vašem vlastnictví – jak zdivo, tak i povrchová vrstva omítky.
SVJ způsobilo škodu na jednotce prováděním prací; podle § 1183 odst. 2 má tedy povinnost nahradit Vám škodu v penězích (ledaže byste se dohodli jinak). SVJ nemá zákonnou povinnost uvést nenosnou příčku do původního stavu.
Justitianus
Dík. To mě ani nenapadlo, že by i ta příčka mohla být moje. Měl jsem za to, že stoupačková šachta je konstrukcí ohraničující jednotku. Jedná se sice jen příčku, ale i tak je to konstrukce mezi mou komorou a společnou stoupačkovou šachtou. Stoupačková šachta mi patřit nemůže když slouží vícero bytům.
- Cyril>: „Stoupačková šachta mi patřit nemůže …“
V tom máte plnou pravdu. Vnitřek instalační šachty je společný prostor, který není součástí Vaší jednotky.
Vaše prohlášení je vadné, jako ostatně naprostá většina prohlášení. Vlastnictví zdí je jednoznačně určeno pouze u pláště budovy – to jsou obvodové stěny, které oddělují vnitřní prostředí budovy od vnějšího prostředí.
Ohledně stěn uvnitř budovy je prohlášení nesrozumitelné. Zmiňuje jakési „vnitřní příčky“, ale není zřejmé co tento výraz má znamenat.
- Míní se tím všechny vnitřní příčky kdekoliv uvnitř budovy, kromě stěn pláště budovy?
- Míní se tím vnitřní příčky nacházející se uvnitř půdorysu bytu?
- Nebo se tím míní vnitřní příčky přístupné z obou stran zdi z místností bytu?
- Nebo se tím míní něco jiného?
1 | Výklad č. 1 by vedl k závěru, že všechny nenosné příčky v celé budově jsou součástí jednotky; není ovšem možné nijak určit o kterou jednotku by mělo jít. Protože takový výklad je absurdní, je nutno možnost č. 1 odmítout. |
2 | Výklad č. 2 vede k závěru, že součástí jednotky jsou ty vnitřní příčky, které jsou uvnitř bytu – tedy příčky, které vlastník jednotky může odstranit při stavbní úpravě svého bytu. Obezdění šachty je Vaše, protože je můžete kdykoliv odstranit, nebo nahradit sádrokartonem, ytongem, sklem či dřevotřískou, aniž byste tím zasáhl do společného prostoru instalační šachty. |
3 | Výklad č. 3 vede k závěru, že součástí jednotky jsou pouze ty vnitřní příčky, které jsou z obou stran přístupné z místností Vašeho bytu. Příčka oddělující místnost bytu od jiného bytu či od společného prostoru je v tomto případě společná. |
Mezi možností č. 2 a č. 3 si můžete hodit mincí. Je mi líto. Z hovna bič neupleteš, a z vadného prohlášení taky ne …
Justitianus
Poslední komentáře