Dovolte ještě komentář z praxe. Rozpočítávání nákladů na teplo (vyhl. MMR 372/2001 Sb.) stejně neumožňuje velké rozdíly v platbách za teplo. 50% nákladů se rozúčtovává podle podlahové plochy. Zbylých 50% nákladů podle náměrů měřičů tepla a koeficientů polohy bytu. Pak se určí průměrné měrné náklady na /m2 a stanoví toleranční pole +/- 40% od průměru. Do tohoto pole se iterací přepočítají dílky měřičů. Kdo šetřil a má měrné náklady nižší, tomu se připočítají fiktivní dílky (říkejme korekce), kdo plácal teplem, tomu se dílky naopak sníží.
V paneláku jsem platíval 12000,– ročně za dálkové topení. Měřením a chováním jsem tedy mohl ovlivnit pouze část z druhých 6000,– Kč. Teplo jsem „nekradl“ a tak náměry samozřejmě byly nějaké reálné a chováním jsem dokázal ovlivnit tak 2000,– z celkových 12000,–.
Velké rozdíly v nákladech systémově být totiž nesmí. Viz zmíněná vyhláška. Doufám, že jí brzy zruší.
Nyní ve vlastnickém bydlení máme každý v koupelně plynový kotel Junkers, každý si platí svůj plyn samostatně. Žádné koeficienty, žádné rozpočítávání nákladů na teplo, žádné prostupy do sousedních bytů a žádné hádky se sousedy a výborem SVJ.
Poslední komentáře