Konec funkce pověřeného vlatsníka

Vložil SVJ SNP (bez ověření), 27. Leden 2014 - 15:30 ::

Dobrý den,

prosím o radu. Radši se zeptám vzhledem k NOZ.

Končí nám 5 leté období pověřeného vlastníka.

Co je potřeba v zápisu ze shromáždění?

Co a kam poslat?

Musí být notář?

Mohu udělat shromáždění 3 měsíce předem před koncem období a zvolit nového?

Děkuji hlavně p. Lakovi

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 27. Leden 2014 - 19:03

    Dotaz: „Mohu udělat shromáždění 3 měsíce předem před koncem období a zvolit nového?“

    Jistěže můžete. Proč ne? President se také volí v předstihu před ukončením funkčního období dosavadního presidenta. Poslanci jsou voleni zásadně dříve, než končí volební období dosavadních poslanců.

    Co píše o datu volby pan Vaculík ignorujte, je to nesmysl.

    lake

    Vložil dotaz (bez ověření), 27. Leden 2014 - 20:33

    ok a můžete mi poradit zda potřebujeme notáře? NOZ zná pojem pověřený vlastník?

    Děkuji

    Vložil svjdukelská111, 27. Leden 2014 - 22:04

    Notáře k volbě nového statutárního orgánu nepotřebujete. NOZ zná nový název pro funkci „pověřený vlastník“ a to je: předseda společenství vlastníků.

    Vložil lake, 28. Leden 2014 - 7:03

    Svjdukelská111 nemá pravdu.

    Zda je nutná přítomnost notáře a vyhotovení notářského zápisu z průběhu shromáždění zjistí tazatel jedině ze stanov jeho SVJ. Pokud stanovy vyžadují přítomnost notáře, pak návrh na zápis statutárního orgánu bez přiloženého notářského zápisu rejstříkový soud neprovede pro neodstranitelnou vadu návrhu. Volební shromáždění by se muselo opakovat s notářem.

    Poznámka o „předsedovi společenství vlastníků“ je zmatečná a nesprávná. To by platilo pouze pro nové právnické osoby SVJ(2012), které jsou upraveny novým občanským zákoníkem a vznikají od 1.ledna 2014. Ve stávajících SVJ(2000) se jednočlenný statutární orgán nazývá „pověřený vlastník“. Je to uvedeno v ZoVB i ve stanovách SVJ a platí to, dokud si členové SVJ své stanovy nezmění a nevloží do rejstříku.

    Nevím, proč zde v poslední době tolik lidí radí porušovat zákon a stanovy.

    lake

    Vložil svjdukelská111, 28. Leden 2014 - 13:36

    Pane Lake, ohledně přítomnosti notáře samozřejmě záleží na tom co je uvedeno ve stanovách. Vycházím ale z toho, že naprostá většina SVJ má stanovy, která přítomnost notáře na schůzi nevyžadují. K druhé části otázky. Tazatel se ptal, cituji: „NOZ zná pojem pověřený vlastník?“ Na to jsem odpověděl že zná nový pojem. Nic víc, nic míň. Podle vašeho názoru jsem tedy odpověděl zmatečně a nesprávně? Je vidět, že jste neporozuměl textu psané otázky.

    Vložil Vladimír Vaculík, 27. Leden 2014 - 16:46

    V žádném případě nekonat nic před úplynutím funkčního období, neboť by zde muselo předcházet ukončení funkcí platných členů orgánu SVJ, tj. odůvodnit a projednat v rámci shromáždění SVJ. Takže řešit nové funkční období vždy až po uplynutí toho předcházejícího. Po uplynutí funkčního období svolat shromáždění vlastníků a na program jednání zařadit volby pověřeného vlastníka, nebo volbu výboru SVJ. Ještě zkontrolovat co je ve stanovách. V případě výboru se musí zvolit vždy plný počet členů. Dále není-li ve stanovách určeno, že se to děje za přítomnosti notáře, tak není třeba volat notáře. V případě volby členů výboru je třeba provést ustavující schůzi výboru, kde si ze svého středu zvolí předsedu, místopředsedu. V rámci www.justice.cz jsou pak formuláře k podávání návrhu na zápisy do veřejného rejstříku – v tomto případě rejstříku společenství. K formuláři pak připojit pozvánku se zhromáždění členů SVJ, prezenční listinu a zápis a dále pak zápis z ustavující schůze výboru SVJ (není-li pověřený vlastník). Tyto dokumenty podepsíši zvolení funkcionáři. Ještě vyplní podpisové vzory a provedou ověření podpisů. A vše je třeba svázat dohromady, přelepit rožky a poslat na příslušný rejstříkový soud vedený u nějaké obchodního soudu. K tomu, co se posílá na soud je třeba se držet pokynů na webu, protože se neustále mění podle toho, jak se který soudce a soud k věci postaví.

    Vložil Jan II (bez ověření), 30. Leden 2014 - 14:55

    už dávno se nepředkládají podpisové vzory. Žadatel o zápis musí použít formalizovaný formulář a na této žádosti nechá ověřit pouze svůj podpis.

    Vložil jkl (bez ověření), 27. Leden 2014 - 17:21

    Vaculíku, už to nehul!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".