Jak se hlasuje na shromáždění a kolik platí do fondu oprav
(Omlouvám se za pojem fond oprav v nadpisu, chtěl jsem jen přilákat pozornost diskutujících.)
V domě je 50 bytů.
Jeden vlastník vlastní 6 bytů, dva vlastníci po dvou bytech, zbytek po jednom bytě.
Bude v prezenční listině
- seznam všech 50 bytů a u každého se vlastník podepíše (ten, který má 6 bytů se tedy podepíše 6×)
nebo
- seznam 43 vlastníků, s tím že u vlastníka s 6 byty bude napsán podíl 4,68%, u vlastníků se dvěma byty 1,48 % a u vlastníků s jedním bytem 0,71 % (procenta jsem si teď vymyslel, prosím o shovívavost, jde o učebnicový příklad)
Preferuji způsob B), zdá se mi správnější, protože vlastníci hlasují svým podílem na SČ a u největšího vlastníka podíl tvoří 4,68 % = a toto je velikost hlasu toho člověka při hlasování.
Podle dikce zákona totiž nehlasují byty, ale hlasují vlastníci svými podíly na SČ. Mám však pocit, že v praxi je častější způsob A)
Stejně tak by „vícevlastníci“ mohli jistě obdržet jen jeden evidenční list (nikoli 6 evidenčních listů a nikoli 2 evidenční listy), tedy nikoli na každý byt samostatně. Největší vlastník by se pak na společných nákladech (příspěvku na správu) podílel částkou 4,68 %, ti dva by se podíleli 1,48% a zybtek lidí 0,71 %. Z praktického hlediska je asi přece jen vhodnější vystavovat evidenční listy na byt, protože zálohy na služby se asi vztahují spíše k bytu, než k vlastníkovi?
Stejně tak vyúčtování je vhodnější vystavovat na byt, nikoli na vlastníka (že by v jednom evidenčním listu měl všechny své byty).
(Je třeba vzít v úvahu případné řešení reklamací vyúčtování apod.)
Odpověď závisí na tom, zda připouštíte, aby za různé byty téhož vlatníka hlasovaly různé osoby. Pokud ano, potom se tyto osoby podepíší k příslušenému bytu. Pokud toto nepřipouštíte, pak se podepíše jedna osoba 1× a stejně tolikrát i hlasuje.
Těžko se mohou za různé byty téhož vlastníka podepisovat různé osoby. Pokud se účastníte schůze osobně, musíte hlasovat všemi svými hlasy, nemůžete dát na jiný byt plnou moc, aby hlasoval zástupce.
Nevím proč si zbytečně komplikujete život.Držte se dikce zákona a ušetříte si spoustu času na jiné,daleko důležitější věci.
Vlastník jednotky/ek,se podepisuje se pouze jednou a hlasuje váhou svého podílu na společných částech domu a pozemku. Pro spoluvlastníky jednotky/ek platí § 1185 odst.2), z.č.89/2012 Sb.,:
Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění. JaVa
Asi vám ne zcela rozumím. Přece je lhostejné, zda se podepisuje jednou nebo šestkrát, vždy bude hlasovat celým svým podílem za všechny vlastněné jednotky.
Situace by se mohla zkomplikovat, pokud by vlastník
- chtěl hlasovat za každou jednotku jinak, nebo
- vlastnil některé jednotky jen jako spoluvlastník.
Opravdu lze za každou jednotku hlasovat jinak? Třemi byty PRO a dvěma byty PROTI a jedním bytem ZDRŽEL SE?
Pokud bude spoluvlastník, domnívám se, že jde o něco jiného, protože pokud je spoluvlastníky (manželi) určen jako společný zástupce, pak se domnívám, že musí hlasovat za danou jednotku samostatně – mimo hlasování za své jednotky ve výlučném vlastnictví.
Pokud budou manželé vlastnit tři byty, pak se domnívám, že mohou určit jen jednoho společného zástupce za všechny tři byty (resp. za manžele), tak chápu § 1185 („zmocní společného zástupce“, je použito jednotné číslo).
Příklad: tři byty vlastní manželé, tři byty vlastní jen manžel. Hlasuje samostatně dvakrát, nejprve jako společný zástupce (hlasy 3 byty), pak sám za sebe (hlasy za 3 byty).
Poslední komentáře