Jak jednat s neustaveným SVJ
Stojím před následujícím problémem: Máme umístěnou již pár let nějakou technologii internetové sítě v prostorách domu (slouží především pro připojení obyvatel domu), někteří vlastníci se nyní ozvali, že chtějí tento stav smluvně ošetřit (což je samozřejmě v pořádku). Problém je v tom, že SVJ není ustavené – podle našich informací původní vlastník – bytové družstvo zkoušelo svolat ustavující schůzi u notáře, ale někteří vlastníci jednotek se nedostavili. Aktuálně fungují tak, že některé věci za ně řeší družstvo ale vždy požaduje souhlas všech vlastníku jednotek (celkem 24 jednotek, družstvo je vlastníkem 3 jednotek). V tomto stavu se v domě podařilo udělat i revitalizaci (souhlas věech družstvu, družstvo se postaralo o zbytek).
Má otázka zní s kým můžeme jednat a s kým můžeme podepsat smlouvu, případně kdo nám může fakturovat případné finanční plnění vyplývající ze smlouvy. Ti, co celou věc vyvolali mají představu, že se podepíše mnohostranná smlouva (my na straně jedné a 24 obyvatel nebo 21 vlastníků na straně druhé) , toto ale podle mě nelze (i kdyby, nebude nikdo kdo by nám byl schopen fakturovat/vyúčtovat). Aktuálně jednání probíhala s těmi, co celou záležitost vyvolali a vykonávají jakési samozvané funkce (určitým způsobem se starají o chod, pokud je něco potřeba shánějí podpisy, ale mandát k tomu žádný nemají)
Děkji za odpověďi, RŠ.
Vážená/ý RŠ,
nastudujte prosím ustanovení ZoVB:
- §9 odst.8. – BD si svoji povinnost jako původní vlastník splnilo. Notářka měla osvědčit zápisem, že řádně svolané shromáždění se nesešlo a z uvedeného důvodu se společenství řídí vzrovými stanovami a funkci statutárního orgánu tvoří vlastníci jednotek zapsáni v KN ke dni vzniku společenství, jmenovitě …, v souladu s ustanovením §9 odst.9. ZoVB.
- §9 odst.9.: „Pokud se nesejde shromáždění k volbě orgánů společenství nebo nejsou-li tyto orgány zvoleny, plní funkci orgánů společenství vlastník, jehož spoluvlastnický podíl na společných částech domu činí nejméně jednu polovinu, jinak vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku.“
Nevidím žádný problém, pouze administrativně technický, dotáhnou záležitost do konce.
Matějka
SVJ se neustavuje, nýbrž vzniká ze zákona. Je tedy bezvýznamné, zda proběhlo první shromáždění či nikoliv. Pokud došlo ke splnění podmínek pro vznik SVJ, to už vzniklo a vy můžete podepsat smlouvu pouze s touto právnickou osobou.
V tom případě vaším partnerem pro jednání a pro podpis smlouvy je výhradně:
(a) pověřený vlastník, nebo
(b) předseda a nejméně jeden člen výboru, nebo
(c) vlastník nebo vlastníci, plnící funkci orgánů společenství ze zákona.
Pro vaši právní jistotu bych nepodpisoval smlouvu s osobami a, b, dokud nebudou zapsány v rejstříku SVJ. Osoba c by vám měla své zákonné oprávnění prokázat, viz ZoVB.
lake
Poslední komentáře