Odpojení od spol. kotle - souhlas spoluvlastníků a platba společných nákladů

Vložil Anonymous, 9. Srpen 2010 - 11:05 ::

Jsme vlastníky bytu v domě, kde SVJ sestává ze šesti bytových jednotek. Dům je vytápěn společným kotlem, který byl ale původně nastaven či dimenzován pro vytápení dvou domů, z nichž jeden se před lety odpojil (v něm zvolili etážové vytápění v každém bytu a celkové náklady oproti našim snížili o 50%) a tudíž nás náklady na topení a ohřev vody v našem domě vychází poměrně draho. Z toho důvodu jsme se rozhodli s naším bytem odpojit od centrálního vytápění plynovým kotlem a ohřevu vody a zřídit si v našem bytě etážové vytápění i ohřev vody vlastním plynovým kotlem. Mimo to chceme využít 1 průduch komínu ze tří (v domě jsou dva komíny o třech průduších, vždy 1 průduch pro 1 byt), které jsou dosud využívány pouze pro odvětrávání záchodů. A následně mám několik dotazů: Potřebujeme vůbec k odpojení od společného kotle a ohřevu vody (společného bojleru) souhlas spoluvlastníků? Nebo pokud ne, potřebujeme jejich souhlas k využití jednoho průduchu v komínu, který patří k našemu bytu (tzn. je komín obecně společným vlastnictvím nebo ne?)? A třetí otázka: Jaké společné náklady po takové případné úpravě budeme platit, kolik přibližně procent? Děkuji za případné odpovědi a rady.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 12. Srpen 2010 - 5:26

    Podle mého názoru se jedná o zde již cca 20× diskutované téma (stačí dát vyhledat „odpojení“), se závěrem, že takový záměr je pro daného vlastníka velmi pravděpodobně dost nevýhodný: po odpojení budete platit nadále základní složku společného vytápění – tj 40–50% celkového tepla nákladů rozpočítané na jednotku – dle plochy.

    G.X.

    Vložil Jana1, 9. Srpen 2010 - 11:23

    Souhlas potřebujete. Komíny jsou společné. Náklady se zde již podrobně řešily, stačí hledat. Ale pozor! Společný komín pro kotel + větrání = nepřijatelné! Kominík vám to nepovolí! Nevýhody převažují. Zkuste přemýšlet o novém, úspornějším kotli. Jana1

    Vložil penik, 9. Srpen 2010 - 13:48

    Ač jsem líný to teď někde hledat, tak si nejsem ani jist tím dílčím odpojením od společného kotle. Přeci kotel byl dimenzován na 2 domy a již nyní je výrazně předimenzován a další odpojení problematiku jen prohloubí (a ve finále i odpojenému by se poplatky zvedly). Souhlasím s Vámi a asi bych šel cestou vyvážení celého systému (výměna kotle s nižším výkonem a seřízení celé soustavy). To by mělo náklady snížit, ale investici se asi nevyhnou.

    Vložil Koudel (bez ověření), 9. Srpen 2010 - 12:40

    Díky moc za odpověď. Tím souhlasem jste myslela souhlas pouze stran komínu nebo vůbec stran celé záležitosti, tzn. i odpojení? Použití komína by mělo být technologicky vyřešené – jedná se pouze o vložení trubky k nasávání vzduchu pro a odvod zplodin z turbokotle, kominík souhlasí. Pokud se ale jedná o komín pro tři bytové jednotky z 6ti, kolik procent souhlasů spoluvlastníků stačí k odsouhlasení? Nepostačí pouze souhlas vlastníků bytů vážících se k onomu jednomu komínu?

    Vložil Jana1, 9. Srpen 2010 - 14:22

    Společné části domu jsou nedělitelné (ideální podíl). To znamená souhlas všech vlastníků. Kolika % (podílů) bych musela nastudovat, ale to vy musíte stejně. Jana1

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".