odměna výboru
Dobrý den, prosím o radu. Výbor společenství si chce vyplatit odměnu (má odsouhlaseno na shromáždění). Našla jsem v diskuzích, že bude odměna brána jako příjem ze závislé činnosti a bude podléhat ZP a SP. Je nějaká varianta, jak se vyhnout ZP a SP? Prosím o radu. Jsem nováček a učím se za pochodu. Děkuji moc. Hana
Bylo napsáno hodně slov i polohrubých danému dotazu, ale nikdo zde neuvedl na příkladech jak je to se zdaněním, zdravotním a sociálním pojištěním. Tak to je výzva pro ty chytřejší, nikoliv pro ty co zde psali.
Zde se v jednom odstavečku píše, že pokud využíváte ke své práci nějaké své pracovní pomůcky a zařízení , máte nárok na nedaněnou náhradu , která je ve stejné výši , jako by měl zaměstnavatel náklady, kdyby Vám to platil ze svého. V podstatě se dá říci , že máte nárok na nedaněný paušál , který musí však být v takové výši, abyste byla schopna jej obhájit před FU (náklady na internet,telefon atd). Je to podobný systém, jako když někteří zaměstnavatelé platí svým zaměstnancům paušál za údržbu pracovního oblečení , jako například stejnokroje. Radši to ale ještě konzultujte s nějakým daňovým poradcem. Pravidla , co jsem popsal na 100% fungují u bytových družstev. Myslím , že mezi BD aSVJ by v tomto neměl být rozdíl. Ale pro jistotu..
Hano, zdravotnímu pojištění se nevyhnete. Sociální pojištění se platí až od 2 500 Kč/měsíc. Proto je vhodné odměny vyplácet měsíčně a nikoliv ročně.
Člen výboru je statutárním zástupcem společentví. Podle zákona je to stejný statutární jako např. stat. zástupce firmy ČEZ. Odměny obou stat. zástupců se liší ve velikých řádech, ale zákonem je stanoveno, že jsou si rovni. Platí pro ně stejná pravidla týkající se odvodů (možná se pletu, možná že ty z ČEZu mají nějakou výjimku a jsou od poplatků osvobození. Vůbec by mě to nepřekvapilo). Pokud dostanete klasickou odměnu, musíte odvést všechny zákonné odvody. To je odměna státu za to, že tuto veledůležitou funkci zastáváte, a máte za ní odměnu pět peněz. Jste přece statutářem a „to něco znamená“, na společenském řebříčku. Při odměně se ZP a SP nevyhnete.
- Nikdo Vas nenuti primout funkci.
- Nikdo Vas nenuti brat odmenu.
- Vysi odmeny si navrhujete zpravidla sami.
- ZP za Vas plati spolecenstvi.
- SP neplatite, kdyz si odmenu do 2500 Kc/mes. budete vyplacet mesicne. To si u Vas zvalili zase hlavu …
Tak, jeste mate neco k remcani? kok.
No vzdyť jo, Evito, je to přesně tak. Já to vyřešil tak, že jsem si pořídil žok, postavil jsem jej na čestné místo v bytě a do toho vždycky nasypu plný kbelík pětitisícovek, které dostanu od každého řemeslníka, který vkročí do našeho domu. Mám speciální, stavební kbelík. Ten je ve srovnání s obyčejným větší. Tam se těch pětitisícovek vejde daleko více. Vy to tak děláte taky, ne? To tak přece dělá každý předseda. Doporučuji žok, ten je nejlepší. Pytel je pro tento účel malý. Je potřeba k tomu přistupovat asertivně.
Pokud vše oznámíte prostřednictvím EET Babišovi, tak je vše OK. Jen se divím, že je tak malý zájem o funkce ve výboru, když to tak vynáší.
To byste se divil, že je malý zájem o funkce výboru. V domech částečně vlastněných velkými družstvy se drží funkcí zuby nechty dokud to jde, aby náhodou nepřišli o výkon funkce smluvního správce a výhod s tím spojených.
Dekuji za pripomenuti, malem bych ve vyctu zapomnel, ze:
6. Nikdo Vas nenuti neco delat.
To jako jedine vite dobre. kok.
Odměna by měla být vyplacena netto. Rozhodně ne btto. SVJ zaplatí „pojištění“, jak psáno výše. Asi jste účetní. Pokud vím, je zde o tom hodně vláken, tak zkuste hledat „zdravotní pojištění“, „sociální pojištění“, „odměna výboru“. Pokud děláte účetní SVJ a moc o tom nevíte, tak bůh ochraňuj vás i společenství. Zkuste hledat třeba na klaiex.webnode.cz
V nakladech naseho SVJ je uvedeno: odmena vyboru –25000 Kc ZP odmena vyboru – 2800 Kc Kdo plati ZP? kok.
Dobrý den, s odvody se to má takto. Z částky odměn DO 2.499,– Kč btto (měsíčně) se odvádí:
- zdravotní pojištění (celkem 13,5%)
- záloha na daň z příjmu (15% ze superhrubé mzdy)
- sociální pojištění se z této částky neodvádí.
To znamená, že z částky 2.499,– Kč hrubého měsíčně obdrží statutář „čistý“ příjem: 1.966,– Kč.
Pokud si výbor zaslouží odměny vyšší, doporučuje se řešit např. tím, že se kromě odměn vyplatí výboru další peníze např. takto: statutář uzavře s SVJ Dohodu o provedení práce na „činnosti nad rámec výkonu z funkce“, kdy z částky do max 10.000,– Kč (měsíčně) není povinnost odvádět sociální ani zdravotní pojištění, pouze 15% srážkové daně.
Hezký den
Poslední komentáře