Nové balkony
Dobrý den, bydlíme v panelovém domě, kde je 84 bytových jednotek, z toho 20 vlstníků. Pár lidí na schůzi (málo účasti) rozhodlo o rekonstrukci paneláku a výstavbě nových balkonů (nikdy u nás nebyly). Vlastníci k tomuto nedali souhlas, ale stavební družstvo tvrdí, že mu stačí nadpoloviční většina (což ono má, protože je zatím většinový vlastník). Podalo stavební řízení i bez našeho souhlasu. Chtěli bychom se zeptat, zda je toto správně. Myslíme si, že družstvo nemá pravdu, protože stavební řízení je vedeno na změnu stavby a montáž nových balkonů. Děkujeme předem za odpověď.
Jednoduchá odpověď. Nadpoloviční většina samozřejmě nestačí. I kdyby šlo o pouhou opravu, či o stavební úpravu, byl by nutný souhlas tří čtvrtin vlastníků jednotek podle § 11 odst. 5 ZoVB. Pokud nebyl tento souhlas dosažen, šlo o usnesení absolutně neplatné pro rozpor se zákonem. Takové není nutno ani napadnout soudně v zákonné lhůtě podle § 11 odst. 3 ZoVB.
Balkony jsou stavební úpravou, která mění vzhled stavby, a to velmi podstatně. Změna vzhledu stavby je možná pouze se souhlasem všech vlastníků jednotek (§ 13 odst. 3 ZoVB). Pokud záležitost nesnese odkladu, obraťte se na soud s žalobou a žádostí o předběžné opatření, kterým soud zakáže družstvu měnit vzhled domu a provádět jakékoliv kroky ke změně stávajícího stavu.
Dále platí, že veřejnoprávní stavební řízení nesmí být zahájeno bez souhlasu vlastníka stavby. Stavebník (zřejmě družstvo) je povinen Stavebnímu úřadu doložit „právo založené smlouvou provést stavbu nebo opatření“. Není-li uzavřena taková smlouva s vlastníkem, není družstvo oprávněno být stavebníkem; Stavební úřad porušil zákon, jestliže neúplnou žádost přijal a zahájil stavební řízení. Existuje judikát Nejvyššího správního soudu, že vlastníkem stavby jsou VŠICHNI spoluvlastníci – takže je jasné, kdo měl podepsat zákonem vyžadovanou smlouvu. Podrobněji o této záležitosti viz http://www.portalsvj.cz/…tnika-stavby
Doporučuji obrátit se na Stavební úřad s tím, že vlastník domu nikdy nedal družstvu svůj souhlas ke změně stavby a že stavební řízení bylo zahájeno nezákonně. K tomu viz můj příspěvek http://www.portalsvj.cz/…tnika-stavby#…. Upozorňuji, že neználci na stavebních úřadech Vám budou tvrdit něco jiného, ale nejsou schopni to doložit žádným právním předpisem.
Nicméně samotné ustanovení § 13 odst. 3 ZoVB zcela postačuje k zablokování probíhající akce.
lake
Dobrý den, děkujeme moc za odpověď, která potvrdila naši doměnku. Stavební řízení již proběhlo dvakrát, protože napoprvé jsme vůbec nebyli přizváni k jednání. To jsme napadli a podali stížnost. Napodruhé (máte pravdu) z nás udělal Stavební úřad úplné negramoty, kde jsme vzali ten názor, který jste nám v odpovědi potvrdil. Vše se prý řídí občanským zákoníkem a postačuje 75%. Opět jsme podali stížnost, že to tak není a úředníci už se s námi nebavili, že nám to vysvělí písemně, když to nechceme pochopit. Takže stále čekáme na vyřízení.
Macipa, upozorňoval jsem, že pracovníci Stavebních úřadů nemají ve věci jasno a ignorují znění Stavebního zákona. Jeden ubohý ouředník Stavebního úřadu pěkně vyjádřil svou neznalost a bezmoc takto:
„… musím se přiznat, že společenství vlastníků mi také dává
zabrat a mám v tom úplně stejný guláš, myslím si že společenství
nemůže být stavebníkem, ale může stavebníky zastupovat a to jestli má
být souhlas všech nebo 3/4 to by mě taky zajímalo, protože v jednom
zákoně je souhlas všech a jinde je zase uvedeno jenom 3/4, takže já sem
z toho taky jelen (…)
to společenství nám byl čert dlužnej …“
Citováno ze stránek Ministerstva pro místní rozvoj – diskuse
„odborníků“ k novému Stavebnímu zákonu č. 183/2006 Sb.: http://www.uur.cz/…sko/diskuse/?…
Příspěvek byl uveřejněn dne 16.9.2008, rok a půl po nabytí účinnosti
nového Stavebního zákona.
lake
Poslední komentáře