omezování práv vlastníků BJ,devastace vstupní části baráku
Dobrý den bydlím v ulici Zelená 2 na Praze 6.Před dvěma lety se k nám nastěhoval pan Karásek,který si do vchodové části baráku umístil vlastní tzv. kočárkový nájezd.Tento nájezd zabíral polovinu vstupního schodiště a ohrožoval tak průchod starším lidem,kteří sotva mohli projít kolem této konstrukce.Protože toto jednání bylo evidentně protiprávní,obrátil jsem se na výbor,aby podle stanov,které si shromáždění odsouhlasilo,jednal a tuto nebezpečnou konstrukci nechal odstranit.Jaké bylo mé nemilé překvapení,když mi výbor sdělil,že s touto lumpárnou souhlasí a nic odstraňovat nebude.Protože tato konstrukce vážně ohrožuje zdraví procházejících lidí a její používání zjevně ničí stěnu vchodové části baráku,je podezření z páchání trestných činů všeobecného ohrožení a vědomé ničení cizího majetku.Tato konstrukce dosud nebyla odstraněna.Poraďte jak mám dále postupovat,když kontrolní komise,výbor i předseda dělají mrtvé brouky.Děkuji Vrata
Požádejte písemně statutární orgán vašeho SVJ, o kopii atestu = tzn.úřední ověření autorizovaným stavebním technikem,že se jedná o bezpečné a schválené zařízení,instalované odbornou firmou.Nezapomeňte jim připomenout,že za instalaci jakéhokoliv zařízení ve společných prostorách domu,přebírají plnou zodpovědnost dle § 159/89/2012 Sb.,V případě ,kdy se jedná o amatérsky namontovaný nájezd ,který nesplňuje bezpečnostní normy,není k němu dokumentace aj… a někdo se na něm zraní,bude jako hlavní viník označen statutární orgán,který nekonal s péčí řádného hospodáře,neboť neodborný stavební zásah do společných prostor připustil a přes Váši písemnou intervenci toto zdraví a životu nebezpečné zařízení nenechal odstranit.
Pokud ve vašem výboru, nesedí tzv.„přecedové“,tak takové osvědčení mají a ochotně Vám ho předloží.Vy osobně, se s jeho instalací, budete muset smířit.Ve vašem případě, se zřejmě jedná o starší bytovou výstavbu a o usnadnění(TZ) pro jeho obyvatele, při vstupu a následné manipulaci s kočárkem nebo invalidním vozíkem.
Vám osobně, doporučuji podrobné pročtení vašich stanov, kde v Čl.X.,odst.10),písm.o)stojí:
Výbor rozhoduje o opravě nebo stavební úpravě společných částí domu, vyjma případů, kdy jde o výlučnou působnost shromáždění; v případě náhlé havarijní situace rozhoduje vždy o provedení nezbytné opravy a jde-li o rozsah oprav spadající do výlučné působnosti shromáždění, svolá následně shromáždění, jemuž předloží zprávu o nezbytně provedených opravách k odstranění havárie
Přeji Vám hezký zbytek dne. JaVa
a neodvolávají se na nějaký právní předpis, že do baráku musí být přístup i vozíčkářům např.? Nevím jak schodiště u vás vypadá, jak je strmé, kolik schodů, jak je široké. Pokud polovinu zabírá rampa, po které projede kočárek, tak snad po druhé polovině projdou i lidé, kteří obvykle bývají „užší“ než kočárek. Ale jak se do baráku bez rampy dostane kočárek? Nebo vozíčkář? Čím konkrétně ohrožuje konstrukce zdraví?
ve stavu ve kterém byl kolaudován. Stejně jako nebudete na Spatrak montovat katalyzátor nemusíte reagovat na pozdější předpisy pro nové domy. Jinou věcí je úprava na které se všichni vlastníci dohodnou. Ovšem statutáři nemají právo sami rozhodovat o takových nových úpravách a platit je ze společných peněz určených na opravy bez souhlasu vlastníků.
Na argumentaci trestnými činy se vykašlete. Směřujte to na požárně bezpečnostní požadavky, jak široký musí být volný průchod atd. Odpověď Vám dá odborník od hasičů.
Pokud si myslíte, že jde o trestný čin, jděte na policii.
A co na to ostatní vlastníci, mlčí? Požadované žádejte písemně.
Poraďte jim, jednoduché – nájezd (dvě desky) se při nepoužívání
opře o zeď, zábradlí… zajistí a nevadí.
Pane Vratislave, nečekejte zázračné rady. Nejvyšším orgánem je shromáždění (co je o tom v zápise). Co na to ostatní vlastníci, zvláště ti „starší ohrožovaní“, a ti „ohrožovaní na zdraví“. Postupujte dle stanov (souhlas se stavebními úpravami, „ničení vchodové části“, „ničení cizího majetku“, rozhodovací práva výboru), obraťte se na stavební úřad a na soud.
Poslední komentáře