Parkování na přístupové cestě k domu

Vložil Radim (bez ověření), 22. Prosinec 2024 - 10:42 ::

Dobrý den, jedná se o přístupový chodník, který vede z ulice ke vstupním dveřím domu. Chodník je ve spoluvlastnictví členů SVJ. Jeden z majitelů bytové jednotky se rozhodl parkovat na tomto chodníku aby nemusel platit v ulici parkování v modrém pruhu. Z mého pohledu ( jsem majitel čtyř bytových jednotek v tomto domě) tímto omezuje pohyb a přístup do domu. A hlavě značně omezuje a komplikuje vjezd IZS v případě nutnosti. Jedná se o chodník nikoliv parkoviště nebo prostor k tomu vhodný. Tato osoba parkuje v těsné blízkosti vstupních dveří .....cca 2 metry. Otázkou je zdali mám možnost tomuto jednání zabránit, ikdyž je daný člověk majitel jedné bytové jednotky. Děkuji za odpověď. Radim T.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 27. Prosinec 2024 - 9:25
    • Radim se táže: „Otázkou je zdali mám možnost tomuto jednání zabránit …“

    Radime, nenapsal jste to nejdůležitější: zda způsob užívání přístupové cesty je uveden v prohlášení. Právo chůze po stezce je totiž něco jiného nežli právo jízdy po cestě. A právo vjet motorovým vozidlem a zastavit na dobu nutnou ke složení či naložení nákladu nelze zaměňovat s právem na časově neomezené stání vozidla (parkování). Rozhodující tedy je k jakému účelu použití je cesta určena.

    (1) Jde-li o společnou část, pak rozsah oprávnění spoluvlastníků může být upraven v prohlášení (2012/89/§1166). Hledejte tedy v prohlášení.

    (2) Není-li to upraveno v prohlášení, pak se uplatní právní úprava bytového spoluvlastnictví: každý spoluvlastník má právo užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv (2012/89/§1175/1).

    (3) Případně si vlastníci jednotek mohou v prohlášení výslovně definovat rozsah a obsah užívání společné cesty (2012/89/§116­9/2/a). To vidím jako právně nejčistší řešení, platné i do budoucna. Věcná a jiná práva a závady uvedené v prohlášení přecházejí se vznikem vlastnického práva k jednotce na jejího nabyvatele automaticky.

    (4) Máte možnost domáhat se práva na přístup do domu po cestě/chodníku individuálně tzv. „sousedskou“ žalobou zdržovací, tedy soukromoprávně. Žalovanou osobou bude soused. (NOZ používá pojem „nezbytná cesta“ v § 1029 až § 1036.)

    (5) Jako jednotlivý vlastník bytu jste oprávněnou osobou k užívání bytu. Máte zákonné právo na přístup zvenčí do bytu, a vedle toho i „právo, aby po stezce jiní přicházeli k oprávněné osobě a odcházeli od ní nebo se lidskou silou dopravovali“ (2012/89/§1274/1). Porušení práva k domu či k bytu je trestným činem. (Nepřesvědčil jste mne ovšem o tom, že by Vám skutečně bylo bráněno v přístupu dovnitř domu či do bytu.)

    (6) Případně můžete u soudu usilovat o zřízení služebnosti cesty či stezky ve prospěch panující nemovité věci (touto panující věcí bude Vaše jednotka). Výsledkem by byl zápis věcného břemene v katastru. Jako jeden ze spoluvlastníků společné věci byste možná v tomto případě neuspěl, když záležitost je v první řadě řešitelná speciálním postupem podle § 1169 – uspořádáním vzájemných poměrů mezi spoluvlastníky v prohlášení (bod 3).

    Justitianus

    Vložil 4 automobily (bez ověření), 22. Prosinec 2024 - 15:47

    Pokud jsou jednotky srovnatelné, můžete na stejném místě parkovat své 4 automobily. Pokud je málo místa, můžete se střídat (podle principu time sharing).

    Vložil Misantrop (bez ověření), 22. Prosinec 2024 - 13:50

    Modré zóny byl čert dlužen. Hovada parkují všude a policie nepochopitelně dělá, že nic nevidí.

    Odtah asi nepomůže, jde o soukromý pozemek a on je spolumajitel.

    Shromáždění přileje olej do ohně.

    Možná by pomohlo hodit z okna ke dveřím řidiče nějakou zapáchající břečku – staré brambory, meloun, vajíčko. Tak, aby si to blb při nastupování vzal na podrážce s sebou do auta.

    Vložil Rozhodl (bez ověření), 22. Prosinec 2024 - 12:51

    Rozhoduje vlastník pozemku.

    Vložil Petr, 23. Prosinec 2024 - 6:48

    Pro jistotu zjistěte co je o společné části (chodníku) uvedeno

    • jednak v Prohlášení vlastníka
    • v katastru protože není (z dotazu) jisté že chodník je veden jako „chodník“
    • ve stanovách

    Také nevíme zda chodník využívá také někdo jiný než vlastníci bytů (píšete o IZS), nevíme tedy zda parkování auta tam někomu / něčemu vadí

    Potom se ptejte odborníků na „parkování“

    Vložil ? (bez ověření), 23. Prosinec 2024 - 14:42

    „se ptejte odborníků na „parkování““

    Takoví se dají najít přibližně kde?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".