Odměna za správu

Vložil Petr, 27. Březen 2009 - 10:28 ::

Panuje názor (anpř. na webu SČMBD), že přiměřená odměna za spravování domu, t.j. technik + evidence záloh (snad zvaná předpisářka) je cca 100 Kč / byt / měs. Plus účetnictví 50 Kč / byt / měs. Celkem 150 Kč. Stará se také výbor, aby nemusel technik chodit měnit žárovky a ukázovat, kde lze v bytě nebo domě zavřít vodu v příp. potřeby. U domu 20 bytů by to bylo 3.000 Kč / měs. Nebo jsem příliš laciný ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 28. Březen 2009 - 12:15

    Pane Petře,

    k odpovědi pana Václava dodávám velmi důležité, zde již diskutované, co vše správce dělá a za co odpovídá a jaká technická zařízení dům má:

    • Je obsahem i komletní účetnictví? S jakou periodou výstupu? (Rok, půlrok, čtvrtletí, každý měsíc.)
    • Je správce pojištěn na škodu způsobenou při výkonu své činnosti minimálně na 10 mil.Kč?
    • Má správce právo disponovat s účtem?(V souladu s již diskutovaným problémem, nikdo nechce být ve výboru. Dle navrhovaného zákona „pověřenec“.)
    • Jaká technická vybavení dům má? Dům má pouze o rozvody el.energie, studené vody a plynu? Nebo se jedná o dům s podružnými vodoměry SV a TUV, podružnými měřiči tepla, podružnýmu měřiči elektřiny pro jednotky-byty, vlastní kotelnu nebo předávací stanici, kterou správce obsluhuje, hydranty, hasící přístroje, požární suchovod, výtah či evakuační nebo požární výtah, telefoní pojítka ve výtahu, aktivní hromosvodovou soustavu, zařízení EPS, VZT, požární VZT, PCO včetně přenosových tras, společné garážové prostory, které mají vjezdová vrata-roletu, čidla CO a návaznou VZT. Dále pak nouzové osvětlení či záložní zdroj elektrické energie – UPS s AKU nebo dieselagregát. Je přístup do domu „obyčejným“ klíčem nebo se jedná o systém čipového-elektronického zámku. Má dům vlastní „kryt CO“ pro obyvatelstvo ve své správě? A další a další.

    Někteří správci mají malý správní poplatek, ale účtují si svoji marži-provizi za každou zprostředkovanou akci – opravu, revizi.

    Takže k ceně za správu se nelze jednoznačně vyjádřit bez znalosti technického vybavení domu a odpovědností=po­vinností správce.

    Matějka

    Vložil Václav (bez ověření), 27. Březen 2009 - 14:16

    Záleží, co rozumíte obsahem pojmu „spravování domu“. Pokud by se jednalo o kompletní výkon správy domu (tj. žádná další částka by nebyla doúčtovávána podle skutečně vykonaných činností), je částka spíše nízká. Naopak, pokud by šlo pouze o „vedení spisů“, nešlo by o konečnou sumu a výměna každé žárovky, nebo třeba reklamace vyúčtování, nebo mimořádné vyúčtování při změně vlastníka jednotky, to vše by bylo účtováno zvlášť, je to částka nepřiměřeně vysoká.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".