Přístupy k plynoměrům a elektroměrům.
Dobrý den, chci se zeptat zda máte někdo v bytových domech zamčené nebo volně přístupné prostory kde máte umístěné plynoměry a elektroměry (hlavní jističe k bytům)? Dle zákona vím že by to mělo být volně přístupné, tak zda řešíte tedy plně volným přístupem (odemčeno) nebo nějakou skříňkou s klíčkem, případně zda neřešíte a máte uzamčeno a klíče mají zodpovědné osoby (správci)?
Děkuji
Zřejmě jste položil dotaz nesprávně (viz opětovná exhibice Justitianuse).
K údajům na elektroměru, vodoměru, plynoměru a měřáku tepla se jeho uživatel samozřejmě musí kdykoliv bez prodlevy dostat.
Hlavní jistič k bytu přístupný po rozbití skla skříňky, nebo po odemčení správcem? Jestli má někdo podobný nápad, doporučuji namísto pár pořádných facek kontaktovat hasiče, oni mu to vysvětlí.
Takže se nepletu v tom že přístupy k plynoměrům a tedy hlavním uzávěrům nesmí být zamknuté a tudíž ani místnosti s hlavními jističi k jednotlivým bytům? Jak to myslíte s tím klíčkem ve skříňce? že je to nesmysl a nesmí to ani takhle být?
Klíček ve skříňce (nutné rozbít sklo) se používá při opravdu mimořádných situacích. Bytový dům není metro apod.
Kontrola stavu měřidla uživatelem není mimořádná situace. Někdo si měřáky kontroluje každý den a už vidím, s jakou ochotou mu správce denně odemyká.
Hlavní jistič to samé. Když odjíždím třeba na dva dny z bytu, vypínám vodu a hlavní jistič. Pokud nebude správce dostupný, rozbiju sklo?
Při požáru, vyplavení apod. musí být hlavní jistič bez překážky okamžitě dostupný i pro slepého člověka. Hasiči vysvětlí.
Co to je za mánii všechno zamykat, ke všemu se dostávat přes desatery uzamčené dveře pod dvaceti kamerami?
Debata (nápad zamykat) o přístupu k hlavnímu jističi bytu je absurdní. To přece nemůže nikdo myslet vážně.
.- Pavel (bez ověření): „Dle zákona vím že by to mělo být volně přístupné …“
Vymýšlíte si. Nic takového neplatí pro plynoměry, ani pro elektroměry.
Plynoměry mohou být instalovány i do bytových jader, instalačních šachet, instalačních prostorů, uzavřených místností. Naopak platí, že plynoměr umístěný v prostoru kam mají přístup nepovolané osoby, musí být chráněn v uzamykatelné skříni nebo v kleci.
Bytový elektroměr nemusí být volně přístupný, a většinou nebývá. V panelových domech jsou bytové elektroměry běžně uvnitř domu, tedy pod uzamčením, nikoliv volně přístupné. U nových instalací v rodinných domech distributor zpravidla požaduje, aby elektroměrný rozvaděč byl přístupný zvenčí bez nutnosti vstupovat na pozemek nebo do budovy. O takovém případě se zde ale nebavíme.
Justitianus
Tohle jsem si vymyslel tedy ok? Zákon č. 133/1985 Sb. Zákon České národní rady o požární ochraně § 5 Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob
- vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení,
- Pavel Pavel: „Došly argumenty co? :) nevadí, tak jste se něco naučil.“
Pavle Pavle, vystupujete zde jako nafoukaný hlupák. Důvodem je vaše neznalost zákona.
Citoval jste nám sice § 5 zákona č. 133/1985 o požární ochraně, ale zcela Vám ušlo, že povinnosti (nepodnikajících) fyzických osob v požární ochraně jsou uvedeny jinde – v ustanovení § 17 téhož zákona.
§ 17 Základní povinnosti fyzických osob (1) Fyzická osoba je povinna (…) zajistit přístup k rozvodným zařízením elektrické energie a k uzávěrům plynu, vody a topení (…). |
Z uvedeného plyne, že zákonnou povinností fyzické osoby je pouze „zajistit přístup“ k uzávěrům (tedy umožnit přístup na základě předchozí výzvy). Neexistuje však Vámi tvrzená povinnost „… že by to mělo být volně přístupné“. Zákon nezmiňuje ani žádnou povinnost spojenou s bytovými plynoměry a elektroměry. Příště čtěte zákon celý, a snažte se porozumět jeho obsahu.
Justitianus
Chápu, bez urážek by to nešlo :) Pletu se tedy i v tom, že SVJ a tudíž tedy správci, kteří jsou zodpovědné osoby co mají klíče od místnosti s plynoměry nejsou tedy „právnické osoby“? :)
„SVJ neboli společenství vlastníků jednotek je právnická osoba založená za účelem správy domu a pozemku“
Jen bych upřesnil že se jedná o plynoměry v samostatných uzamčených kojích.
- Pavel Pavel: „Pletu se tedy i v tom, že SVJ a tudíž tedy správci, kteří jsou zodpovědné osoby co mají klíče od místnosti s plynoměry nejsou tedy „právnické osoby“?“
Samozřejmě, že se opět pletete. Zase ze stejného důvodu: nečetl jste zákon nebo nepochopil jeho obsah.
Podle 1985/133/§2/2 platí, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby plní povinnosti na úseku požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. SVJ však neužívá bytový dům k provozování žádné činnosti. Správně jste napsal: „SVJ neboli společenství vlastníků jednotek je právnická osoba založená za účelem správy domu a pozemku“. Jistě tedy chápete, že správa cizího majetku je něco jiného než užívání cizího majetku.
SVJ užívá v domě nanejvýš jednu místnost, pokud je taková místnost vyčleněna pro SVJ rozhodnutím vlastníka domu.
- Už jsem Vám napsal, že plynoměr nesmí nikdy být „volně přístupný“. V místech s přístupem nepovolaných osob musí být v uzamykatelné skříni, nebo chráněný klecí.
- Pokud jde o elektroměr, Vaši lež o volné přístupnosti jste neobhájil. Elektroměr je v majetku distributora. Podmínky umístění a přístupu k elektroměru určuje pouze distributor, a ten nepřipustí, aby elektroměr byl „volně přístupný“ zvenčí každému vandalovi.
- Obecně platí, že do vnitřních prostorů bytového domu zpravidla není umožněn „volný přístup“ komukoliv. Ani hasičům.
Zorientujte se v reálném světě a nepište tady kraviny, které jste si vymyslel a které nejste schopen prokázat.
Dále podle citovaného 1985/133/§2 zákona platí, že provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti na úseku požární ochrany na místech, která užívají společně, vlastník těchto prostor, není-li smlouvou mezi nimi sjednáno jinak.
Vlastníkem společných prostor bytového domu jsou všichni vlastníci jednotek – a už jsme zase u nepodnikajících fyzických osob podle § 17 zákona.
Vlastníkem společných prostor bytového domu přece není právnická osoba SVJ. Ale to snad víte; nebo i toto Vám zůstalo skryto?
Justitianus
Zákon č. 133/1985 Sb. Zákon České národní rady o požární ochraně § 5 Povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob
vytvářet podmínky pro hašení požárů a pro záchranné práce, zejména udržovat volné příjezdové komunikace a nástupní plochy pro požární techniku, únikové cesty a volný přístup k nouzovým východům, k rozvodným zařízením elektrické energie, k uzávěrům vody, plynu, topení a produktovodům, k věcným prostředkům požární ochrany a k ručnímu ovládání požárně bezpečnostních zařízení,
Jmenovče,
jen uvedu, jak je to u nás.
Plynoměry máme v bytě v šachtě za WC.
Elektroměry jsou na společné chodbě ve skříni, která se sice zavírá na čtyřhran, ale jde jednoduše otevřít např. šroubovákem, složenýma klíčema FAB atd. Takže je vlastně volně přístupná.
Hezký den!
Pavel
Já jenom doplním,jak je to u nás. Jističe pod elektroměrmi na chodbě jsou přístupné, otevírání na čtyřhran. Když vypadne jistič, můžete jistič nahodit. Ale elektroměry jsou za sklem a volně přístupné nejsou. Na dvířkách je plomba elektráren. Nejsou tedy volně přístupné. A to ani elektoměry pro společné prostory ani pro byty.Plynoměry máme v bytě v šachtě. Proč by od nich měl mít klíč nějaký správce?
"zda máte v BD zamčené nebo volně přístupné prostory s plynoměry a elektroměry (hlavní jističe k bytům). Dle zákona …by to mělo být volně přístupné,… tedy plně volným přístupem (odemčeno) nebo …skříňkou s klíčkem, případně máte uzamčeno a klíče mají zodpovědné osoby (správci)?
- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –
Nevím, co dle vás znamená „volně přístupné“. My máme rozvodnice s elektroměry v průjezdu, a kvůli krádeži jističe před lety (nevím jak to zloděj zvládl bez úhony) zabezpečeno závorou. Před příchodem odečítače nebo technika výměny (1× / 5 či kolik let) rozvodnici zpřístupníme.
Plynoměr máme před bytem ve skříňce s okénkem ke kontrole spotřeby (uživatelem) a k odečtu (odečítačem). Nevím jak to má být dle zákona nebo nějaké vyhlášky.
Poslední komentáře