koupě domu od města
Dobrý den, kupujeme od města dům s 21 BJ a 1 nebytovým prostorem, pro tento účel jsme založili sdružení občanů obytného domu. Předpokládám, že sdružení je povinné vést jako PO účetnictví – je to stejné jako BD? Je určena doba, po kterou musíme být sdružením než budeme moci převést BJ do osobního vlastnictví – vznik SVJ byl počáteční záměr, ale bohužel to není možné, takže bychom se chtěli stát co nejdříve vlastníky – tak se shodli všichni nájemníci :-) Moc děkuji za jakoukoliv odpověď. Katka
Sdružení a spol. s.r.o. jsou nejméně vhodné formy pro koupi domu s byty od města jeho nájemníky. Budete-li potřebovat úvěr např. na opravu domu, jen velmi těžko najdete banku, která by vám půjčila; zřejmě se budete muset obrátit na „šedou sféru ekonomiky“, kampeličky apod.. Proč? Protože banka se o vás z nezávislých zdrojů nic nedozví
- zda Stanovy, které jí předkládáte, jsou platné,
- zda osoby , které tvrdí že za sdružení mohou jednat, jsou „ty pravé“,
- čí souhlas je třeba k rozhodnutí o přijetí úvěru a k zatížení majetku sdružení zástavním právem atd.
Katko,
asi jste založili sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb.
Můžete vést (podvojné) účetnictví nebo můžete vést jednoduché účetnictví podle předpisů platných k 31.12.2003, protože nepředpokládám, že by vaše příjmy přesáhly 3 mil. Kč ročně (§38a zákona o účetnictví).
Na rozdíl od BD účtují občanská sdružení podle vyhlášky č. 504/2002 Sb. a nikoliv podle vyhlášky č. 500/2002 Sb.
Je škoda, že jste dům nekoupili jako BD. To je ze všech možných právních forem pro bydlení ve vícebytovém domě nejlepší.
Není žádná zákonná lhůta pro převod bytů do vlastnictví. Z praxe mohu jen doporučit, abyste dům nepřeváděli do doby než dům opravíte. Rozhodování je v SVJ složité a právně nejasné. Bylo by asi i vhodné počkat na nový ZoVB (možná bude součástí nového ObčZ). Nový zákon bude od stávajícího paskvilu ZoVB odlišný a asi budete předělávat Prohlášení vlastníka, stanovy a ostatní papíry.
Pokud ale máte velkou touhu být zapsáni jako majitelé v katastru nemovitostí, tak je asi každá rada marná.
Hezký den!
Pavel
Dobrý den, moc děkuji za odpověď. Touhu po převodu máme hlavně z důvodu, že se každý bojí o svůj podíl na domě, o který (domnívám se) jako vlastník může přijít hůře než jako nájemník. Jedná se hlavně o toto: celková cena domu činí cca 5 mil. – z toho 2,5 mil. zaplatí nájemci bytů a 2,5 mil. nájemce nebytového prostoru. A ten už má jisté hlášky, že se ho pak sdružení bude snažit „odstranit“ nebo alespoň profitovat na jeho podnikání – což si myslím, že by nemělo mít nárok. Ale nejsem odborník, takže si doopravdy nejsem jistá. Přelouskat dneska tu velkou hromadu informací k problematice je strašně náročné :-( Katka
Zásadně nesouhlasím s předchozím názorem pana Pavla BD není vhodné – nejlepší je opravdu vlastnictví a ihned založit SVJ. Nemůžete v něm o svůj majetek přijít a také nikdo Vám, po většinou, nic nerozkrade neboť budete rozhodovat sami za sebe. Nejvíce podvodů je v BD.
Pane Vladane,
prosím, dávejte svým příspěvkům nějaké názvy, děkuji.
Neberu Vám Váš názor.
Já vycházím ze své mnohaleté praxe předsedy BD a předsedy výboru SVJ.
K tomu jsem si nastudoval příslušnou literaturu a judikaturu. V BD je daleko méně problémů, ObchZ je jasnější v mnoha ohledech než paskvil ZoVB, BD má jasné účtování i zdaňování.
SVJ je proti tomu popelkou. Nevím jestli sledujete judikaturu ohledně SVJ. To je hrůza, viz poslední judikát ohledně § 15/1 ZoVB. U BD je vše jasnější.
Vaše tvrzení, že nejvíce podvodů je v BD máte nějak podložené, nebo je to jen „argument“ bez reálného podkladu?
Vaše tvrzení, že v SVJ nemůžete o majetek přijít je už úplný výmysl. Opak je pravdou. Přečtěte si § 13/7 ZoVB o ručení za závazky členů SVJ. Pokud by teoreticky BD mělo nějaké problémy se závazky, tak nepřijdete o nájemní smlouvu. Pokud by SVJ mělo nějaké problémy, tak můžete přijít přímo o byt a budete na ulici.
Možná Vás překvapí, ale i v BD si členové rozhodují sami za sebe.
Takže si myslete co chcete, ale používejte pravdivé argumenty.
Hezký den!
Pavel
Abych pravdu řekl, nemám s BD žádné zkušenosti. Náš dům, kde jsem předsedou zvolil při odkupu ihned formu SVJ. Možná je složitější, ale myslím, že máte větší pocit vlastnictví než v BD a také se o hodně lépe takovýto byt prodává. BD máte nějaký podíl, ale to je pro laika nic neříkající – pořád jste jen nájemník. V SVJ je vždy taková situace jaký je předseda – pokud je rozumný a vládne trošku pevnou rukou je to v pohodě. Pokud dělá neplechu je to špatné zrovna tak jako pokud si nechá moc mluvit do vedení. Nezlobte se, ale mám bohaté zkušenosti jak pracovní tak soukromé a přísnost a pevná vůle na lid platí. Hlavně se to nechce s lidmi hádat- prostě rozhodnout. Účetnictví nerozumím, ale moje místopředsedkyně je špičková účetní a nikdy si neztěžovala na nějaké problémy. Zkušenost ohledně podvodů v BD mám tu, že v Plzni bylo BD Mladých, které vytunelovalo účty polovině domům, které spravovalo. U SVJ jsem o něčem podobném neslyšel.
u družstav je to celkem jednoduché, u spoluvlastnictví domu je to velmi obtížné a právně náročné. Neexistuje přímá legislativní cesta, jak vyměnit spoluvlastnictví domu za vlastnictví bytové jednotky (alespoň jsem nezaregistroval žádnou novelizaci) pokud je cílem vlastnictví bytových jednotek jednotlivci, je družstvo nejvhodnější formou privatizace od města.
Poslední komentáře