odečitatelné měřiče tepla na vzdálenost 250m
Pěkný den, jaké máte zkušenosti s digitálními měřidli na dálku pro odečet spotřeby tepla na ÚT. Můžete doporučit typ nebo výrobce. Našla jsem pouze, že mají splňovat vzdálenost pro odečet 250m.
Děkuji za odpověď. F
Máte někdo zkušenosti?
Veškerá zařízení jsou od dodavatele (výrobce) Apator Metra (dříve Metra Šumperk). Komunikační jednotky CRS 40 V1 A sbírají data z měřičů a posílají je (vzduchem) do jednotky CRS 40 V1 B, která je připojena (kabelem) k internetu. Tento systém zasílá 1× denně na určenou e-mailovou adresu aktuální náměry měřidel + případná chybová hlášení (porušení elektronické plomby, zpětný chod, přítomnost magnetu a oznámení o nehlášení se měřiče). Služby za stažení, kontrolu a převod dat z internetu pro rozúčtovací SW objednatele a umožnění náhledu konečných spotřebitelů na spotřeby bytových měřidel ve spotřebitelově bytové jednotce za každý měsíc.
Takový jednoduchý dotaz, to si SVJ musí pořídit Internet? Dekuji za odpověď F
Nemáte povinnost mít odečet nad 250 m. Máte jen povinnost, že pokud to přístroje umožňují, dělat to měsíční informování.
Jak se měří a myslí ten čtvrtkilometr? Kdo to stanovil a proč zrovna takovouto vzdálenost? Jsou domy (i v Česku) s aspoň jedním rozměrem větším než čtvrtkilometr, takže podle rozměrů domu to nejspíš nebude.
Ve volném prostoru a nebo přes několik železobetonových stěn? Může se použít opakovač (repeater, extender) signálu? Na jaké frekvenci a s jakým výkonem přenos dat pracuje? Pro porovnání, známe frekvenci, dosah (v obou případech výrazně menší než 1/4 km) a výkon Wi-Fi a bluetooth, tohle bude něco podobného.
V kterém přesně zákoně je ten čtvrtkilometr uveden? Mám za to, že pokud nakoupím 250 metrů (datového) kabelu a nechám kabel stočený, zákonný požadavek (schopnost přenosu dat na uvedenou vzdálenost) je splněn. Dokonce by stačilo, kdyby jeden takovýto smotaný kabel ležel někde v domě, a nebo ani to by být nemuselo, neboť měřák je schopen přenosu dat na uvedenou vzdálenost po připojení kabelu. Že kabel musí být na místě se nepožaduje.
Je to v zákoně 67/2013, platném od roku 2024. Chtěli tím rozlišit walk-by a sběr dat. U toho prvního byste měli docela problém zajistit to měsíční informování.
Odkaz na číslo zákona najdete například v tomto článku: https://vytapeni.tzb-info.cz/…nice-meridla
Podle odkazu v předchozím přízpěvku je zákonem stanovena povinost, kdy uživatelé bytů budou dostávat údaje o spotřebě tepla a teplé vody z dálkových odečtů měřičů a indikátorů aspoň jednou měsíčně. Tato povinnost platí od 1. 1. 2024. Týká se však pouze těch, kteří už budou mít instalovány měřiče s možností odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů. Beze změn zůstává termín 1.1.2027, od kterého budou muset být ve všech bytových domech (kromě jasně stanovených výjimek) instalovány pouze měřiče s dálkovým odečtem.
Měřiče mají dosah větší než 250 metrů pouze pokud jsou doplněny o centrální odečtový systém. Při výběru a pořízení měřidel se tedy informujte, zda do budoucna umožní instalaci odečtového systému (některé starší typy neměly možnost napojení na centrální odečet, takové se ale již pravděpodobně nenabízejí). Měřidla, která doplníte o centrální odečtový systém budou splňovat podmínku odečtů na vzdálenost větší než 250 metrů.
Máte tedy 2 monžosti:
- pořídit dálkově odečitatelné měřidla, ale bez centrálního odečtového systému
(1× ročně přijede technik před dům a dálkově si stáhne data ze všech měřidel a předá správci pro vyhotovení vyúčtování služeb) následně pak pořídíte centrální odečtový systém nejpozdějí do 1. 1. 2027, aby byla splněna podmínka daná zákonem
- pořídit dálkově odečitatelné měřidla + centrální odečtový systém
dobrou zkušenost máme s tímto typen: E-ITN 30 http://www.spravadomu.com/…ereni-tepla/
Poslední komentáře