Jak docílit osazení demontovaných radiátorů?

Vložil Anonymous, 3. Listopad 2022 - 9:29 ::

Vlastník ve svém bytě demontoval radiátory ústředního topení a prodal je v kovošrotu.

Je nějaká cesta k obnovení předchozího stavu?

Stavební úřad i policie popsané shledaly souladným s právem.

(Dotaz nesměřuje na vyúčtování.)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Radiátorista (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 20:37

    Pokud odmontoval své radiátory, které jsou v prohlášení vlastníka uvedené jako jeho vlastnictví, není na něho špagát. Funguje to stejně, jako kdyby měl trvale zavřený termostatický ventil. Tolik jen k výkonu vlastnického práva. Nejedná proti právním předpisům. Nenarušil společné části domu, nezasáhl do výkonu vlastnického práva ostatních. A ani teplo nekrade. Prostup tepla z teplejší části do chladnější je fyzika a na to není špagát. Krádež je úmyslný trestný přečin a jak mu bude dokazován úmysl „krást teplo“, sami nevíte. Když odmontoval radiátory, „krade teplo“? Když je má jen zastavené, tak " teplo nekrade"? Jen nevyužívá poskytovanou službu SVJ a to dodávka tepla. Nakonec je mu účtováno dle vyhlášky o rozúčtování tepla a teplé vody, takže pokud platí zálohy, tak jaképak kradení tepla. Naopak on má v takovém případě na své straně § 345 zákona 40/2009 Sb. Na ty, co by ho obviňovali z trestního přečinu krádeže (tepla). SVJ nemá zákonnou možnost zasahovat do výkonu vlastnického práva k věcem, ve výlučném vlastnictví člena SVJ.

    Vložil Spa (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 18:41

    Je nějaká cesta k obnovení předchozího stavu? – sdělte důvod. Proč vám to vadí? Podle mě je cesta pouze přes vlastníka, až se vymění tak se s ním dohodnete na tom, že po namontování radiátorů si doplatí za irtn…

    Samozřejmě odečty k vlastníkovi budete chodit dělat i nadále i když radiátory nemá. Zaplatí 80% průměru domu, jako by měl náměr 0.

    Já demontoval radiátor v koupelně v příčce co se bourala a protáhl jsem stoupačky po zdi. Odečítači po čase vymazali radiator z přehledu a pak jsem irtn zahodil.

    Takže za mě: pokud je to muj radiator, tak proč by ho nemohl zdemontovat, nechť tazatel sdělí důvod.

    Vložil Fysik (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 18:45

    „pokud je to muj radiator, tak proč by ho nemohl zdemontovat“ (Vložil Spa (bez ověření), 3. Listopad 2022 – 18:41)

    Protože dodává teplo nejen Vám. Látka obecné školy.

    Vložil Spa (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 18:51

    A kdyz to teplo nechci a chci prostor? A jaky je rozdil, kdyz zavru ventily?

    Mame snad svobodu, ne? A muj byt muj hrad, kdyz negeneruji imise a neobtezuji ostatni.

    Srovnej cinzaky, kde si kazdy topil a topi a topit bude bud lokalne nebo etazove?!

    Vložil Radil (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 20:16

    „kdyz to teplo nechci“ (Vložil Spa (bez ověření), 3. Listopad 2022 – 18:51)

    V takovém případě máte několik možností, např.:

    • Změnit platnou právní úpravu.
    • Přesvědčit zákonodárce, že obydlí nemusí být vytápěno.
    • Dokonale isolovat svůj byt.

    Zdarma radil Radil.

    Vložil Technik (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 16:28

    Do společné otopné soustavy nelze svévolně zasahovat, tj. např. přidávat ani odstraňovat radiátory, a to bez ohledu na to, jaké je vymezení v prohlášení vlastníka. Jedná se o jeden z funkčního hlediska nedělitelný technický systém, který byl projektován a funguje jako celek. Pokud to snad není zřejmé, ozřejmí to myšlenkový experiment. V souladu s názorem, že si vlastník bytu může demontovat radiátory ve svém bytě, tak učiní všichni vlastníci (a ze svých bytů se odstěhují) až na jednoho (který chce v bytě bydlet). Zastánce možnosti, že vlastník si může demontovat radiátory ve svém bytě, prosím o sdělení, zda podle jejich názoru v takovém případě bude byt jediného vlastníka s radiátory ponechanými v bytě vytápěn na požadovanou teplotu.

    Na odpovědi se snad shodneme, a tím i na tom, zda lze či nelze svévolně zasahovat do společné otopné soustavy domu.

    Otázkou je, jak docílit nápravy, tj. jak v uvedeném případě docílit řádného vytápění bytu jediného vlastníka s radiátory ponechanými v bytě, a jak docílit tepelné stability domu požadované předpisy.

    Vložil MartinII, 3. Listopad 2022 - 17:32

    Zajímavé by bylo zdůvodnění názoru Policie ČR a stavebního úřadu. To nám tazatel zůstal z neznámých důvodů dlužen.

    Jinak doporučuji vlákna zde na webu

    www.portalsvj.cz/…ru-v-kuchyni

    www.portalsvj.cz/…et-radiatoru

    • nebo názory z internetu např.

    https://artav.cz/…i-radiatoru/

    respektovat kolaudační rozhodnutí a zásah projednat s energetickým specialistou nebo s projektantem vytápění, který posoudí možné negativní ovlivnění celkové tepelné stability …

    www.woltair.cz/…iator-v-byte

    Demontáž může probíhat dvěma způsoby:

    1. odstranění jen radiátoru za předpokladu, že … .
    2. odstranění včetně potrubí, to znamená … .
    • nejlépe konzultaci s odborníkem
    Vložil Justitianus, 3. Listopad 2022 - 14:12

    Zase jeden, který si myslí že stavební úřad nebo dokonce policie budou dělat práci za spoluvlastníky budovy nebo za SVJ.

    Kdepak, lenoši. To by nešlo! Ani policie, ani armáda, ani drážní úřad, ani stavební úřad, parlament České republiky, finanční úřad, ani ombudsman, ani revizor, ani televizor, ani Franta Šramota to za vás neudělají.

    Lenoši by si jen seděli na prdeli a rozhlíželi se: Ať se tím zabývá někdo jiný. Proč my? Proč někdo něco neudělá za nás? Opravdu nikdo? To jako fakt ne?

    Přečtěte si: http://www.portalsvj.cz/…guje-idealne#… .


    Na závěr drobná poznámka:
    Samozřejmě je možno domáhat se aby škůdce uvedl stavbu bytového domu do původního (kolaudačního) stavu podle schválené stavební dokumentace. Stavební úřad by jedině uložil vlastníkovi budovy tutéž povinnost; při neuposlechnutí bude SÚ s radostí ukládat pokuty všem spoluvlastníkům, a to i opakovaně. Tudy cesta opravdu nevede.

    Nezatlačíte-li na toho pitomce dostatečně (například právě přes „sankční“ zvýšení nákladu na vytápění podle § 3 odst. 5 vyhlášky č. 269/2015 Sb.), pak zbývá jedině soud.

    Justitianus

    Vložil Pavel, 3. Listopad 2022 - 9:31

    Co o radiátorech je uvedeno v Prohlášení vlastníka?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Starousedlík (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 9:47

    V prohlášení vlastníka je uvedeno:

    „Vybavení náležející k jednotce: … otopná tělesa 5 ks“

    Vložil Uzi (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 10:42

    Pak je to majetek vlastnika.

    Pokud vlastnik zaslepil stoupacku, tak si odhlasujte maximalni moznou zakladni slozku a vice se delat neda :-)

    Vložil ab (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 11:04

    To víte, že se dělat dá. VLastník krade teplo sousedním bytům, bytu nad nim a pod nim. Zatim platí fyzikální zákony a existuje přestup tepla. Politické kecy, které fyzikální zákony popírají na tom nemůžou nic změnit.

    Vložil PČR (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 17:23

    „VLastník krade teplo sousedním bytům“ (Vložil ab (bez ověření), 3. Listopad 2022 – 11:04)

    Pokud by to byla krádež, řešila by to policie jako krádež.

    Vložil Uzi (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 13:02

    Limity jsou –20 az +100 Vite to?

    Vložil Petr, 3. Listopad 2022 - 12:38

    Pokud Starousedlík je totožný z tazatelem Anonymous, pak uvedení do původního stavu (na což se ptá Anonymous a což je nadpis přéspěvku) by znamenalo koupit a namontovat nové radiátory. Pokud jsou radiátory ve vybavení bytu, nelze bohužel použít NOZ § 1175

    Vložil ab (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 12:58

    Ale samozřejmě, že si může odmontovat cokoliv, co mu patří, ale musí zaplatit to teplo, které krade sousedům. To, že si radiatory odmontoval neznamená, že v bytě nemá, nepoužívá teplo pro vytápění domu. To má v bytě, i když tam nemá radiatory.

    Vložil MartinII, 3. Listopad 2022 - 14:55

    Sice nevíme, zda byly radiátory příslušenství při sepsání prohlášení původním vlastníkem nebo byly koupeny až za existence SVJ ale otázka je, přepsat je jako společné části aby se to nestalo v dotyčném SVJ normou. V některých prohlášeních jsou příslušenstvím bytu okna a balkony. To by někdo mohl odstranit balkon, a zábradlí prodat do šrotu.

    Vložil Odmontoval (bez ověření), 3. Listopad 2022 - 17:20

    „To by někdo mohl odstranit balkon, a zábradlí prodat do šrotu.“ (Vložil MartinII, 3. Listopad 2022 – 14:55)

    Přesně to tady prosazuje přispěvatel nad Vámi, pan ab, když píše: „samozřejmě, že si může odmontovat cokoliv, co mu patří“ (Vložil ab (bez ověření), 3. Listopad 2022 – 12:58)

    To právě samozřejmé vůbec není. Pokud by bylo správné tvrzení pana ab, že si vlastník může odmontovat cokoliv, co mu patří, pak by si mohl odmontovat (odmontovat, tj. odstranit bez náhrady, ne vyměnit za jiná) okna, dveře do bytu, domovní schránku ad. v závislosti na prohlášení vlastníka.

    K příkladu pana MartinaII nahoře: mohl by prodat zábradlí do šrotu i bez odstranění balkonu. To je obdobný případ jako demontáž radiátorů, kdy vlastník ohrožuje i ostatní osoby (v uvedeném případě každého, kdo vstoupí na balkon, pokud balkon neodstraní, nebo každého, kdo se pokusí vstoupit na balkon, pokud balkon odstraní).

    Vložil Krupp, 3. Listopad 2022 - 15:25

    Martine, ale prohlášení už takto změnit nemůžete. Radiátory jsou jednou ve vlastnictví vlastníka bytu a SVJ už je nemůže najednou vyvlastnit. Některé chyby, které se udělají při vzniku SVJ, už opravit nejdou. Ledaže byste získali 100% souhlas.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".