Nefunkční radiátory

Vložil Eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 0:07 ::

Dobrý den, koupil jsem si byt v přízemí bytového domu. Od ledna se mi neustále vypínají v průběhu dne radiatory. Kolem 18 hodiny se vypnou úplně a zapnou se kolem 9 hodiny ráno. SVJ mi tvrdí, že nesmím manipulovat s termohlavicí na radiatoru. Ale od toho tam snad ta termohlavice je, ne? Navíc to nemá na vypínání žádný vliv. Už několi týdnů se na topení chodí koukat topenáři, ale stále se nic neděje. Napadá někoho něco, proč topení netopí.

Mohu odmítnout hradit za teplo, když jsem si musel koupit přímotop na elektřinu. Nebo mohu SVJ vyúčtovat spotřebu elektřiny?

Za každou radu a nápad budu vděčný.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 8. Březen 2018 - 13:31

    Pouštíte info po kapkách, píšete že se vypínají radiátory, tedy všechny. Pak píšete že tomu tak není. 3 radiátory máte v místnosti, jedna stoupačka ? Zajímavé však je, že to dělá ve stejnou dobu, nezměnilo se něco v domě na otopné soustavě? Pokud by netopily stoupačky, tak by křičeli nad vámi. Z toho co píšete je zřejmě chyba od stoupačky k radiátorům. Chce to jiného, věci znalého topenáře. Zkuste TH večer ochladit, i když budou otevřené (i ve dne, co to udělá). TH je na regulování, tam kde se topí švrdlám s TH i několikrát denně. Odcházím, přivírám. I v průběhu dne, sleduji teplotu.
    Jinak, když je mimo topnou sezonu, je třeba TH otevřít naplno.
    Zda neplatit závisí v čem je chyba, čí jsou radiátory, TH.

    Vložil Moje Jméno (bez ověření), 8. Březen 2018 - 7:01

    Otázky, bez kterých asi nelze poradit:

    1. Vypínají, to znamená že přestávají topit?
    2. Vypínají všechny v bytě, nebo jenom v jedné místnosti?
    3. Má byt svůj regulovaný okruh topení?
    4. Pokud ne, vypínají i v jiném bytě na stejné stoupačce?
    5. Vypíná stoupačka, nebo jenom radiátor?
    6. Termostatická hlavice je ruční, nebo elektronická?
    7. Pokud je elektronická, jaký ukazuje na displeji čas?
    8. Je elektronická hlavice řízená centrálně (vede k ní datový kabel)?

    Co se týče úhrady tepla, tak základní složku nákladů platíte podle započitatelné plochy bytu a spotřební složku podle hodnot naměřených v bytě. Málo vám to topí = málo se naměří. Požadovat náhradu elektřiny nebude mít valný úspěch. Zkuste požádat o topnou zkoušku.

    Vložil Eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 9:22

    Děkuji, zde mé odpovědi.

    1. Vypínají, to znamená že přestávají topit? ANO
    2. Vypínají všechny v bytě, nebo jenom v jedné místnosti? V jedné místnosti.
    3. Má byt svůj regulovaný okruh topení? ANO
    4. Vypíná stoupačka, nebo jenom radiátor? Radiator
    5. Termostatická hlavice je ruční, nebo elektronická? Ruč­ní.

    V bytě se nedá prakticky bydlet. Je tam zima. Proč bych měl platit za teplo, které mi SVJ nedodává. K čemu mi je, že se topí v koupelně, když v obytné místnosti se netopí. Pokud si dám do ložnice na noc přímotop a zaplatím ranec za elektřinu, proč bych to měl hradit já. Také se mohu odstěhovat, protože byt nemůžu užívat a po SVJ budu chtít uhradit náklady s tím spojené. SVJ to řeší už 2 měsíce. Výsledek žádný.

    Vložil dotaz (bez ověření), 8. Březen 2018 - 10:20

    Podle vašich odpovědí se vám musím zeptat. Uvádíte, že vám vypíná radiator pouze v jedné místnoti. Když topí stoupčka, tak svj vám taplo dodává. To znamená, že je něco s tím radiatorem. Jak je starý, není zanešený? Jak je tam dlouho?

    Vložil eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 11:22

    Nefungují 3 radiatory ze 6ti. Přivod do bytu je horký i večer. Jak je tam dlouho radiator nevím, ale vypadá jako nový. Nicméně dům je starý 15 let. Tak asi tak.

    Vložil tep (bez ověření), 8. Březen 2018 - 13:29

    Jde o zarezavělý čudlík, který běžně převádí moment nastavení termohlavice na vlastní ventil pod ní. Pro topenáře či znalého je to práce na cca 3 minuty na jeden radiátor: Termphlavici nastavíme na maximum pro topení a pak ji sikokleštěmi demontujeme. Pod ventil si dáme kbelík pro případ neurčitého úniku topné vody a běžnými kombinačkami opatrně rozpohybujeme čudlík, který běžně převádí moment nastavení termohlavice na vlastní ventil. Čudlík nesmíme ohnout ani poškrabat – je dobré si dát na čelisti kombinaček kousek hadříku. Při zatlačení na čudlík se musí čudlík zasunout a zpět ho vrátí ventil, když už je čudlík rozpohybovaný. To je kontrola úspěšného rozpohybování čudlíku. Pak namontujeme zpět termohlavici – namontovává se ve stejné pozici nastavení, jak jsme ji sundávali – tedy v poloze na maximum. Po namontování termohlavice si ji konečně nastavíme na požadovaný stupeň topení a měl by radiátor topit. Čas od času je dobré s termohlavicemi otáčet sem – tam, aby se zabránilo zarezavění a zatuhnutí čudlíků.

    Vložil P_V (bez ověření), 8. Březen 2018 - 16:13

    Když mu to ve dne topí a v noci ne, tak to asi nebude ucpaný ventil.

    Hlavice se ne vždy demontuje sikovkama, někdy radši jen rukou (když je to celé z plastu), a někdy je tam ještě plomba. Na čudlík se kleštěmi nesahá vůbec, na ten se smí jen rovně tlačit a zpátky by se měl vrátit sám. Kdo za něj bude tahat, ten si jednak nepomůže, protože s kuželkou spojený není, a druhak když ho vytáhne víc než by měl, uvnitř poškodí těsnění. Pokud se čudlíku nechce vracet ani po úporném mačkání, pomůže ještě protočit regulační kroužek pod hlavicí a vrátit ho pak na stejné číslo. Ten kroužek taky bývá řádně zatuhlý. Ale to už si radši stáhněte z internetu od výrobce návod (na kterou stranu točit, jak odaretovat apod.)

    Vložil Pavel II (bez ověření), 8. Březen 2018 - 17:26

    a radiátor přestal topit tak je zavřený. Nic jiného není možné. Kdyby byl zavzdušněný tak topí špatně, ale stále stejně.

    Vložil Misme, 8. Březen 2018 - 10:06

    Termohlavice je na radiátoru proto, aby regulovala teplotu v místnosti tím, že po dosažení požadované teploty v místnosti hlavice vypne přítok teplé vody do radiátoru, tzn. radiátor přestane hřát. Například stupeň 3 u většiny termohlavic hlídá 21°C v místnosti, maximum, na které lze místnosti vytopit (obvykle značeno jako stupeň 5) bývá okolo 24°C, ale záleží na konkrétním výrobci a konkrétním výrobku a seřízení topné soustavy. Tyto informace jsou uvedeny v přiloženém letáku ke hlavici, pokud jej nemáte, jsou obvykle k nalezení na internetu nebo by vám je mělo poskytnout SVJ. Propagátoři termohlavic dále též zdůrazňují, že termohlavice opravdu není určena k manipulaci z extrému do extrému, ale její funkcí je regulovat, a to dokáže při nastavení do konkrétní (neměnné) polohy. Z tohoto pohledu se zdá vypínání radiátoru a doporučení vašeho SVJ v pořádku. Co se v pořádku nezdá být, je vaše následné tvrzení, že se v bytě pro zimu nedá bydlet. Doporučila bych vám pro začátek měřit teplotu v místnosti teploměrem a podle toho zvolit další argumentaci. Pocity chladu totiž mohou být spojeny s umístěním bytu v přízemí – špatné tepelně-izolační vlastnosti ve vztahu k nevytápěným sklepům, do vstupní chodby domu, netěsnící vstupní dveře bytu…

    Vložil Vilém (bez ověření), 8. Březen 2018 - 11:14

    Proč by měla být termohlavice nastavena do neměnné polohy? Např. při větrání se běžně doporučuje po dobu větrání nastavit termohlavici na vyhrazený stupeň. Doporučuje se také nastavovat jiný stupeň ve dne a jiný v noci. Též lze přepínat termohlavici podle toho, zda je či není teplota v místnosti zvýšena slunečním svitem.

    Vložil eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 11:26

    Dle firmy: dokud nebudou vyregulované zbývající byty, nemá se stahovat topení pomocí termohlavic. Dle sdělení SVJ jsem jediný, komu topení nefunguje.

    Vložil Lasička (bez ověření), 8. Březen 2018 - 19:00

    to je jiná písnička. jak tu psal Java, termostatický ventil má kroužek, kterým se nastavuje tlaková ztráta ventilu (regulační hlavice nastavuje požadovanou teplotu v místnosti, jo je zásadní rozdíl). pokud má celá otopná soustava správně fungovat, musí být opravdu VŠECHNY ventily v soustavě správně seřízeny. to se nedá aplikovat tak, že s tím kroužkem každý točí, jak si usmyslí, je to otázka výpočtu a návrhu soustavy. není to složité, ale musí se toho ujmout odborník. hlavicí můžete otáčet, jak uznáte za vhodné, kroužek by měl být seřízen s ohledem na celou soustavu neměnně. dle reakce firmy bych tipovala, že soustava není správně seřízena (jestli s topenáři budete mluvit, zeptejte se pro zajímavost, zda je osazen hydraulický vyrovnávač dynamického tlaku).

    Vložil Eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 10:19

    Děkuji za snahu mi pomoc. Ale do konce minulého roku topení fungovalo a v bytě bylo teplo. Netěsnící vstupní dveře na to také nemůžou mít vliv. Ve vstupní chodbě je teplo, protože i tam je radiator, který ale narozdíl od radiátorů v obytné části funguje.

    Dostal jsem za úkol nechat termohlavice celý den na 5. Přes den se na topení nedalo sáhnout. V 18 hodin opět vypnulo a celou noc se netopilo. Samozřejmě, že byt do rána totálně vystydnul. Už ve 20 hodin je v místnosti zima. Ráno odcházíme do práce a v bytě je stále zima. Dopoledne radiátory začínají fungovat, topí se naplno a k večeru opět vypne. Myslíte Misme, že se v takovém bytě dá bydlet? Zkuste si vypnout topení v obýváku a ložnici v 18 hodin a nechte ho vypnuté do 8 hodin ráno. Ani nemusíte být v přízemí a vsaďte se, že budete mít zimu.

    Vložil JaVa, 8. Březen 2018 - 11:24

    Doporučuji Vám,obrátit se písemně na poskytovatele služby,tj.práv­nickou osobu SVJ.Je totiž docela možné,že nějaký „aktivní statutár“ v rámci „šetření nákladů na teplo“,nechal (nebo dokonce sám nastavil) nastavit omezení oběhu teplé vody v systému po dobu nočního klidu.Zkuste se poptat ostatních vlastníků jednotek ve vašem domě,zda mají podobné problémy s dodávkou tepla.

    Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 11:28

    JaVa, to není možné, protože některé radiatory jdou a jiné nejdou. Topení jako takové nevypíná. Vypínají pouze některé radiatory. V ostatních bytech se prý topí.

    Vložil a (bez ověření), 8. Březen 2018 - 11:41

    Pokud všem ostatním radiatory topí a stoupačky taky topí, tak máte s největší pravděpodobností problém v termohlavici u vašich radiatorů. Je potřeba podívat se na termohlavice. Mohla se tam zachytit např. nejaká nečistota a proto nefungují. Pokud je termohlavice hodně přiškrcená, pak stačí malá nečistota a nefunguje vůbec.

    Vložil JaVa, 8. Březen 2018 - 11:33

    Tak si zjistěte, na kterou větev jsou napojeny vaše radiátory,které v noci netopí.Není společná s těmi na chodbě?

    JaVa

    Vložil eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 11:41

    Mám jeden vstup tepla do bytu a jeden výstup. Ale nevím, jak je to rozvedené po bytě. Topení vede k radiatorum nekde v podlaze (protože některá místa v podlaze hřejí). Ale jde podle mě o jednu větev. Jenom ty radiatory co nehřejí jsou nejdál. Jakoby to vystydlo po cestě. Jinak děkuji vám a všem za snahu, přijít tomu na kloub.Já nemám vubec fantazii čím to je a topenáři tvrdí, že asi špatně manipuluju s termohlavicema.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 8. Březen 2018 - 17:34

    Zkusil bych zavřít všechny radiátory co fungují a nechat naplo otevřený ten nejvzdálenější. Pokud se k němu teplo dostane pak je to jasné. Jen mě mate, že to dopoledne funguje. Možná je odpoledne větší odběr tepla, do bytu se dostává jen omezené množství a radiátor s blbým vyspádováním na nejdelší větvi nedostane nic. Pak ovšem musí být vstup z podlahy studený.

    Vložil JaVa, 9. Březen 2018 - 8:26

    Mohl by jste ,prosím napsat,o jakou zn. termoventilů a hlavic se jedná a zda umíte sám sundat temohlavici.Pod ní, je totiž na ventilu regulační kroužek.kterým se dá zvýšit nebo snížit průtok ventilem.Zřejmě nemáte hydraulicky vyváženou otopnou soustavu.Také se dá téměř každý radiátor samostatně odvzdušnit a to i tehdy ,i když nemá odvzdušňovací ventil.

    Děkuji.JaVa

    Vložil eda (bez ověření), 9. Březen 2018 - 11:38

    Všechny radiátory jsou odvzdušněny. Mám tam hlavice heimeier. Dnes všechny hlavice sundány a do bytu dán termohydrograf. Dozvěděl jsem se, že v bytě jsou dvě větve a že jsme byt, který je úplně nejdál od vyměníku. Uvidím, na co se přijde. Zatím moc děkuji za pomoc.

    Vložil P_V (bez ověření), 9. Březen 2018 - 18:38

    Píšete to v trpném rodě, není jasné kdo to sundal a kdo tam ten termohydrotentononc dal. Takže to spíš vypadá, že místo technického zkoumání, kde je v rozvodu chyba, jste se vydali cestou právní, zajistit důkazy že ne/lžete. Spíš se Vám to protáhne, protože nějaký technik to nakonec taky bude muset zkoumat. Mnoho štěstí.

    Vložil P_V (bez ověření), 8. Březen 2018 - 12:11

    Je možné, že topná soustava má nastavený nějaký „noční útlum“ útlum mezi 18–9h a v tu dobu klesne tlak. Co když v době kdy radiátor vypadne, zavřete ty radiátory které topí? Roztopí se ty vypadlé?

    Vložil P_V (bez ověření), 8. Březen 2018 - 12:18

    Abych to upřesnil, udělejte zjišťovací pokusy:
    1) odvzdušnit, hlavně v noční době když to netopí
    2) v noční době zavřít všechny radiátory kromě jednoho problémového, roztopí se? a zkusit pak jiný problémový atd.
    3) v denní době zavřít hlavní přívod tepla do bytu, problémové radiátory přestanou topit?

    Vložil Eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 12:57

    Vyzkouším. Díky.

    Vložil Misme, 8. Březen 2018 - 10:37

    Já vás naprosto chápu, zažila jsem něco podobného. Ale z toho původního dotazu nic z toho, co jste zde napsal nyní, tj. zejména, že dříve topení fungovalo dobře, nevyplývalo. Nebo jsem to přehlédla. Pak to opravdu vypadá na nějakou závadu a já bych to viděla i na náhradu. Mne ta podobná situace zastihla v nájemním bydlení, okamžitě jsem žádala o snížení nájmu (což u vás nepřipadá do úvahy), nájem mi nejen po dobu „netopení“ snížili, ale ještě tento fakt dostatečně motivoval PBH k urgentnímu vyřešení problému. To znamená, že ve vašem případě bych celou věc písemně oznámila SVJ s tím, že jste nucen přitápět elektřinou a že požadujete náhradu – můžete navrhnout např. snížení vašich záloh na dodávku tepla nebo zohlednění při vyúčtování. Asi i s poukazem na to, že topení přímotopem vás přijde dráž, už jenom to pořízení přímotopu něco stálo – nevím ale, zda dokážete vyčíslit spotřebu.

    Vložil TURL (bez ověření), 8. Březen 2018 - 6:20

    Nemáte tepelné čerpadlo?

    Vložil Eda (bez ověření), 8. Březen 2018 - 9:25

    Předpokládám, že ve výměníku bude tepelné čerpadlo. Ale já u topení rozumím pouze tomu, zda topí, nebo netopí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".