Insolvenční řízení vůči majiteli bytu-dlužníkovi
Černé ovce v České televizi věnovali nedávno jednu z reportáží majiteli bytu-dlužníkovi, který byl už soudem odsouzen k úhradě dluhu, ale nereaguje. Advokát radil buď jej předat exekutorovi nebo vůči němu zahájit insolvenční řízení. Máme v našem SVJ stejný případ, jeden z majitelů neplatí rok a půl, část jeho dluhu už řeší exekutor, ale je to stále zdlouhavé. Nyní žalujeme další část dluhu (mezitím ho při každé příležitosti upomínáme a vyzýváme, aby začal platit). Právě v souvislosti s onou reportáží v ČT by nás zajímalo, jak je to s insolvenčním řízením. Má s ním někdo z návštěvníků tohoto webu už zkušenosti? V případě, že ano – jaké? Za případné odpovědi předem děkuji. MarieM
Marta Dobrý den, takže není žádná právní ochrana proti neplatiči? Máme dlužníka, který je v insol.řízení a protože ke konci termínu ins.říz. měl dluh jen 5tis, tak jsme se k in.říz.nepřipojili a předali Upomínku a splátkový kalendář. Na to nereaguje a k dnešku už je dluh cca 30tisíc. Protože na byt má hypotéku je mi jasné, že banka je před námi. Ale co dál? Teď nemá vůbec zájem platit, plyn má už odpojený, vodu a topení mu odpojit v bytě my nemůžeme, tak nám zbývá jen se vztekat, platit mu stud.a teplou vodu, teplo,zál.do FO a dívat se jak mu dluh narůstá-může být i ve statisících.
V tom konkrétním případě šlo ale také o to, že a)exekuce je další náklad který musí žalující uhradit a potom vymáhat, b)vlastník má na byt hypotéku a při exekuci má přednost banka která hypotéku poskytla. Nebylo jasné jakou část hypotéky dlužník uhradil, a co by tedy na SVJ zbylo. C)dlužník je občan patřící mezi ty, kteří argumentují stejnými právy jako pro ostatní, a že musí dát nejdříve početným dětem do hrnce. Pokud má vás dlužník nezastavený majetek, tak z exekuce dostanete dluh zpět, domnívám se. To je princip konečného efektu v žalobě, aby dlužník měl z čeho platit.
BANKA NEMÁ VŽDY PŘEDNOST:
ZoB
§ 16
(1) Pohledávky vlastníků jednotek vzniklé z neplnění povinností uvedených v § 13 odst. 2 a § 15 odst. 1 se při rozvrhovém jednání uspokojí z podstaty podle § 337 odst. 1 občanského soudního řádu po uspokojení pohledávek daní a poplatků, před ostatními pohledávkami.
TAKÉ JE VHODNÉ VLOŽIT PRO SVJ ZÁSTAVNÍ PRÁVO K JEDNOTCE DO KATASTRU NEMOVITOSTÍ
Pro Anonymku:
Jak to myslíte? Vložit zástavní právo k jednotce ve prospěch ostatních spoluvlastníků domu? A nejlépe tak učinit preventivně pro všechny jednotky v domě?
Společenství bez souhlasu všech nevznikne, aspoň v některých případech.
Velice zajímavé řešení.
Anonym
Myslím tím využít ZoB §15:
(3) K zajištění pravomocně přisouzených pohledávek vlastníků jednotek z povinností uvedených v odstavci 1 vzniká dnem právní moci rozhodnutí soudu vlastníkům jednotek zástavní právo k jednotce povinného vlastníka.
Je to samozřejmě problematičtější (už zde proběhla diskuse na toto téma), hlavně kdo je oprávněný (SVJ nebo jednotliví vlastníci).....kdo měl správně podat žalobu (SVJ nebo jednotliví vlastníci)…
Také hodně záleží na úřednících na katastru – někde to zkoumají a zamítnou, někde to klidně zapíšou i na SVJ…
To zástavní právo vzniká automaticky přímo ze zákona. Není třeba ho nějak „vkládat“ do katastru (ve skutečnosti by to nebyl vklad, ale záznam). Platí i když v katastru není zapsáno, a účinky jsou od právní moci rozhodnutí soudu o povinnosti dlužníka zaplatit.
Pokud jde o přednost hypotéka vs. pohledávka SVJ:
- při exekuci / výkonu rozhodnutí bude mít vždy přednost hypotéka podle §337c odst. 1 písm. b) osř. před pohledávkou SVJ v lepším případě zajištěnou zástavním právem – tedy podle §337c odst. 1 písm. c) osř. (
A pozn. na okraj – ohledně 6té skupiny: Jako ostatní pohledávka podle §337c odst. 1 písm. f) osř. nebude pohledávka SVJ nikdy uspokojována – protože jako taková by nemohla být přihlášena do exekuce/výkonu rozhodnutí – do výkonu rozhodnutí se dá přihlásit pouze pohledávka buď zajištěná zástavním právem nebo přiznaná pravomocným rozhodnutím soudu. Pokud je přiznaná – je zároveň zajištěná zástavním právem, pokud přiznaná není – pak není ani zajištěná ani přiznaná – pak se nedá přihlásit.
A pokud jde o insolvenci – tam má zástavní právo absolutní přednost. (jedinou výjimkou jsou pohledávky vzniklé po dobu insolvence).
Pokud vím, na hypotéku už zástava bývá (viz náš dům). V tom je ten problém, i když předsedkyně SVJ (Černé ovce SVJ Jindřichův Hradec) o zástavě nehovořila, jen o přednosti banky a že jim proto exekuce na hypotekou zatížený byt nepomůže k penězům. Závěr předsedkyně byl jen, že „by se vystěhováním neplatiče zbavili narůstajících dluhů za měsíční zálohy, pokud by je nový vlastník hradil jako každý jiný“. Starý dluh už neuvidí. Aby děti, konkrétně občana-vlastníka Dunky (což si mohu dovolit, bylo to v reportáži), měli co do hrnce.
Poslední komentáře