náležitosti předpisů plateb a vyúčtování

Vložil anežka. (bez ověření), 8. Květen 2016 - 11:55 ::

Dobrý den, jako vlastníci jednotek (jsme SV 2013) dostáváme jako předpis plateb evidenční list, který vyhotovuje správce, podepisuje účetní správce. Roční vyúčtování je také vyhotoveno pod hlavičkou správce a podepisuje ho účetní správce, reklamace máme podat účetní správce.Já si myslím, že když máme společenství vlastníků, že by všechna korespondence, směřující k nám vlastníkům,měla být vyhotovována na hlavičkovém papíru SV a podepisována předsedkyní či zmocněným členem výboru. K tomu mi předsedkyně řekla, že jsme na shromáždění odsouhlasili smlouvu se správcem, tak proč by to měl dělat výbor,když za tuto smlouvu, kde je mimo jiné vedení účetní agendy, každý vlastník platí.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Poznamka (bez ověření), 9. Květen 2016 - 23:34

    Dělba činnosti a delegování právomoci jsou standardní metody organizace a techniky řízení u ekonomických subjektů. Realizuje se vnitřním předpisem (organizační normou) nebo v případě cizích osob smlouvou. Takže navrhovat, vyhotovit, zpracovat, podepisovat vyřizovat reklamaci u agendy předpisu plateb nebo vyúčtování může i externí správce pokud ve smlouvě je takto ujednáno. Ale rozsah účasti správce na výkonu agendy musí být jasně specifikován. Na ministerstvu MPSV též nepodepisuje každý důchodový výměr sám ministr!

    Vložil Makahari (bez ověření), 8. Květen 2016 - 20:19

    Nezáleží tom, že vyúčtování dělá správce. Smlouvu se správcem má SVJ, zastoupené výborem a ten také předkládá vyúčtování, řeší reklamace, atd. Tedy měl by… Přečtěte si zákon 67/2013 Sb., aktualizované znění zákon 145/2015 Poskytovatel služeb – SVJ Příjemce služeb – vlastník jednotky (1) Není-li jiným právním předpisem stanoveno jinak, skutečnou výši nákladů a záloh za jednotlivé služby vyúčtuje poskytovatel služeb příjemci služeb vždy za zúčtovací období a vyúčtování doručí příjemci služeb nejpozději do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období. (2) Poskytovatel služeb ve vyúčtování musí uvést skutečnou výši nákladů na služby……………

    Vložil ivanq, 9. Květen 2016 - 11:04

    To, co píše Makahari, je pravda. V našem případě poskytovatelem služeb je SVJ, příjemcem služeb je vlastník jednotky. Veškerá oficiální jednání musí probíhat po linii Vlastník → SVJ → Správce a opačně Správce → SVJ → Vlastník. Při soudním sporu může hrát roli dokonce i to, jestli je dopis adresovaný na pana Nováka, předsedu výboru SVJ, nebo na SVJ, k rukám pana Nováka, nebo jenom na SVJ.

    Jak bohatý je strom života se pokusím ukázat na několika příkladech. Dejme tomu, že se SVJ dohodlo se Správcem, že Správce bude vykonávat správu pod kontrolou SVJ kompletně a že vlastníci se mohou obracet na správce přímo (např. každou středu od 14:00 do 16:00 hodin.

    1.příklad:

    Pan Pečlivý podle vyúčtování za minulý rok zjistil, že za vodné – stočné platí 80 Kč/m3, zatímco vodárna účtuje pouze 60 Kč/m3. Přišel tedy do kanceláře správce a domáhal se nápravy. Svůj požadavek zdůvodňoval tím, že nebude platit víc, než kolik ukazuje jeho vodoměr v bytě a jen za cenu, kterou účtuje vodárna.

    Ujala se ho správcova účetní, která má SVJ pana Pečlivého na starosti a začala mu vysvětlovat jak se věci mají podle zákona: „Podívejte se, pane Pečlivý, vy nejste ve smluvním vztahu k vodárně, ale k SVJ. Proto musíte platit za cenu, kterou stanoví SVJ a ne vodárna.“ To pana Pečlivého tak rozčílilo, že zrudnul a už s ním nebyla řeč. Bylo zřejmé, že tento problém Správce s Vlastníkem nevyřeší. Musela zasáhnout vedoucí ekonomického oddělení Správce, která panu Pečlivému sdělila, že ona zákony měnit nemůže a pokud to jemu dělá problém, aby se obrátil na svého poskytovatele služeb, tj. na SVJ.

    2. příklad

    Pan Pečlivý rozčílený přišel ve stejné věci do kanceláře Správce. Ujala se ho tentokrát zkušená správcova účetní a když pana Pečlivého vyslechla, řekla mu: To je známý problém, pane Pečlivý, že odečet spotřeby vody na domovním vodoměru je větší než součet náměrů na vodoměrech v bytech. To trápí skoro všechny SVJ-čka. Má to několik možných příčin a těžko se hledá viník. Můžeme nechat překontrolovat váš domovní vodoměr, ale když se ukáže že vodoměr je v pořádku, tak tu kontrolu bude muset SVJ zaplatit. Výsledek? Pana Pečlivého to příliš neuspokojilo a připravuje se, že to nanese na nejbližším zasedání společenství, aby se to řešilo. Správce informuje SVJ o problému a navrhuje řešení (např. požádat o kontrolu domovního vodoměru).

    3. Příklad

    Pan Pečlivý přišel do kanceláře Správce rozčílený s tím, že nesouhlasí se stejným příspěvkem do dlouhodobých záloh pro všechny vlastníky, a že by ten příspěvek -podle něho- měl být úměrný velikosti bytu. Správcova účetní panu Pečlivému vysvětlila, že je vše v pořádku, že stejný pro všechny je příspěvek připadající na m2 podlahové plochy bytu (např. 25 Kč/m2), ale konkrétní příspěvek je pro každý byt různý (např. pro byt o podlahové ploše 50 m2 je to 1250 Kč měsíčně). Pan Pečlivý odchází uspokojený a trochu zahambený, protože neumí školní matematiku.

    Kdyby všechny takové problémy musely být řešeny jenom přes SVJ, tak by to bylo těžkopádné. Ale zakázané to není.

    Ivanq

    Vložil ivanq, 8. Květen 2016 - 15:41

    Je-li to tak domluveno v příkazní smlouvě, potom podle mého názoru má předsedkyně pravdu. Správce vykonává rutinní práce, výbor rozhoduje a kontroluje. Drobné problémy řeší správce přímo s vlastníky, zásadní problémy řeší výbor ve spolupráci se správcem.

    Váš požadavek, aby správce vše připravil pod hlavičkou SVJ a předsedkyně vše podepisovala, je také možný.

    Záleží na rozhodnutí shromáždění, který ze způsobů ve vaší SVJ uplatníte.

    Ivanq.

    Vložil anony-mous (bez ověření), 8. Květen 2016 - 17:57

    Se ivanq vzpamatuj – výbor nerozhoduje, rozhoduje shromáždění SVJ, a je jedno, vlastníka nezajímá, koho si výbor na správu sjednal.

    Vložil ivanq, 8. Květen 2016 - 18:22

    Díky za upozornění, že výbor nerozhoduje. Je to pravda a není to pravda. Všichni totiž rozhodujeme. Každý rozhodujeme v rámci svých kompetencí. Správce rozhoduje, výbor rozhoduje, shromáždění rozhoduje a nakonec každý vlastník jako jednotlivec také rozhoduje. Aby nedocházelo k pochybnostem, měl jsem napsat „výbor v rámci svých kompetencí rozhoduje“.

    Nesouhlasím ale s tím, že vlastníka nezajímá, koho si výbor na správu sjednal. Určitě ho zajímá, kolik se za správu platí. A to je hodně ovlivněno tím, koho si najal.

    Ivanq.

    Vložil Anonymous. (bez ověření), 8. Květen 2016 - 12:44

    Kdo to je? Nic takového neexistuje.

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 8. Květen 2016 - 13:40

    Naše SVJ má taky účetní a správce v jedné osobě_

    Vložil Anonymous. (bez ověření), 8. Květen 2016 - 16:46

    Samozřejmě, že žádný účetní správce neexistuje. To jsou zase výplody. A opraváře správce máte taky?

    Vložil Petr87, 8. Květen 2016 - 19:51

    Účetní správce samozřejmě může existovat. Účetní (koho, čeho – 2.p.) správce = zaměstnanec správce na pozici účetní.

    Vložil ivanq, 9. Květen 2016 - 16:09

    Připojuji se k názoru Petr87 a ještě upřesňuji: Správce může zaměstnávat účetního, který má na starosti některá SVJ, spravovaná správcem; může zaměstnávat údržbáře pro havarijní opravy, který je k dispozici spravovaným SVJ-čkám; může mít k dispozici právníka atd. Potom říkáme, že to je správcova účetní, správcův údržbář, správcův právník atd.

    Fond oprav ale neexistuje. Určitě. Je to blud. Ten ihned přestaňte platit a ušetříte na nájemném.

    Vložil § (bez ověření), 9. Květen 2016 - 16:14

    Správcem je SVJ. Přečtěte si §.

    Vložil Anonymous. (bez ověření), 8. Květen 2016 - 20:16

    Účetní, zaměstnanec správce, není účetní správce. Nepište tady nesmysly.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".