Oprava závad po revizi hromosvodu
Jsme SVJ v panelovém domě. Z revizní zprávy hromosvodu vyplývají závady:
- vzdálenost vedení (výška vedení od krytiny střechy vlivem zdeformování vodičů neodpovídá požadavku) vedení nuto vyrovnat.
- zkorodované šrouby na zkušebních svorkách svodů, svorky a šrouby je nutno vyměnit.
Může tyto závady odstranit člen SVJ, zručný zámečník, který nemá Vyhlášku 50? Předseda SVJ tvrdí, že odstranit tyto závady může podle Vyhlášky 50 pouze osoba znalá, s tím, že revizní technik toto odstranění zkontroluje a vydá potvrzení, že je vyhovující.
a nahradil ji zákon č. 250/2021 Sb, tj spadlo to do kategorie bezpecnosti prace.
Zavady muze odstranit osoba odborne zpusobila, nasledna kontrola RT jiz neni treba.
PS, kdyby jste se s tim revizakem dohodli, mohl zavady odstranit v prubehu revize a prace by jste mu zaplatili.
Jaka odborne zpusobila, kdyz v bytovych domech zakon 250/2021 neplati (viz nize)? Oni jsou v bytovem dome nejaci zamestnanci, aby se tam hralo na BOZP?
je to vyhrazena zivnost.
Zase zdarma na to asi bude tezko nejaky papir, ze je zavada odstranena.
Hromosvod je ochrana pred bleskem, kdyz to fungovat nebude nebo se neco stane, kazdeho zajimaji jen papiry.
Potvrzeni z hospody na pivnim tacku asi neobstoji.
Předseda SVJ by si měl jít naliskat, protože vyhláška 50/1978 je od 1.7.2022 zrušená. Jelikož je hromosvod fakticky spíše zámečičina (to je mi slovo!) než elektřina, tak bych v tom neviděl příliš problém. Už i proto, že na bytové domy v osobním vlastnictví se nový zákon č. 250/2021 Sb. nevztahuje (viz důvodová zpráva), a hromosvod na takovém domě tak ani není vyhrazeným zařízením. Není-li vyhrazeným zařízením, není pro jeho opravu ani žádná podmínka odborné způsobilosti. Předseda SVJ tak mele nesmysly.
Návrh zákona včetně důvodové zprávy In: Sněmovní tisk 535/0, ze dne 17. června 2019 [online]. Praha: Parlament České republiky, Poslanecká sněmovna. Dokument „t053500“, s. 34. Dostupné z: https://www.psp.cz/…xt/tiskt.sqw?…:
“Vzhledem k působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí a Státního úřadu inspekce práce se návrh zákona a navrhovaná pravidla nevztahují na zařízení využívaná pro volný čas (prostředky lidové zábavy), na zařízení společné části domu v bytovém domě a na nebytové prostory včetně bytů a rodinných domů v osobním vlastnictví.”
Nařízení vlády č. 190 ze dne 22.června 2022:
§3 Vyhrazená elektrická zařízení (1) Vyhrazenými elektrickými zařízeními jsou zařízení, která představují zvýšenou míru ohrožení života, zdraví a bezpečnosti fyzických osob, a to
- elektrická zařízení pro výrobu, přeměnu, pře- nos, rozvod, distribuci a odběr elektrické ener- gie a elektrické instalace staveb a technologií,
- zařízení určená k ochraně před účinky atmosférické nebo statické elektřiny.
Boha jeho. Snad kdyz nekde neplati zakon, tak tam nemuze platit ani jeho provadeci narizeni vlady. To jsou zaklady pravni teorie.
190 NAŘÍZENÍ VLÁDY ze dne 22. června 2022 o vyhrazených technických elektrických zařízeních a požadavcích na zajištění jejich bezpečnosti
Vláda nařizuje podle § 23 písm. a) až c) a f) až h) zákona č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvis- losti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, (dále jen „zákon“):
§3 Vyhrazená elektrická zařízení
„zařízení využívaná pro volný čas (prostředky lidové zábavy)“ (Vložil 32812, 17. Září 2022 – 17:13)
Pane 32812,
co jsou zařízení využívaná pro volný čas (prostředky lidové zábavy), o nichž píšete? Hospody, knihovny, kina, bazény, sauny, kina … ?
Poslední komentáře