Má sousedka pravdu?

Vložil Beru-Beru (bez ověření), 6. Leden 2013 - 22:57 ::

Dobrý večer. Prosím o radu. Nedávno byla v našem domě kontrola na množství spotřeby tepla. Protože nemáme moc rádi přetopeno a jsme zvyklí na chladnější prostředí, netopíme tolik. A odtud pramení problém. Sousedka pod námi zjistila, že máme tak malou spotřebu a stěžuje si na nás, že nás tímto ona vytápí a platí nás, takže má mnohem větší spotřebu. A že musíme kvůli zateplení domu mít ventil topení puštěný minimálně na stupeň 2. Topíme následovně: Jsme rodina v 3+1 v nejvyšším patře a máme rohový byt, tudíž sousedíme pouze se dvěma sousedy. Jeden pokoj je momentálně nevyužívaný, proto je uzavřený, je tam zavřené i okno a topení na stupeň 1. Obývací pokoj je nejvíce využívaný, snažíme se pravidelně 2× denně pořádně vyvětrat a jinak je topení nastaveno na stupeň 2. Ložnice je na tom stejně jako obývací pokoj, tudíž topení na stupeň 2. A v kuchyni máme karmu, takže je tam neustále otevřené okno na mikroventilaci a topení úplně uzavřené. Zima nám tam není, v kuchyni jsem nikdy nikde netopila, protože se tam topí vařením, lednicí a karmou. Chci se tedy zeptat, jak je to s tím „nutným“ topením na stupeň 2 v zateplených panelových domech a zdali má sousedka pravdu v tom, že ona nás vytápí a platí nás. Moc děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 7. Leden 2013 - 7:33

    Sousedku ignorujte, z hlediska regulace tepla a rozúčtování nákladů za topní není pro vás partnerem.

    Sousedka má pravdu v tom, že vás částečně vytápí tak, jako ji vytápí soused pod ní (tedy pokud tam nějakého má). To ji ale neopravňuje k tomu, aby na vás požadovala víc topit.

    Pokud byste vy topili víc, vytápěli byste spíše sousedy vedle vás a nad vámi nebo půdu/střechu. To je fyzika a s tím nikdo nic nenadělá.

    PS. Ať je ráda, že nemá problémy, jako tento tazatel: http://www.portalsvj.cz/…i-byt-netopi

    Vložil lake, 6. Leden 2013 - 23:13

    Z Vašeho příspěvku není zřejmé čeho sousedka chce dosáhnout. Zda má či nemá pravdu nevíme, protože jste nenapsala v čem spočívá její „pravda“.

    • Jestliže nebylo rozúčtování nákladů na vytápění provedeno správně, nechť je reklamuje u SVJ jako vadné.
    • Jestliže se jí nelíbí schválená pravidla rozúčtování, nechť se obrátí na výbor SVJ s nějakým návrhem; výbor by měl zařadit hlasování o změně pravidel na pořad jednání nejbližšího shromáždění.
    • Jestliže se domnívá, že porušujete stanovy, ať to sdělí Vám či výboru a upřesní v čem spatřuje jejich porušování.
    • Jestliže se domnívá, že Vy porušujete nějaký celostátně platný předpis, ať s tím dělá co je jí libo.

    lake

    Vložil Beru-Beru (bez ověření), 6. Leden 2013 - 23:17

    Stručně řečeno, nelíbí se jí, že ona tolik platí za topení, které ona protopí a my platíme tak málo, protože sami moc neprotopíme. Takže to svádí právě na to, že my netopíme a ona nám takto vytápí byt z jejich peněz. A tímto nám přikazuje, abychom měli všude topení minimálně na stupeň 2.

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 8. Leden 2013 - 8:27

    Dovolte ještě komentář z praxe. Rozpočítávání nákladů na teplo (vyhl. MMR 372/2001 Sb.) stejně neumožňuje velké rozdíly v platbách za teplo. 50% nákladů se rozúčtovává podle podlahové plochy. Zbylých 50% nákladů podle náměrů měřičů tepla a koeficientů polohy bytu. Pak se určí průměrné měrné náklady na /m2 a stanoví toleranční pole +/- 40% od průměru. Do tohoto pole se iterací přepočítají dílky měřičů. Kdo šetřil a má měrné náklady nižší, tomu se připočítají fiktivní dílky (říkejme korekce), kdo plácal teplem, tomu se dílky naopak sníží.

    V paneláku jsem platíval 12000,– ročně za dálkové topení. Měřením a chováním jsem tedy mohl ovlivnit pouze část z druhých 6000,– Kč. Teplo jsem „nekradl“ a tak náměry samozřejmě byly nějaké reálné a chováním jsem dokázal ovlivnit tak 2000,– z celkových 12000,–.

    Velké rozdíly v nákladech systémově být totiž nesmí. Viz zmíněná vyhláška. Doufám, že jí brzy zruší.

    Nyní ve vlastnickém bydlení máme každý v koupelně plynový kotel Junkers, každý si platí svůj plyn samostatně. Žádné koeficienty, žádné rozpočítávání nákladů na teplo, žádné prostupy do sousedních bytů a žádné hádky se sousedy a výborem SVJ.

    Vložil Beru-Beru (bez ověření), 8. Leden 2013 - 19:02

    Děkuji za odpověď :-)

    Vložil Zdenek 22, 8. Leden 2013 - 14:49

    Nyní ve vlastnickém bydlení máme každý v koupelně plynový kotel Junkers, každý si platí svůj plyn samostatně. Žádné koeficienty, žádné rozpočítávání nákladů na teplo, žádné prostupy do sousedních bytů…

    což ovšem neznamená, že se různým způsobem navzájem nevytápíte či neochlazujete. Pouze jen si každý hradí to své, a to 100%.

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 9. Leden 2013 - 23:17

    Když se nad tím vaším výrokem ještě zamyslím, tak že se navzájem vytápíme, to nikdo nezpochybňoval, ale v žádném případě si neplatíme jen to své ze 100%.

    Naopak vytápíme sousedy jako všude jinde, jen nikoho nenapadne za ty prostupy požadovat nějakou kompenzaci nebo upravovat náklady pomocí koeficientů z vyhlášky. Takhle byla myšlena ta druhá věta.

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 9. Leden 2013 - 22:59

    „což ovšem neznamená, že se různým způsobem navzájem nevytápíte či neochlazujete. Pouze jen si každý hradí to své, a to 100%.“

    No tak konečně už to snad pochopili všichni. Vždyť vám to píšu už polopaticky.

    Měřítkem nákladů na teplo v bytě by měla být pouze tržní hodnota takového bytu při prodeji. Nevytopitelný krajový by měl být levnější a středový v domě by měl být dražší. A vyhlášku zrušit.

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 7. Leden 2013 - 13:16

    Tento jev, proti kterému ona protestuje je známý problém tkzv. „krádeže tepla“. Pokud máte regulaci například těch doporučených 16 st.C nebo méně, tak váš byt nasává teplo z okolních, ty mají vyšší spotřebu tepla a dotují vás. Sousedka vám tuto vyšší teplotu nařídit nemůže, ale kdyby spor teoreticky dovedla k soudu vyhraje ho ona. Má oporu v občanském zákoně, energetickém zákoně a řadě dalších platných. Možná se vám to nelíbí ale dejte si do googlu termín „krádež tepla“ a zjistíte, že je to prostě tak. Je to prostá fyzika.

    Vložil Beru-Beru (bez ověření), 7. Leden 2013 - 14:31

    Tak to nějak nechápu. Manžel říkal, že samozřejmě, že nějaké teplo od ní dostáváme, když bydlíme nad ní, teplo logicky stoupá vzhůru, ale že je to zanedbatelně málo. A protože bydlíme nad ní, tak my ji právě dotujeme.

    Vložil Jiří Hrdinka (bez ověření), 7. Leden 2013 - 18:46

    Není to zanedbatelně málo, teplo stoupá vzhůru, ale ohřívá sdílením i boční stěny. Takže ona vyhřívá i sousedy vedle v bytech. Záleží na teplotním gradientu. Který byt je teplejší a který studenější. Teplo uniká směrem ke studenějšímu prostředí. Viz úniky přes okenní tabulky a studené panelákové nezateplené zdi směrem ven. Stačí pohled termokamerou.

    Jak jste přišel na to, že když bydlíte nad ní, tak ji dotujete vy ?

    Vložil lake, 7. Leden 2013 - 7:53

    Na termostatické hlavici Heimeier odpovídá stupeň 2 přibližně teplotě 16°C. Takové nastavení lze doporučit jako trvalé minimum i pro neobývané místnosti. Problém Vaší sousedky je v tom, že Vám toto nemůže přikázat, ani nemůže nastavení Vašich ventilů nijak kontrolovat.

    Sousedka může žádat změnu pravidel pro rozúčtování nákladů, jak už jsem napsal. Místnosti s nízkými náměry odebírají část tepla ze sousedících místností přes stěny, strop a podlahu. Není problém stanovit k těmto prostupům tepla nějaké finanční vyrovnání v pravidlech rozúčtování nákladů. Ta se schvalují podle § 11 odst. 4 ZoVB.

    lake

    Vložil Janda (bez ověření), 7. Leden 2013 - 8:39

    „Není problém stanovit k těmto prostupům tepla nějaké finanční vyrovnání v pravidlech rozúčtování nákladů. Ta se schvalují podle § 11 odst. 4 ZoVB.“

    Uveďte, jak by takovéto finanční vyrovnání mohlo vypadat. Jedná se totiž o značný problém.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".