Kouření na balkoně
Dobrý den,
pročítal jsem na tuto tématiku různé weby, ovšem nikde jsem nenalezl jasnou odpověď. Pokud ve vlastním bytě s balkonem bydlí kuřák, může mu být prostřednictvím stanov SVJ zakázáno kouření na balkoně? (Nepochopil jsem, jak se v zákoně přesně vykládá, zda je to součástí společných prostor.)
Pokud je to možné na základě výše zmíněných společných prostor domu zakázat, pak by to logicky znamenalo, že mi musí jakýkoliv nájemník bytu s balkonem zároveň umožnit přístup na jeho balkon, je-li to skutečně společný prostor?
Děkuji za případnou odpověď,
MK
prvně si zjistěte co máte v dokumentu pro dům „prohlášení vlastníka“ .. třeba tam je napsáno že k bytu XY náleží balkón
Děkuji za odpověď – pokud by to tam uvedeno bylo a k bytu balkon náležel, pak je, co se kouření týče, „nenapadnutelný“?
kouření na balkoně nemůže svj zakázat ani stanovami. (ani vlastník bytu nesmí zakazovat nájemníkovi, aby v jeho bytě kouřil:-() ovšem obecně je zakázáno zákonem obtěžovat imisemi atd.., takže soudy rozhodují tak, že kouření nesmí být nad míru obvyklou v místě. totéž např. i grilování. takže pokud si dá někdo za celý den pět cigár na balkoně, těžko proti tomu někdo něco zmůže. pokud tam sedí celý den a vyhuluje jednu za druhou, je velká šance, že by to bylo posouzeno jako přestupek a soud by přikázal se takového jednání zdržet.
Zakázat ve smlouvě může, ale bude mu to prd platné.
Lepší je jiné ujednání v neprůstřelné smlouvě, ve smyslu zpoplatnění jak mazlíčka, tak kouření.
Naprosto souhlasím s Radkou. Vlastník může na balkoně dělat co se mu zlíbí, například stojky na hlavě, kouření marihuany, hra na trubku nebo na buben. Nic z toho mu nemůže SVJ zakázat ani stanovami. Je bezvýznamné zda balkon je součástí společných prostor, nebo není součástí společných prostor. Při tom ovšem:
- NESMÍ obtěžovat jiné osoby nad míru v místě obvyklou.
- NESMÍ porušit generální prevenční povinnost; to znamená že je povinen počínat si tak, aby nedošlo ke škodě na zdraví, na majetku nebo na životě.
SVJ tedy může zakázat (ve stanovách) aby vlastník jednotky obtěžoval uživatele ostatních bytů imisemi – tedy tím, že voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají do bytu jiného vlastníka jednotky nad míru v místě (v domě) obvyklou.
Samostatná otázka je co je „míra v místě obvyklá“. Mohla by být uvedena přímo ve stanovách (například maximální hladina hluku v dB), nebo může být určena většinovým hlasováním shromáždění.
Justitianus
„Samostatná otázka je co je „míra v místě obvyklá“. Mohla by být uvedena přímo ve stanovách (například maximální hladina hluku v dB), nebo může být určena většinovým hlasováním shromáždění.“
Justitianus napsal, že obtěžování je možné většinově prosadit. Není tomu tak, zákon má přednost. Pokud zákon zakazuje obtěžování, pak není možné obtěžování většinově prosadit.
Lolly, mýlíte se, protože neznáte zákon. Neohánějte se zákonem, když nerozumíte jeho znění.
Zákon neurčuje (ani nemůže podrobně určovat) co je v místě obvyklé a co už není v místě obvyklé. To určují pouze místní lidé – v tomto případě vlastníci jednotek v domě.
Vůně kravského hnoje je naprosto obvyklá na vesnici, ale uprostřed Prahy by pravděpodobně hnůj na balkoně způsobil nevoli sousedů a případně i soudní spor.
Co je obvyklé v jednom prostředí, může být v jiném prostředí vnímáno jako obtěžující.
Nedávno proběhl ve Francii soud ohledně kokrhání kohouta: Kdosi se přistěhoval z města do vesnice a cítil se být obtěžován kokrháním v půl páté ráno. Soud však moudře rozhodl, že kokrhání i vůně (pach?) hnoje patří odedávna k typickým (v místě obvyklým) imisím na francouzské vesnici. Na tyto imise si celé generace místních občanů nepochybně přivykly. Proto nejde o obtěžování nad míru přiměřenou místním poměrům. Viz https://ct24.ceskatelevize.cz/…novousedliky.
Takže mám pravdu, samozřejmě: Většina vlastníků jednotek může určit co je v místě (v domě) obvyklé a co už většina z nich vnímá jako obtěžování nad míru obvyklou.
Justitianus
A jak je to v případě, že to zakazuje požární řád?
Balkony jsou v prohlášení vlastníka společným prostorem a požární řád zakazuje kouření ve společných prostorech.
Děkuji.
Dobrý den, v našich stanovách není specifikováno nijak, že by nově vybodované balkony byly ve vlastnictví majitele bytu, balkony byly postaveny ze společných financí SVJ. Jelikož řeším taky problém s kuřáky na balkoně, kdy se jedná o to že kouří non stop ať je den nebo noc, a obtěžují tím ostatní sousedy. Ve stanovách máme zákaz kouření na společných prostorách. Pokud správně chápu, tak pokud nejsou nové balkony specifikovány jako součást bytu, tak se jedná o společný prostor a lze tedy vymáhat zákaz kouření?
Děkuji předem za názor. Král
Pane Přihlížející, Váš dotaz týkající se požárního řádu by měl smysl jedině pokud by takový požární řád byl součástí vašeho prohlášení, nebo součástí stanov vašeho SVJ. Jinak by totiž ustanovení vašeho požárního řádu nebyla vymahatelná.
Podle § 31 vyhlášky č. 246/2001 Sb. platí, že požární řád upravuje základní zásady zabezpečování požární ochrany na místech, kde se vykonávají činnosti se zvýšeným nebo s vysokým požárním nebezpečím.
Balkon bytového domu ovšem takovým místem není. Užívání bytového domu zpravidla spadá pod činnosti bez zvýšeného požárního nebezpečí podle § 4 odst. 1 písm. a) zákona č. 133/1985 o požární ochraně. Proto není povinností SVJ mít vypracovaný požární řád pro balkony, a zpravidla ani pro jiné společné prostory bytového domu.
Pro úplnost uvádím, že např. grilování na otevřeném ohni na balkoně bytu by mohlo být pokutováno ze strany Hasičského záchranného sboru (činnost se zvýšeným požárním nebezpečím, otevřený oheň, shromažďování hořlavých látek). Kouřením cigarety, doutníku nebo dýmky na balkoně však zvýšené požární nebezpečí nevznikne.
Justitianus
Poslední komentáře