Není žalobce, není soudce

Vložil Anonymous, 14. Květen 2009 - 19:49 ::

Dobrý den, tak tuto větu mi sdělili někteří vlastníci jednotek, když jsem jim sdělila po mém zvolení jako správce , že naše společenství vlastníků jednotek a jeho bývalé udržování , které vzniká automaticky ze zákona, je nezákonné, jelikož nebylo zapsáno do registru u soudu a účetnictví se dělalo formou zápisů do knihy. Tvrdí , že nikdy nebyly problémy. Prý je to otázka důvěry. Může mi někdo odpovědět, jestli nějaký úřad kontroluje, jestli je společenství zapsáno v registru a funguje jak má ,a tak se může společenství dočkat sankcí? Nezákonně se mi tedy správcovat nechce.Potřebovala bych pořádný argument, abych je přesvědčila dát vše dopořádku, i když mám právě obavy z těch sankcí, jelikož toto společenství nezákonně „funguje“ minimálně 8 let.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 15. Květen 2009 - 18:16

    Dobrý den,

    mně by obzvláště zajímalo, co znamená být zvolen jako správce!

    Volí se výbor společenství, ne správce. Správcem se obvykle rozumí podnikatel, kterému je část správy domu svěřena a s ním sepisuje společenství smlouvu / mohl být určen i původním vlastníkem v PRohlášní vlastníka/

    Dále by mě zajímalo, komu tedy fakturují dodavatelé, když podle vás SVJ není zapsáno.

    G.X.

    Vložil Logik amatér (bez ověření), 16. Květen 2009 - 11:26

    Správcem je dle jazykového výkladu ten, kdo zajišťuje správu, a tím je podle ZoVB v případě domu s vymezenými jednotkami vždy společenství vlastníků. Jak už tady bylo napsáno, část činností spojených se správou domu a pozemku může smluvně převzít jiná osoba, ta bývá, patrně opomenutím zákonodárce, který nenavrhl jiné vhodné označení, rovněž ne příliš šťastně označována jako správce.

    Vložil Miloslava, 15. Květen 2009 - 19:11

    Píši Vám vysvětlení ke zvolení „správce“. Dříve v budově fungoval jeden vlastník, který se o vše staral tím způsobem, že elektrickou energii společných prostor má napsanou na sebe, zálohy se neplatily, provádělo se až vyúčtování dle zaslané faktury na něho, na vybrané peníze na opravy zřídil na své jméno účet s termínovaným vkladem. Vodu, odpady,vlastní odběr elektřiny a plynu si každý vlastník platí sám, jelikož každý má svoje odběrové hodiny. Stále si říkal správce, ale podle mě dělal funkci jako „domovník“. Svolal všechny vlastníky a ti zvolili mě na jeho místo. Já až jsem začala studovat zákony jsem se dozvěděla, že takto vést společenství je nezákonné.A je v tom pěkný chaos.Nevím , kde začít dřív, ale určitě je seznámím se zákony a uvidím, jak budou všichni reagovat. Proto jsem na ně chtěla silný argument, že se musí dát vše do pořádku dle zákona.Ale právě nevím jak je přesvědčit.

    Vložil G.X, 15. Květen 2009 - 21:46

    Mechanizmus vzniku SVJ máte v zákoně o vl. bytů. Tím začněte. Evidentně jste schopni se na schůzi sejít – neměl by být problém (na řádně svolaném shromáždění a za účasti notáře) zvolit již správně nikoliv správce, ale výbor :) K tomu vám tak ještě zbývá najít do výboru další dva dobrovolníky. Hodně štěstí.

    G.X.

    Vložil Miloslava, 16. Květen 2009 - 10:59

    Hezký den, myslíte si, že nám hrozí nějaká sankce od některého úřadu, když budu vše vyřizovat až teď? Všechny byty jsou ve vlastnictví už od roku 1996.

    Vložil Pavel, 16. Květen 2009 - 21:37

    Můžete např. dostat pokutu za nevedení účetnictví. Ale zatím jsem o takovém případu neslyšel.

    Nicméně doporučuji uvést vše do souladu se ZoVB.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 16. Květen 2009 - 15:45

    Vážená paní Miroslavo,

    v souladu s ustanovením zákona č.103/2000 Sb. Čl.II odst.2. „V domech s nejméně 5 jednotkami, z nichž alespoň 3 jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, kteří je nabyli do vlastnictví přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona a do tohoto data jim byly doručeny listiny s doložkou o povolení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, vzniká dnem nabytí účinnosti tohoto zákona společenství podle tohoto zákona. První shromáždění se musí konat do 3 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.“

    Vaše společenství tedy jako právní subjekt vzniklo 1.7.2000; a nesplnilo si povinost stanovenou zákonem a zákony souvisejícími.

    Na základě správního řádu vám jako právnímu subjektu může být udělena sankce v případě, že některý z „úředníků“ při pozdní registraci bude „aktivní“.

    Matějka

    Vložil Petr. (bez ověření), 15. Květen 2009 - 15:34

    Dobrý den, s kým máte prosím mandátní smlouvu? komu provádíte správu – jakému subjektu? Komu fakturujete? ...... s pozdravem Petr

    Vložil vladislav, 16. Květen 2009 - 13:29

    Jak je možné, že stav popisovaný v úvodní otázce vůbec nastal. Od koho kupovali nájemníci své byty/předpokládám, že je kupovali tam bydlící osoby/kdo zpracoval kupní smlouvy?Kdy byly dány/po zaplacení/ k registraci na katastr nemovitostí?Jsou vůbec opatřeny razítkem KN s určením od kdy je učiněn vklad Kdy je hlášemo SVJ na příslušném fin.úřadě? Bylo někdy podáno fin.úřadu daňové přiznání? Zřejmě to je možné,což je ukázka „právního státu“ bez komentáře.

    Vložil Miloslava, 16. Květen 2009 - 20:40

    Tyto byty byly odkoupeny od obecného úřadu.A jak se dobře domníváte, koupily je bydlící osoby.Daň z nemovitosti každý platí sám tak doufám, že na katastru vklad každý má.Kupní smlouvy a vše kolem vyřizoval obecní úřad, kde mám již domluvenou schůzku a snad mi do chaosu vnesou trochu světla. Alespoň doufám.A snad se posunu o krůček dál.V pondělí Vás budu informovat jak jsem dopadla. A děkuji p.Matějkovi za informaci o sankcích.

    Vložil vladislav, 17. Květen 2009 - 9:00

    Z odpovědi pana Miloslava je zřejmé, že část ´povinností SVJ splnilo.To,že platíte daň z nemovitosti je jedna část povinností vůči fin.úřadu.Další povinností je,abyste byly na FU registrováni,což je povinné.Po registraci máte povinnost lx ročně podat daňové přiznání.Zpravidla do 31.3. za uplynulý rok. Držím vám palce při jednání a doporučuji,abyste kontaktoval jiné SVJ v obci/je-li takové/ abyste mohl porovnat situaci u těchto SVJ. V našem městě je zajištěno,že realitní kancelář,která má prodej městského majetku svěřen, současně zajišťuje všechnu agendu související se založením SVJ/ustavující shromáždění vlastníků, zápis do obch.rejstříku,oz­námení na fin,úřad o vzniku SVJ a další/teprve potom nastupuje zvolený výbor SVJ k výkonu své funkce.

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Květen 2009 - 11:27

    Vážený pane Vladislave,

    jsou „dojmy“ a „pojmy“.

    Společenství ještě nic nesplnilo.

    Platit daň z nemovitostí není povinností společenství, ale VLASTNÍKA = fyzické či právnické osoby!

    Společenství se na FÚ nemá povinnost registrovat! Registruje se pouze, že má příjmy podléhající dani nebo z jiných důvodů a to v okamžiku, kdy tyto důvody nastaly.

    Matějka

    Vložil G.X, 17. Květen 2009 - 7:58

    Myslím, že ta situace mohla vzniknout velmi snadno: obec převáděla byty, za tím účelem nechala sestavit Prohlášení vlastníka. Smlouvy jsou na katastru. Potud vše v pořádku.

    Ale o zbytek se nepostarali . Jestliže tam jdete, obrňte se paragrafy. A ptejte se na splnění jejich povinnosti uvedené v zákoně :
    „… (8) Shromáždění je nejvyšším orgánem společenství. První schůze shromáždění se musí konat nejdéle do 60 dnů po vzniku společenství (odstavec 3); svolá ji původní vlastník budovy. Na této schůzi shromáždění schvaluje stanovy společenství a volí orgány společenství podle odstavce 7 písm. b) a c). Tato schůze se může konat jen za účasti notáře, který o jejím průběhu, volbě a složení orgánů společenství a schvalování stanov pořídí notářský zápis, jehož přílohu tvoří schválené stanovy společenství.“ " 

    (předpokládám, že obec byla původním vlastníkem budovy)

    G.X.

    Vložil Miloslava, 18. Květen 2009 - 18:44

    Dobrý den, tak jsem dnes na obecním úřadu nic moc nevyřídila.Jen mi dali prohlášení vlastníka.Sdělili mi, že společenství si musíme založit sami,jelikož jsme se o budovu starali od r.1996 než vznikl zákon o povinné registraci společenství. Je to stejně jedno, kdo to založí, stejně to zaplatíme všichni vlastníci. Takže jsem si našla jiné založené společenství, kde mi přislíbili, že mi ve všem poradí. A Vám vše dík za diskuzi.

    Vložil Matějka Jaroslav, 18. Květen 2009 - 19:03

    Vážená paní Miloslavo,

    pokud zveřejníte svoji e-mailovou adresu (třeba jen dočasnou) postoupím vám k inspiraci materiály.

    Matějka

    Vložil Miloslava, 19. Květen 2009 - 18:47

    Budu velice vděčná za každou pomoc. Děkuji předem

    Vložil Matějka Jaroslav, 17. Květen 2009 - 10:07

    Vážený pane G.X.;

    načtěte prosím ZoVB v platném znění k datu, kdy společenství „vzniklo“.

    Paní Miroslava uvedla. „Všechny byty jsou ve vlastnictví už od roku 1996.“

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".