Kotelna
Dobrý den, Chtěl bych se informovat, jak je to s placením záloh a fakturaci za vytápění bytu při společně kotelne. V bytě máme měřidlo na teplé vodě, tak mě zajímá, jestli každý byt si to platí sám. Děkuji za informaci
„jste svj? nebo jen tříbytový dům?“
„kotelnu provozuje nějaký dodavatel, nebo kdo?“
Proč se ptáte? Odpověď ani jedna z obou otázek nemá vliv na odpověď tazatelce.
mám jeden byt v svj kde kotelnu má ve správě svj, tedy ji „provozujeme“ my všichni vlastníci, pak byt v rodinném domě, kde tři vlastníci dokupy máme a vlastníme jeden kotel a pak byt v svj, kde nebytový prostor, kotelnu, a samozřejmě kotel, vlastní cizí subjekt. a světe div se, vyúčtování opravdu neprobíhá u všech podle stejných pravidel.
Kotelnu nemůžete provozovat vy všichni vlastníci, kotelnu může provozovat osoba, která je proškolená a má zkoušky. Může to klidně být vlastník jednotky, ale ne vy všichni.
Zemphiro, prosím nekecejte do věcí kterým nerozumíte. O dodržování zákona nevíte nic – dokonce ani netušíte který zákon by to měl být. Děkuji.
Totéž platí pro Wendy: prosím nezaplevelujte tuto diskusi, když zjevně o tématu nic nevíte.
Justitianus
„O dodržování zákona nevíte nic“
Raději napište, proč se domníváte, že není třeba dodržovat zákon. Děkuji.
Zemphiro, pokládáte naivní dotaz. Je zjevné, že netušíte co znamená „dodržovat zákon“.
- Dodržovat zákon je možné i tak, že se od znění zákona odchýlíte a zařídíte se jinak.
- Dodržovat zákon je možné i tak, že nastolíte situaci, kterou zákon neupravuje, a zařídíte se podle vlastní úvahy – bez ohledu na zákon.
Ten první případ je např. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Ten výslovně nabízí možnost, aby se osoby ujednáním odchýlily od zákona. Je to uvedeno na samém počátku, v § 1 odst. 2. Takže dodržujete zákon tím, že se od něj odchýlíte.
Druhý případ je např. zákon č. 67/2013 Sb. o službách (s prováděcí vyhláškou č. 269/2015 Sb.). Ten upravuje rozúčtování služeb velmi podrobně, ale pouze pro některé speciální případy. V ostatních případech zákonná ustanovení nejsou závazná pro nikoho, dokonce nejsou vůbec použitelná. Takže je možno dodržet zákon tím, že se na něj vykašlete a zařídíte se jinak. K takovému chování poskytují zákon i vyhláška srozumitelný návod – jistě si ty pasáže umíte najít sama. Právě o tom už zde psali tito diskutující:
- Montáž IRTN není povinná (vložil lake, 1. Leden 2016 – 14:24)
- Paušální platba bez indikátorů a vodoměrů (vložil Justitianus, 26. Říjen 2020 – 7:14)
- Obhajoba Justiniana praxí (vložil Pavel Matějka, 8. Leden 2021 – 15:58)
Justitianus
Jen hlupák si přečte jednu část jednoho zákona a pak si myslí, že to musí platit bez výjimky pro každého, pro všechny a ve všech myslitelných případech. Chování a jednání praeter legem znamená chování a jednání, které není zákonem výslovně upraveno, není tedy ani zakázáno. Nepochybně dodržujete zákon, a při tom si děláte co chcete Vy. Přečtěte si k tomu text pro začátečníky: https://cs.wikipedia.org/…raeter_legem.
Vaše (a Lakovy) návody a doporučení k obcházení a zneužívání práva znám.
Lze nicméně předpokládat, že sem chodí většinově čtenáři, kteří zákon chtějí dodržovat. Pro ty Vaše rady určeny nejsou.
Kromě toho jsme od roku 2016 již pokročili. Nyní se již neřeší povinnost instalace IRTN, ale povinnost IRTN s dálkovým odečtem. Ani tato povinnost podle Vás (a podle Laka) není dána?
Zemphiro,
dálkové odečty nejsou k dnešnímu dni povinné. Píšu o tom opakovaně, např.:
http://www.portalsvj.cz/…-legislative
Bohužel eurohujeři a zelení šílenci si pravděpodobně tento nesmysl prosadí.
Odečítacím společnostem jde o velké peníze a o peníze jde přece na prvním místě.
Hezký den!
Pavel
Zemphiro, nejste schopna najít ani jediný argument proč by dodržování zákona mělo být považováno za „obcházení“ zákona. Když neumíte Vaše nesprávné názory nijak obhájit, proč se tedy k těmto věcem vyjadřujete? Jen ukazujete Vaši omezenost.
Samozřejmě, že neexistuje obecná povinnost instalace IRTN – ani běžných, ani s dálkovým odečtem. Pokud se někdo domnívá opak, ať cituje celostátně účinný právní předpis. Já takový neznám.
Když se na toto ptáte, dáváte tím najevo, že jste si vůbec nepřečetla ani zákon, ani jeho prováděcí vyhlášku. Tam jsou přece uvedeny případy kdy nedochází k rozúčtování nákladů na službu a kdy tedy není nutno instalovat žádné indikátory či měřidla. Lake i Justitianus to vysvětlili dostatečně podrobně. I pan Pavel Matějka napsal jak to funguje v praxi. Číst snad umíte, nebo i to Vám činí potíže?
Podotýkám, že od doby kdy o věci psal lake – rok 2016 – se právní rámec nijak nezměnil.
Nepokoušejte se tedy diskutovat se mnou – nesplnila jste domácí úkol zjistit si dostupné informace v povinné četbě, kterou jsem Vám předestřel (včetně odkazů na tři právní předpisy a na tři konkrétní diskusní příspěvky).
Zemphiro, rád se s Vámi pobavím na jakékoliv téma; musíte ale prokázat znalost problematiky a prokazovat Vaše tvrzení.
Justitianus
takže např. – Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství. no a to je na co se tazatele ptám, jestli si ujednal (když jsou třeba ti tři spoluvlastníci a není to svj ani družstvo), nebo někdo rozhodl – bd nebo svj, atd atd.....
Náklady na vytápění v případě, že není stanovena povinnost instalace stanovených měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění, a náklady na společnou přípravu teplé vody pro dům z náměrů vodoměrů na teplou vodu podle jiného právního předpisu se rozúčtují na základě ujednání poskytovatele služeb se všemi nájemci v domě… takže opět – pokud půjde o rd s byty, tak ne vždy je ta povinnost stanovena, takže opět proto má otázka.....
a tak se dá pokračovat.
Vaše otázka je poněkud nejasná, můžete ji upřesnit. Ať je to jakkoliv, tak si každý platí své náklady sám, neplatí za souseda, a měsíčně skládá zalohy. Jak jste tedy ten dotaz myslel?
Zeptejte se ve vašem domě někoho kdo zná odpověď. My ji neznáme. Netušíme dokonce ani to, zda ve vašem domě se vlastníkům jednotek poskutuje služba „vytápění“, nebo služba „dodávka tepla“. To jsou dvě odlišné služby a rozúčtují se odlišnými způsoby.
Justitianus
„služba „vytápění“, nebo služba „dodávka tepla“. To jsou dvě odlišné služby a rozúčtují se odlišnými způsoby.“
Odkud soudíte, že jde o dvě odlišné služby? V čem spočívá odlišnost vyúčtování? Jak vlastník bytu pozná, o jakou službu jde, resp. zda nejde o obě najednou?
„placením záloh a fakturaci za vytápění bytu při společně kotelne. V bytě máme měřidlo na teplé vodě, tak mě zajímá, jestli každý byt si to platí sám“
Často si říkám, že nebudu přispívat do diskuse, zvlášť když jsem se s konkrétním nebo obdobným problémem nesetkal, a dotaz není zcela vysvětlující (není zřejmé, zda jde o SVJ nebo podílové spolu/vlastnictví). Potom mi to nedá. Tazatele bych se zeptal (pokud jde o SVJ), co má v evidenčním listu (EL). Pokud tam položku kotelna má, tak je to služba domu (jako úklid, odpadky, studená voda) a platíte prostřednictvím SVJ. Také snad dostal (on nebo původní majitel, pokud tazatel koupil byt někdy v loňském roce) od „dodavatele“ vyúčtování za 2019. Ve složence SIPO jsou služby domu pod společnou položkou. Pokud je kotelna extra položka (jako světlo, plyn bytu), tak si to platí sám.
Komu je jasné, v jakém typu bytu tazatel bydlí ?
Poslední komentáře