jak finnacovat opravy terasy/balkonu
Dobry den chtel jsem se zeptat jak resite problem s balkony/terasami v nasem dome jsou byty s a bez balkonu. V prispevcich do fondu oprav to neni nijak zohledneno. Ve smlouve o koupi bytu je balkon pocitan k bytu (jako soucast bytu) lec v prohlaseni je uveden jako spolecny prostor. Jedni tvrdi ze jsou to horizontalni a vertikalni konstrukce, druzi ze to tak neni a melo by se to zohlednit v prispevku do FO. Nekde jsem cetl vyjadreni stavare ze stavebni konstrukci veritkalni a horizontalni je pouze nosny panel a izolace (hydro, termo) dlazdice, zabradli atd nejsou funkce treba a jakekoli souvislosti by si meli majitele hradit sami.. nevim co si mam myslet prosim poradte jak mate uveden balkon ve vasich smlouvach. dekuji J@kub
Tento problém by mě taky zajímal.Při pohledu na Internet je na to spousta názorů a každý jiný.Nevím, co je prohlášení vlastníka, máme smlouvu o převodu do vlastnictví(snad je to jedno), kde je popis bytu (zahrnuje terasu) a společné části, kde terasy nejsou uvedeny (zahrnuje základy vč. izolací, obvodové a nosné zdivo,hlavní stěny, průčelí, střechu vč. svodu dešťové vody, hlavní, svislé a vodorovné konstrukce atd.). Ale:
- terasy tvoří strop nižšího bytu, bez izolace by do nich zatékalo
- terasou vede vertikálně i horizontálně svod dešťové vody z vyšších teras (nikoliv ze střechy) a na něj se napojuje svod z příslušné terasy. Problémy se zatékáním mohou vzniknout prakticky pouze rozvolněním svodu z vyšších teras (pokud odhlédneme od stáří či nekvalitní izolace), na což majitel příslušné terasy nemá vliv (je dešťový svod součástí kanalizace uvedené ve společných částech nebo není – ale proč potom prochází cizí terasou?).
Majitelé teras tedy chtějí opravy z fondu oprav, nemajitelé teras chtějí, aby opravy hradili uživatelé teras. Problém vidím v tom, že zákonodárci nejsou schopni (nebo nechtějí?) definovat jasně tento problém. Ani nový vládní návrh zákona toto neřeší, měl by jasně definovat, že terasa tvořící strop jiného bytu musí být uvedena jako společná část a pokud je příslušenstvím bytu, její užívání by mělo být zohledněn upravenou užitkovou plochou bytu, kdy část plochy terasy (mám dojem že to bývalo kdysi 15%) je zahrnuta do plochy bytu ze které se platí do fondu oprav. Za současného stavu spory mohou skončit pouze u soudu, kdy výsledek, samozřejmě zdůvodněný desítkami vhodných zákonů a usnesení, bude záviset na tom, zda soudce má byt s terasou nebo bez terasy.
Dle zák.72/1994 jsou uvedené stavební části-konstrukce společnými částmi domu (lodžie odvozeně od balkonů). Vzhledem k tomu, že nejsou klasifikovány ani jako součást bytu ani nebytový prostor(kam by mohly patřit), je asi jediným řešením nalézt v SVJ shodu na výši zpoplatnění jejich užívání, tak jako je tomu za užívání nebytového prostoru. Řešení vidím ve změně stanov doplněním ustanovení o zpoplatnění užívání lodžií(teras) o němž může rozhodnout shromáždění s přítomností min. 50% ze všech vlastnických podílů, z čehož min. 75% z přítomných by vyjádřilo souhlas a tím rozhodlo o změně. O financování oprav lodžií(teras) pak platí ustanovení jako o společných částech domu. Jak napomoci urychlení řešení vad zák.72/94 ? 1)Bombardovat MMR a MF dotazy jak uvedené a další problémy za daného stavu řešit. 2)Obracet se a „bombardovat“ své poslance a o jejich přístupu k řešení potřeb svých voličů při jejich nečinnosti poskytnout toto tema některé z televizí. Tím netvrdím že to přinese rychle potřebnou změnu, ale problém se zviditelní a lidé-vlastníci BJ v SVJ jichž se to týká, by mohli začít více přemýšlet o využívání svých práv a tlačit k zodpovědnosti své poslance. Je to práce náročná na čas a nervy. Víte-li o jiném účinnějším způsobu řešení našich problémů, poraďte! k.kolar@centrum.cz
Financování oprav lodžií, balkonů a teras řeší (podle mého názoru
docela rozumně) návrh nového zákona o vlastnictví bytů (v současné
době je na stránkách MMR). Nový zákon měl být účinný už v roce 2006,
zamrznul v PSP ve druhém čtení, následně byl stažen a kdy začně platit
je ve hvězdách.
Nové způsoby přispívání na správu domu jsou uvedeny v §
25 v odstavcích 2 až 5. Účast na nákladech na opravy balkonů… je
stanovena v odstavcích 2 a 3. V podstatě to znamená, že ti, kdo
využívají balkony, lodžie, terasy si připočtou k podlahové ploše své
jednotky polovinu podlahové plochy balkonu… Jde o přispívání na správu
v souvislosti s tzv. „vymezeným užíváním“.
Podle mého názoru je možné uzavřít se všemi vlastníky dohodu, že takto
bude SVJ postupovat už před schválením navrhovaného zákona. N.
Klainová
.....návrh nového zákona o vlastnictví bytů (v současné době je na stránkách MMR).....
Nemohl by nekdo uvest link? Nemohu to tam najit!
Vládní návrh nového ZoVB hledejte na www.mmr.cz
- Dokumenty
- Bytová politika
- Právní normy
- Návrhy právních předpisů
- Vládní návrh …
Je tam i důvodová zpráva vysvětlující, jak to autoři návrhu zákona mysleli.
Pozor na §§ věnované hospodaření a majetku SVJ (§ 47 až 49). Je tam navrhovaná účelová změna v tom smyslu, že by měl být tzv. „fond oprav“ příjmem SVJ jako právnické osoby !!! Ne už tedy závazkem SVJ k vlastníkům jednotek, jak je tomu dosud podle § 15 odst. 4 ZoVB.
Naproti tomu jsou tam velmi zajímavé změny v účasti vlastníků na nákladech hrazených z tzv. FO viz § 25.
Přeji pěkné čtení !
Je to tady: http://www.mmr.cz/index.php…, ale minulá sněmovna to ani nezačala projednávat, takže by to tam nová vláda musela poslat znova.
Projednávání vládního návrhu ZoVB uvízlo na obecné rozpravě ve druhém čtení (byl na stránkách www.psp.cz jako sněmovní tisk 1118 skoro až do voleb 2006. Přitom navrhovaná účinnost byla k 31. 3. 2006.
Teď se na něm pracuje, po připomínkovém řízení bude předložen vládě atd. Kdy a v jaké podobě dostanou společenství solidní právní úpravu, je ve hvězdách.
Myslíte přispívání na správu nebo tvorbu tzv. fondu oprav – dlouhodobá záloha na opravy? V mnoha společenstvích se všechny příspěvky včetně zálohových plateb odvíjejí podle podlahové plochy bytu, a to i měsíční platby do FO. Diskuse o tom, zda lodžie a balkony u bytů patří do společných částí – opláštění domu, neberou konce, ale už by chtělo, aby se legislativci shodli, zda tyto jsou nebo nejsou konstrukčními prvky stavby. Většina odborníků se kloní k názoru, že ano, ale tomu vyjádření chybí písemná forma, která je pro mnohé důležitá… Děkuji za odpověď :)
Viz zák.72/94 §2/g společné části domu – tak jako okna chybí ve výčtu i lodžie. Balkony a terasy jsou v něm uvedeny. Z logiky problému je lodžie srovnatelná s balkonem.
U převážné většiny lodžií je přístup z bytů. U lodžií přístupných pouze ze společných částí domu snad není pochyb že jsou společnými částmi domů. Různí odborníci tvrdí leccos. Písemně můžete požádat o stanovisko k vašemu problému MMR, jako předkladatele zákona o vlastnictví bytů. K dotazu na změnu prohlášení viz §13/3 zákona.
Cituji zákon 72/94 §2
- společnými částmi domu části domu „určené pro společné užívání“,
zejména základy, střecha, hlavní svislé a vodorovné konstrukce, vchody, schodiště, chodby, balkóny, terasy, prádelny, .....
Je terasa přístupná pouze z bytu určena pro společné užívání? Je v libovůli v prohlášení vlastníka budovy, kdy některý vlastník (družstvo) označí terasu bytu jako součást bytu a neuvede ji jako společnou část, přestože tvoří střechu nižšího bytu, jiný vlastník tento typ terasy uvádí jako společnou část? S tím samozřejmě souvisí třeba úhrada za opravu izolace terasy, pokud zatéká do spodního bytu. To už potom by v prohlášení mohlo být, že střecha je součástí pouze horních bytů a náklady na opravu střechy si musí hradit sami. Je možno dodatečně žádat změnu v prohlášení vlastníka budovy?
Dobry den, resili jsme jeden podobny problem a jsem toho nazoru ze by se situace mela resit nadledovne:
- ze spolecneho fondu by se mela hradit kompletni hydroizolace pripadne zatepleni
- uzivatel terasy by byl vyzvan aby si vybral dlazbu (podle toho by se pak volila technologie pokladky)ale veskere akce spojene stemito upravami by byli vyuctovany jemu.
vezmu-li to presne: vlastnik/jediny uzivatel terasy bude platit (pomernou cast nakladu na demontaz stare dlazby napariklad podle normohodin) a dale bude platit ukony spojene se „spochuznenim“ terasy (dlazba,lepidlo,spary,zabradli, ukotveni zabradli, atd..). prijde mi to tak fer (jsem majitelem terasy) nebot to co je funkcne pro vsechny se plati spolecne a to co je pouze pro me si platim ja. (ted me ale napadla otazka vymeny kominovych vlozek kde lidi z posledniho patra plati vyrazne(~3000,–) mene nez lidi z prvniho (~15000,–) a plati se to ze spolecneho fondu, ale v podstate to slouzi taky jen tomu vlastnikovi..)hmm tot muj nazor J@kub
Poslední komentáře