Nové předpisy plateb pro vlastníky

Vložil Mrzout, 7. Červenec 2015 - 20:43 ::

Zdravím,

v příloze si dovoluji zveřejnit nový předpis plateb v podání velkého bytového družstva, takto správce či pověřeného vlastníka pro spoustu SVJ. Prosím o komentáře, rady, nápady či náměty.......­..............

Děkuji

Mrzout

PřílohaVelikost
predpis2.jpg164.79 KB
predpis.jpg191.85 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil mostecak, 10. Červenec 2015 - 13:03

    Uměl by ještě někdo prosím vysvětlit, proč najednou správcovská firma (tj. SBD Krušnohor) začala ke své odměně 129 Kč uplatňovat DPH, když tak dosud nečinila? (Řešili jsme již zde.) Plátcem DPH je SBD asi deset let, ale vlastníkům, kteří současně zůstali členy družstva, DPH nepřičítali; od července již přičítají všem.

    Vložil lake, 10. Červenec 2015 - 6:25

    Pane Mrzoute, předpis plateb má jednu závažnou chybu: je částečně neurčitý a nesrozumitelný.

    To platí o částce 1902 Kč. V předpisu není jednoznačně označena ani jako záloha na budoucí náklady správy, ani jako konečná platba – příspěvek na správu. Máte právo vědět o co jde. Jde o částku, která je jako záloha závazkem SVJ vůči plátci a povinně se vyúčtuje a vypořádá, nebo jde již o konečnou úhradu (příspěvek na správu domu) a nevyúčtuje se s plátcem? Nebo snad je v tom zahrnut i příspěvek na vlastní správu právnické osoby?

    Pokud jde snad o zálohu, musely by být minimálně dvě: záloha krátkodobá, která se vyúčtuje a vypořádá každoročně automaticky, a záloha dlouhodobá, která se vyúčtuje a vypořádá buď po použití částky na schválený účel, nebo po marném uplynutí lhůty použití. Jaký je účel dlouhodobé zálohy? Co o tom říká schválený dlouhodobý plán údržby a oprav a dlouhodobý finanční plán SVJ? To mělo být známo při schvalování zálohových plateb (pokud částka 1902 Kč – nebo některá její část – je zálohou a byla shromážděním řádně schválena).

    Takto je částka 1902 Kč zjevně souhrnným součtem více různých plateb, které mají různý osud a hradí se z různých právních důvodů. Je na Vás požádat, aby Vám údajný věřitel prokázal důvod každé dílčí platby:

    89/2012 Sb. § 1791
    (1) Vzniku a trvání závazku nebrání, není-li vyjádřen důvod, na jehož základě má dlužník povinnost plnit; věřitel je však povinen prokázat důvod závazku.

    Upozorňuji a varuji:
    Z uvedeného plyne, že částka 1902 Kč nemůže být považována za nesplatnou jenom proto, že není na oznámení rozepsána po položkách a není uveden určitý a srozumitelný důvod u každé jednotlivé položky.

    Pan AsiTak zde nesprávně tvrdil, že oznámení o výši měsíční úhrady má mít náležitoti účetního dokladu. Není tomu tak. Žádný celostátně platný předpis nic takového nestanoví. Jde o pouhé sdělení (viz § 15 odst. 2 ZoVB, věta třetí). Pokud byste snad odmítl hradit pouze na základě této námitky, budete označen za neplatiče a soud Vám nedá za pravdu.

    lake

    Vložil mostecak, 10. Červenec 2015 - 12:50

    V částce 1902 Kč jsou skutečně zahrnuty obě zálohy – krátkodobá i dlouhodobá na budoucí náklady správy, v částce 1902 Kč jsou dále zahrnuty splátky dvou úvěrů u České spořitelny použité na renovaci domu, v částce 1902 Kč je také zahrnut příspěvek na vlastní správu právnické osoby. Dá se tedy asi napsat, že tato část předpisu v částce 1902 Kč je neurčitá a nesrozumitelná?

    Na konci svého postu však píšete, že částka 1902 Kč nemůže být považována za nesplatnou. V jiných postech na tomto portálu jste v minulosti psával, že na neurčitý účel není třeba platit a že je vlastník oprávněn požádat SVJ o opravu předpisu – znamená to,že je možné platbu v částce 1902 Kč zadržovat do doby, než vlastník obdrží opravený předpis, nebo i přesto je vlastník povinen částku 1902 Kč každý měsíc platit, aby se nedostal do prodlení? (i když opravený předpis nedostane nikdy?) Jak to je? Můžete upřesnit?

    V minulosti jsem tu zahlédl posty jiných diskutérů, že jsou se svým SVJ v soudním sporu (odmítli platit na neurčitý účel a SVJ na ně podalo žalobu v důsledku prodlení), snad paní Magda nebo Evík, nemohu příslušné posty dohledat. Můžete uvedené osvětlit? Děkuji.

    Vložil lake, 10. Červenec 2015 - 13:14

    Citoval jsem Vám přece znení zákona. Jestliže jste vyzván k úhradě, máte tři možnosti:

    1. Zaplatíte bez protestů, aniž byste věděl co platíte.
    2. Vyzvete prokazatelně údajného věřitele, aby Vám sdělil skutečný důvod platby, což je povinen učinit určitě a srozumitelně. Podle toho se zařídíte.
    3. Nezaplatíte nic a děláte mrtvého brouka.

    Už jsem přece napsal, že třetí varianta z Vás udělá neplatiče a soud si na Vás pochutná. Co je na tom pro Vás nesrozumitelného? Vy jste snad na 100% přesvědčen, že celá částka 1902 Kč je Vám předepsána neoprávněně?
    --------------------------------------------------------------------------

    Mimochodem, nejste v žádném případě povinen hradit splátky cizího úvěru!!! Vaše SVJ má bordel v účetnictví. Buď nedokážou rozpoznat, že ve skutečnosti dlužíte SVJ za opravu/zhodnocení Vašeho majetku, nebo se členové výboru snaží podvést vlastníky jednotek zkreslováním účetnictví.

    lake

    Vložil babule (bez ověření), 13. Červenec 2015 - 4:45

    Tak tomu už nerozumím. Na jednu stranu se zde sděluje, že když (ikdyž nesouhlasi s platbou) nezaplatí částku na předpise včetně 1902,– Kč, tak se stane neplatičem a soud si ho vychutná a na druhou stranu se zde říká, že není tazatel povinen hradit splátky cizího úvěru! A jak si tedy má tazatel vypočítat, co tedy z částky 1902,– Kč musí zaplatit a co ne??? To stejně potom u soudu bude neplatič, když celý předpis nebude hradit.

    Vložil Pub (bez ověření), 10. Červenec 2015 - 18:46

    Stačí ?? na papír odpovědět:

    " Važený pane, vlastníku bytu XYZ v SVJ ve městě Dámském,

    na Vaši žádost o sdělení důvodu platby ve výši 5000 měsíčně Vám sdělujeme, že Vám předepsaná platba je zálohou na správu domu na náklady na teplo, vodu, elektřinu a kamerový systém.

    Tímto máme Váš dotaz za zodpovězený. Vaše další dotazy stejného druhu budeme pečlivě zakládat, nicméně na ně již nebudeme odpovídat. Náklady na zaslání této mimořádné informace ve výši 90Kč Vám budou předepsány jako mimořádná platba pro příští kalendářní měsíc.

    Pěkný den
    S pozdravem za SVJ „Kocour v botach“ "

    Tak Stačí ??

    Vložil mostecak, 10. Červenec 2015 - 13:37

    Ano, zajímá mě bod 2. Vlastník vyzve SVJ, aby mu sdělilo skutečný důvod platby v požadované výši 1902 Kč. SVJ neodpoví. To byl případ jedné ze zdejších diskutérek, pokud mě paměť neklame. Co dál? Zaplatit, nezaplatit?

    Je tu i časový aspekt – nový předpis byl doručen 10.7., splatnost dle stanov do 25. dne každého měsíce – vlastník vyzve, ale SVJ má na odpověď 30 dní – pokud by vlastník čekal na odpověď, dostane se s úhradou do prodlení. Tedy zaplatit, nebo nezaplatit?

    Vložil lake, 13. Červenec 2015 - 8:29

    Pane mostecaku, na Váš doplňující dotaz se hodí odpověď http://www.portalsvj.cz/…1791-obc-zak#…. Přečtěte si laskavě onu diskusi celou.

    Je pouze problém člena SVJ, jestliže je možné mít nastavenu splatnost na 15 dnů od doručení, a doba na odpověď SVJ je 30 dnů. To je věc člena SVJ, aby si v tom udělal pořádek. V první řadě se má zajímat v předstihu o to jaké jsou jeho platební povinnosti, jak jsou stanoveny a proč. Práva, povinnosti a lhůty mají být ostatně ve stanovách. Jak jinak byste chtěl donutit výbor SVJ ke změně návyků? Čekáte na Batmana nebo Spidermanna?

    lake

    Vložil Mrzout, 10. Červenec 2015 - 9:30

    Pane lake, ještě doplním Váš dotaz – příspěvek na správu domu a pozemku samozřejmě v sobě zahrnuje i příspěvek na vlastní správu právnické osoby. Podle SBD je samozřejmě vše v pořádku....­..........

    Mrzout

    Vložil Mrzout, 10. Červenec 2015 - 9:25

    Zdravím a rovněž děkuji za reakci. Dříve byly jednotlivé platby rozepsány včetně pro Vás neexistujícího „fondu oprav a údržby“. Já jsem přesvědčený o tom, že takto postavený předpis je špatně – pokud je tedy uvedena položka příspěvek vlastníka na správu domu a pozemku tak by taky měla být rozklíčována na jednotlivé položky. Kouzelná je položka „ostatní“ – co se do ní dát všechno sakra schovat či spíše z ní hradit. Jen podotýkám, že zde zveřejněný předpis není předpisem našeho SVJ i když nám správu SBD vykonává, s tím by u nás nepochodil. No, já si myslím, že toto vypovídá o odborné erudici správce hodně.............

    Mrzout

    Vložil Poznamka (bez ověření), 10. Červenec 2015 - 10:39

    „Kouzelná je položka „ostatní“ – co se do ní dát všechno sakra schovat či spíše z ní hradit.“ – nelze klást podmínku, aby u každé položky předpisu název přesně charakterizoval účel použití. Jinak by mohl předpis obsahovat i 200 položek, nemít položku ostatní… nevím z čeho bychom zaplatili různé drobné nákupy materiálu (tužka, toner, papír, rohože, koště, sapon,…) a služby poplatky vedení účtu, spoje, atd. Spíš jde o to, aby ve zprávě o ročním hospodaření, byl uveden rozpis využití takové položky na jednotlivé případy výdaje. Nutno si uvědomit že přidání položky do seznamu zvyšuje požadavek na práci i pro vyúčtování a tvorby rozpočtu. Problém „kam přišli naše peníze“ je třeba řešit jinde než množením položek přepisu plateb. Ikdyž nějakou položku popíšu „náklady spoje“ mi nezajistí, že z toho neuhradím něco jiného!

    Vložil Anonymousgh (bez ověření), 10. Červenec 2015 - 3:27

    V příspěvků na správu máte věci které se nedělí podle podílu ale podle jednotek.

    Vložil AsiTak, 9. Červenec 2015 - 17:47

    Již bylo na jiném místě konstatováno, že položky předpisu plateb jsou individuální a vychází z konkrétních podmínek daného SVJ a především má mít vazbu na tvorbu rozpočtu a vyúčtování a proto posuzovat vhodnost lze pouze ze znalosti řešení těchto dalších agend. Pokusím se obecně charakterizovat, kdy je konzistentní předpis plateb s tvorbou rozpočtu a vyúčtováním. Funkce „předpisu plateb“ je totožná s fakturou individuálních dodávek, neboť v podstatě odběratel (vlastník) výkonu (správa domu a pozemku a služby) dodavateli (SVJ) hradí za dodávku plnění podle tohoto dokladu. Rozdíl je v tom, že dodávku tvoří „nepřetržitá služba správy“ a proto financování musí být též „nepřetržité“ průběžné nebo zálohové jako v případě SVJ, kdy jednotka úhrady není vyjádřením měřitelného objemu dodávky. Tyto zálohové platby se pak zúčtují ve vyúčtování za zúčtovací období za které lze dodávky výkonu změřit, ocenit rozpočítat a porovnat s poskytnutými zálohami a rozdíl vypořádat. Z tohoto paralelu je zřejmé že i předpis plateb by měl obsahovat obvyklá osobní data vlastníka (odběratele) a SVJ (dodavatele) případně zpracovatele finanční agendy SVJ (externí správce). Data platební dispozice: plátce, data platebního instrumentu (bankovním převodem/poštovní poukázkou/SIPO/po­kladnou – konto příjmové, variabilní symbol platby, splatnost platby, lhůta periody placení). Pokud něco má význam i pro SVJ, pak sem patří ještě popis dispozice přepravy dodávky, předání a převzetí případně daňové záležitosti DPH. A nakonec to nejdůležitější – popis a cena předmětu dodávky. Zde bude uveden seznam položek předpisu plateb co vlastně tvoří buď jeden druh (pojištění domu) nebo různé náklady sdružované do jedné společné jednotky (náklady vlastní správy). Do jedné položky lze sdružovat různé náklady pokud mají společné a shodné atributy: 

    1. způsob financování (zálohové, příspěvkové)
    2. metoda rozpočítání společných nákladů na vlastníka 
    3. metoda vypořádání výsledku vyúčtování
    4. oddělená účetní evidence nákladů.

    Sdružování nákladů do jedné položky je možnost nikoliv povinnost, obecně finančně největší položky by měly být uvedeny samostatně a zbytek v položce „ostatní výdaje …“. Na druhé straně je otázkou, zda někoho zajímá kolik přesně přispívá na pojištění, odvoz odpadu a úklid atd. zda by nestačila informace procentního rozkladu společného nákladu na tyto složky, přičemž takovou informaci je postačující uvézt jednou, do popisu rozpočtu. A to je předmětem dohody v rámci SVJ a tvoří součást pravidel tvorby rozpočtu a vytváří individuální charakter jak předpisu plateb tak navazujících agend. Vlastnosti a) -d) položky zajistí, že za položku předpisu z účetnictví za zúčtovací období lze stanovit skutečné náklady, tj. lze sestavit rozpočet pro následující období dále za takovou položku lze i vyúčtovat a vypořádat. Pouze tyto podmínky umožňují stanovit jednotkovou „cenu dodávky“ (1/12 ročního objemu rozpočtu) , měrnou jednotku – měsíc „výkonu služby správy“ a platnost (datum) od kdy je předpis platný. Takže posoudit správnost předpisu by znamenalo i posouzení konzistentních vazeb na účetní evidenci, rozpočetnictví a vyúčtování. Předpis plateb je i účetním dokladem a proto by měl splňovat i požadavky na účetní doklad.

    Vložil AsiTak, 13. Červenec 2015 - 11:22

    Vyúčtování řeší rozdělení společných nákladů na vlastníky a porovnání s uhrazenými zálohami. Uvedené údaje jsou převzaté z účetnictví. Kontrola vyúčtování podle mně znamená pouze kontrolu vvypočtových procesů použitých v této agendě. Nedůvěřuje-li někdo převzatým hodnotám z účetnictví musí zkontrolovat agendu účetnictví a ne vyúčtování. To je ovšem složitý a odborně náročný problém a je potřeba k tomu data celého účetnictví. Já dávám k dispozici vlastníkům detailní účetní data celého SVJ. Pokud se v tom někdo už vyzná, pak je schopen zkontrolovat jak vznik jednodruhové nákladové položky tak i sdruženou nákladovou položku. Kdo mi věří a chce jen vědět co obsahuje združená nákladová položka ten soupis hospodářských případů nalezne v roční zprávě o hospodaření SVJ. Za takového stavu informovanosti pak sdružování nákladů není na úkor transparentnosti hosdaření SVJ.

    Vložil Mrzout, 9. Červenec 2015 - 18:18

    Zdravím a děkuji za Vaši reakci.

    Mrzout

    Vložil Mrzout, 8. Červenec 2015 - 19:23

    Zdravím,

    abych předešel případným nedorozuměním zveřejňuji kompletní předpis.

    Mrzout

    Vložil mostecak, 8. Červenec 2015 - 18:02

    V předpisu vůbec nejsou rozlišeny platby na příspěvek na správu domu a pozemku a na vlastní správní činnost SVJ.

    Vložil petrsv, 8. Červenec 2015 - 11:16

    Nejsem si jistý, jestli na předpisu záloh musí být uveden způsob stanovení zálohy (podíl, byt, apod.), neb to považuji za samozřejmost. Takže to bych tam očekával.

    Nevím, co má znamenat „vodoměry“ a „RTN“ a vůbec ty položky vyjmenované jako vysvětlení příspěvku na správu jsou divné a působí zmatečně. Vážně máte domovníka a údržbáře?

    „Poplatky – pevné položky celkem“ – to je co?

    Na předpisu by mělo být uvedeno číslo účtu a VS pro identifikaci platby. Celkově mi to přijde jako cár papíru – jako statutár SVJ bych se styděl něco takového předložit vlastníkům, jako vlastník bych to odmítl pro neurčitost a nepřesnost.

    Vložil mostecak, 8. Červenec 2015 - 17:53

    Nepochopitelné je, že správce tyto předpisy začal rozesílat až po 1. červenci (v okrese by měl SBD Krušnohor spravovat údajně 20 tisíc bytů), mnoho vlastníků dosud předpis nedostalo – třeba mí rodiče a prarodiče ještě ne.

    O nových předpisech nikdo nic nevěděl, v průběhu března až června se konala v mosteckých SVJ shromáždění, mám informaci z více domů a na schůzích se nikde nejenže nový předpis neprojednával, ale ani nepadlo, že by vlastníci měli nový předpis očekávat.

    Já jsem třeba zvyklý platit na začátku měsíce – mohl jsem poslat platbu na starý účet, protože o novém bych se dozvěděl následně. Až doposud se používal pro všechna SVJ jeden společný bankovní účet, na nových předpisech, které jsem viděl, je už pro každé SVJ jiný účet, SBD Krušnohor se tedy asi rozhodl každému SVJ zřídit vlastní účet. Nevím, jen spekuluji, na schůzích, kterých jsem se na jaře zúčastnil o tom nepadlo ani slovo, tyto záležitosti jdou zcela mimo domovní výbor, protože si je pověřený vlastník/správce řídí sám. (Vysvětlivka: ano, mostecká SVJ mají orgán zvaný „domovní výbor“, což je dle stanov pomocný orgán pověřeného vlastníka, kterým je SBD Krušnohor.)

    Další novinka – SBD Krušnohor najednou ke své odměně (v předpisu nesprávně nazvané „příspěvek na správu ve výši 129,– Kč“) začal přičítat DPH, což posledních asi 15 let nedělal (DPH jsme řešili už zde), takže odměna nyní činí 156 Kč.

    Vložil Mrzout, 8. Červenec 2015 - 15:07

    Zdravím,

    na předpisu je číslo účtu a a údaj pro identifikaci platby uveden, předpis nebyl naskenován celý ale pouze jeho část s poplatky.

    Mrzout

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".