kdy začít řešit neplatiče
Prosím o radu:
jsme malé SVJ (7 bytů). Jeden vlastník přestal platit do FO a zálohy(zatím 3 měsíce -dluh asi 4000 ). Kdy má smysl to začít řešit „oficiálně“? Mohu dlužníkovi vyhrožovat, že bude muset uhradit veškeré výlohy na právníka atd? Někde v diskuzi jsem zahlédla, že to nelze hradit z FO; tak z čeho? Dala bych to ostatním do vyúčtování za služby? Je jedno, zda začít s případným vymáháním před koncem účetního období, nebo počkat a zahrnout do vymáhání i vyúčtování? Poplatky hradíme dohromady, FO a zálohy rozlišujeme papírově. Omlouvám se za případné „hloupé“ otázky, ale nějak začít musím. Děkuji
Bod XX. Společenství je povinno uplatňovat a vymáhat plnění povinností uložených členům společenství k tomu příslušným orgánem společenství podle zákona a těchto stanov a plnění závazků třetích osob vůči společenství.
Bude-li vlastník jednotky v prodlení s plněním svých peněžních závazků o více než jeden měsíc, je výbor povinen zaslat vlastníkovi upomínku s dodatečnou lhůtou k plnění, která nesmí být delší než 15 dní.
Bude-li i poté vlastník v prodlení s plněním svých peněžních závazků, zašle mu výbor druhou upomínku s termínem plnění do 3 pracovních dnů ode dne obdržení upomínky. Současně vlastníka upozorní, že nebude-li dluh uhrazen v dané lhůtě, bude dluh vymáhán soudně spolu s příslušnými úroky z prodlení a náklady řízení a pokud by vlastník nezaplatil ani na základě soudního rozhodnutí, bude nutno přistoupit k exekučnímu vymáhání pohledávky.
Výbor odpovídá za včasné plnění těchto úkolů a za uplatňování práv společenství dostupnými zákonnými prostředky, včetně práv plynoucích z jednotlivých druhů zástavního práva k jednotkám povinných členů společenství, vzniklých podle zákona o vlastnictví bytů a včetně práva na uplatnění návrhu na prodej jednotky v případech uvedených v občanském zákoníku; v případech v těchto stanových určených tak činí až na základě usnesení shromáždění vlastníků.
Jednoduchá odpověď.. IHNED.. u nás funguje tento postup.. první měsíc: písemná výzva k zaplacení v dalším termínu..pokud nezaplatí či jinak neřeší celou záležitost..druhý měsíc: podání žaloby na vymožení dlužné částky.. s tím že věc je oznámena dlužníkovi doporučeným dopisem.. s možností stažení žaloby ..pokud doplatí dlužnou částku..U soudu to taky trvá nějaký čas.. takže je třeba to řešit co nejdříve..a stejně budete čekat na vyjádření soudu..
Co se týká podání žaloby;zvládnu to sama? (jsem pověřený vl.) To se bavíme o „platebním rozkazu“ nebo žaloba je něco jiného? Jaké jsou zhruba poplatky za to? A vymáhá se celý dluh, který zahrnuje jak poplatky do FO, tak zálohy na energie atd…někde jsem zahlédla, že se to snad řeší zvlášť.. A když se žalobou uspějeme a dluh mezitím naroste, tak zase opakování postupu?
Nevím zda to zvládnete sama.. my to tak děláme.. neb právník je drahá záležitost a jeho najmutí vyžaduje souhlas shromáždění.. žaloba je žaloba.. a v první fázi pokud bude správně podaná (mám pocit že se v ní mluví o vydání platebního rozkazu) ..tak soud vydá platební rozkaz.. a pokud se dlužník odvolá tak poté bude nařízeno ..takzvané hlavní líčení.. pokud se neodvolá a nezaplatí můžete po uplynutí lhůty požádat o exekuci majetku dlužníka.. podání žaloby stojí 1000,– Kč.. pokud se nepletu.. bohužel nemám teď k dispozici písemnosti o kterých se zmiňuji.. takže vám neumím více poradit.. ale myslím že se dá i dost informací vyguglit ..najít na netu.. pokud si ale netroufnete to dělat sama.. tak vám nezbude nic jiného než oslovit nějakého právníka.. nicméně ta prvotní výzva k zaplacení včetně „pohrůžky“ soudem se dá zvládnout i bez právníka.. jo a samozřejmě se vymáhá celá dlužná částka včetně úroků z prodlení či smluvní pokuty pokud to máte ve stanovách..
Formulář na platební rozkaz jsem někde na internetu zahlédla. Posílají se s tím i nějaké přílohy? (rozpis poplatků, kopie upomínky.....) A máte zkušenost, kam posílat doporučené dopisy ; na trvalou adresu dlužníka nebo na adresu, kde bydlí(toho místa se dluh týká). Děkuji za rady, pořád doufám, že je nebudu potřebovat.
První nezaplacení otázat se, jestli byla platba odeslána (převlečenáI. upomínka), druhé nezaplacení upomenout klasicky upomínkou se zaplacením do 15 dnů a i „vyhrožovat“ můžete navýšení pohledávky o náklady a poplatky řízení, třetí nezaplacení už nazvat Předžalobní výzva k zaplacení do 15 dnů a pak… SVJ platí z položky správa domu.
Až se to vyplatí !!! Jsme velké SVJ, takže to řešíme pravidelně. Platební rozkaz zvládnete sami – je to interaktivní formulář na webu. Ale potřebujete elektronický podpis pro podepsání (cca 400Kč na poště), vyplníte, formulář, dáte přílohou evidenční list, pokud předseda nemůže podepisovat sám, tak plnou moc předsedy že je pověřen výborem vymáhat, kopii podacích lístků a kopii upomínek (měly by být 2, upomínka a předžalobní výzva) Zaplatíte soudní poplatek. a on má 15 dní na podání odporu – pokud v té době zaplatí, vše jste udělali zbytečně – úroky z prodlení jsou ze 4k za měsíc 28 kč !! A když si vezme slušného advokáta, tak zpochybní povinnost platit zálohy, názvozsloví v evidenčním listu atd. Má cenu žalovat vyúčtování (a popř. k němu přihodit úroky z prodlení na zálohách do vystavení vyúčtování)
Tomu nerozumím -" pokud v té době zaplatí, vše jste udělali zbytečně "…vždyť o to jde, aby zaplatil, ne?
A když budu žalovat až vyúčtování – co platby,které se nevyúčtovávají ( příspěvek do Fo (nebo jak se tomu správně říká) a platba pro odměnu na PV..))?
a 200Kč za soudní poplatek dáte kam do nákladů ?? Pokud máte roční vyúčtování správně udělané, tak je tam snad dluh za všechno !! dlouhodobé zálohy se do roční vyúčtování započítávají (nezaplacené jako dluh) a náklady SVJ snad také vyúčtováváte ??
Trochu se v těch termínech ztrácím… vyučtování jako takové mám na mysli přeplatky či doplatky za vodu, elektřinu , kominíka. Vše ostatní platíme z tzv. FO, který nijak nevyúčtováváme, alespoň ne ve smyslu, že lidem vrátím peníze nebo je chci doplatit. Tento systém jsem přejala z bývalého byt.družstva,před 10 lety. Účetnictví nám jednorázově zpracovává zkušená účetní, po této stránce to bude asi v pořádku, ale v té účetní uzávěrce se nikdo nevyzná, ani ji nečte. Projednám to se svou účetní a zkusím tomu přizpůsobit jak náš ROZPIS POPLATKŮ (kterému se zřejmě říká evid.list), tak vyúčtování. Tím jsem se se od problematiky dlužníka trochu vzdálila, ale asi musím dát do pořádku tyto věci, když se chci ohánět soudem, že?
Evo, když to tady čtu, tak se do toho raději nepouštějte a nechejte to někomu, kdo má alespoň trochu přehled.
To je asi pravda. Ovšem můj prvotní dotaz zněl „kdy začít řešit…“ Jestli teď, kdy je dluh asi 4000(nezaplacené 3 měsíce), nebo později, zřejmě po vyučtování. Dostala jsem protichůdné odpovědi. Někteří radili ihned, někdo „až to bude stát za to“.Takže nejsem o moc moudřejší.
No v tomto Vám asi nikdo moc neporadí. To je rozhodnutí pouze na Vás. Třeba máte nějaký postup ve stanovách. Pokud ne, tak sama nejlépe víte jak se k dluhu staví dlužník. Pokud vidíte snahu alespoň splácet, tak bych se do žaloby nehnal. Podáte žalobu on to doplatí a pouze to bude práce a peníze navíc. Pokud ale absolutně nereaguje, tak doporučeným dopis pošlete základní upomínku s termínem např. 30 dnů k úhradě. Pokud neuhradí v termínu pošlete druhou upomínku doporučeně ale již předžalobní. Co má obasahovat předžalobní upomínka naleznete na webu. Pokud ani na předžalobní upomínku nereaguje a nemá zájem ani o splátkový kalendář neváhejte a podejte žalobu na vydání platebního rozkazu. K tomu budete potřebovat jako přílohy minimálně list vlastnictví dlužníka, předpis plateb s potvrzením o převzetí (podepsaný nebo zaslaný poštou), rozpis dlužných plateb (za jaké období dluží a za co), případně protokol o vyúčtování opět s potvrzením, že dlužníkovi bylo předáno/zasláno. V žalobě přesně popíšete jak dluh vznikl, na základě čeho a jaké jsou důkazy. Dále můžete v žalobě požadovat úhradu nákladů, soudních poplatků a také úroky z prodlení. Takto ve stručnosti. Určitě je zapotřebí dluh soudu prokázat, nebo Vám žalobu zamítne.
Poslední komentáře