Oddělení Společenství vlastníků jednotek
Prosím, nemá někdo zkušenost s rozdělením SVJ. Jsme 3– vchodový panelák a my jako jediný vchod se chceme odtrhnout. Prý to zákon neumožňuje. Děkuji předem za radu, popř. pište na bettyna1@seznam.cz
1. Budovu lze za určitých podmínek rozdělit na sekce, viz § 2 písm (a) ZoVB. K tomu je nutný souhlas všech vlastníků jednotek.
2. O tom, zda rozdělení budovy na sekce je možné, nemůže rozhodnout její vlastník. Dotažte se stavebního úřadu, zda se jedná o sekce ve smyslu § 2 písm. a) zákona o vlastnictví bytů.
3. Pro každou sekci se pak vypracuje nově Prohlášení vlastníka. Technické podrobnosti sdělí příslušný katastrální úřad. Písemnou dohodou vlastníků jednotek dojde ke zrušení současného dělení domu podle § 5 odst. 6 ZoVB. Vložením nových Prohlášení vlastníka do katastru a doručením příslušné osvědčující listiny vlastníkům jednotek vzniknou nová SVJ.
4. Dále se budete řídit postupem při vzniku SVJ: první schůze shromáždění všech sekcí svolává původní vlastník, což jsou všichni vlastníci jednotek v původním SVJ. Po volbě statutárních orgánů nových SVJ následují zápisy do rejstříku SVJ. Původní SVJ je třeba z rejstříku vymazat.
5. Je nutno vyřešit nové smlouvy s dodavateli, se správcovskou firmou, instalaci samostatných fakturačních vodoměrů a kalorimetrů v každé sekci, rozdělení vybraných záloh.
lake
„Je nutno vyřešit … instalaci samostatných fakturačních vodoměrů …“
To je jistě vhodné, ale není to nutné.
K instalaci samostatných vodoměrů po rozdělení budovy:
Podle § 16 odst. 1 zákona č. 274/2001 Sb. (zákon o vodovodech a kanalizacích) množství dodané vody měří provozovatel [vodovodu] vodoměrem, který je stanoveným měřidlem podle zvláštních právních předpisů. Jiný způsob určení množství dodané vody může stanovit v odůvodněných případech pouze vlastník vodovodu, popřípadě provozovatel vodovodu, pokud je k tomu vlastníkem zmocněn, a to se souhlasem odběratele.
Podle § 17 odst. 1 zákona č. 274/2001 Sb. povinností odběratele je dodržet podmínky umístění vodoměru stanovené vlastníkem, popřípadě provozovatelem vodovodu. Pokud vnitřní vodovod nevyhovuje požadavkům pro montáž vodoměru, je odběratel povinen na písemné vyzvání provozovatele provést v přiměřené lhůtě potřebné úpravy na připojované stavbě nebo pozemku.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Z uvedeného je zřejmé, že o tom, co je "nutné či vhodné", nerozhoduje odběratel (SVJ), nýbrž pouze dodavatel pitné vody.
lake
Zkušenosti nemám, ale jistě to jde. Například lze zrušit SVJ a přejít na podílové vlastnictví a následně založit 2 nová SVJ. Podívejte se na zánik SVJ. Musí souhlasit všichni vlastníci.
Poslední komentáře