Zemphiro, pokládáte naivní dotaz. Je zjevné, že netušíte co znamená „dodržovat zákon“.
- Dodržovat zákon je možné i tak, že se od znění zákona odchýlíte a zařídíte se jinak.
- Dodržovat zákon je možné i tak, že nastolíte situaci, kterou zákon neupravuje, a zařídíte se podle vlastní úvahy – bez ohledu na zákon.
Ten první případ je např. zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Ten výslovně nabízí možnost, aby se osoby ujednáním odchýlily od zákona. Je to uvedeno na samém počátku, v § 1 odst. 2. Takže dodržujete zákon tím, že se od něj odchýlíte.
Druhý případ je např. zákon č. 67/2013 Sb. o službách (s prováděcí vyhláškou č. 269/2015 Sb.). Ten upravuje rozúčtování služeb velmi podrobně, ale pouze pro některé speciální případy. V ostatních případech zákonná ustanovení nejsou závazná pro nikoho, dokonce nejsou vůbec použitelná. Takže je možno dodržet zákon tím, že se na něj vykašlete a zařídíte se jinak. K takovému chování poskytují zákon i vyhláška srozumitelný návod – jistě si ty pasáže umíte najít sama. Právě o tom už zde psali tito diskutující:
- Montáž IRTN není povinná (vložil lake, 1. Leden 2016 – 14:24)
- Paušální platba bez indikátorů a vodoměrů (vložil Justitianus, 26. Říjen 2020 – 7:14)
- Obhajoba Justiniana praxí (vložil Pavel Matějka, 8. Leden 2021 – 15:58)
Justitianus
Jen hlupák si přečte jednu část jednoho zákona a pak si myslí, že to musí platit bez výjimky pro každého, pro všechny a ve všech myslitelných případech. Chování a jednání praeter legem znamená chování a jednání, které není zákonem výslovně upraveno, není tedy ani zakázáno. Nepochybně dodržujete zákon, a při tom si děláte co chcete Vy. Přečtěte si k tomu text pro začátečníky: https://cs.wikipedia.org/…raeter_legem.
Poslední komentáře