indivuální převod bytu do OV - správcovská smlouva-vznik SVJ
Dobrý den,
Naše byt. družstvo převádí byty do OV jen na základě individuálních smluv s jednotlivými budoucími vlastníky. Kromě jiného tak s každým uzavírá správcovskou smlouvu, která je jednak jednostranně výhodnější pro družstvo a druhak není úplně zřejmé, jaké jsou její výpovědní podmínky (stojí tam, že se smlouva vypovídá v souladu se zákonem o vlastnictví bytů).
Chtěl jsem se zeptat, jaký je právní názor na to, jakou má tato smlouva platnost po vzniku SVJ s právní subjektivitou (tzn. klesme-li podíl družstva pod 25%)? Znamená to, že vznikem SVJ automaticky staré správcovské smlouvy zanikají a SVJ si po odhlasování stanov a zvolení výboru může odhlasovat i změnu správce (jaká je potřeba většina?)? Nebo musí jednotliví vlastníci správcovské smlouvy indivuduálně vypovídat? A jaký je v druhém případě postup, kdy může dojít k vypovězení, až po vzniku SVJ? Děkuji.
Jiří Vadran
Pane Vadrane,
ke změně správce v souladu se ZoVB by Vás mohla zajímat tato nedávná diskuse:
Změna správce
lake
při privatizaci se provádí schůze za účati notáře, provede se notářský zápis volí se volba výboru. Výbor si zvolí svého předsedy tento notářský zápis se předává obchodnímu soudu k registraci. Pokud si nevytvoříte svou správu zvolením výboru a svého předsedy tak vás bude spravovat družstvo za podstatně vyšší náklady. Pokud se provádí volba výboru musí být nejméně 75% hlasů pro. Stanislav Jinak se obraťte na vzorové stanovy kde je celá siutace popisována.
Ještě dodatek:
Při 3 vlastnících vzniká SVJ (družstvo je členem) a lze schválit stanovy a je třeba zvolit orgány SVJ.
Jenomže někde SVJ de facto nevzniklo, nemají IČO atd. Ale to nepatří asi do této diskuse. Jen jsem chtěl v původním svém příspěvku připomenout, protože v dotazu není uvedeno zda jde o SVJ či spojení BD a SVJ.
Pokud nejde o kočkpopes spojení BD+SVJ v domě, tak to bude jednoduché,
Odhlasujte změnu a přepište Prohlášení. Pokud v domě i BD, tak
záleží, kdo co odhlasuje. Smlouvy dle zák. 40/1964 smlouva mandátní
Mandátní smlouvou se zavazuje mandatář, že pro mandanta na jeho účet
zařídí za úplatu určitou obchodní záležitost uskutečněním právních
úkonů jménem mandanta nebo uskutečněním jiné činnosti, a mandant se
zavazuje zaplatit mu za to úplatu. Pramen § 566 odst. 1) obchodního
zákoníku Viz také
- příkazní smlouva
- smlouva komisionářská
Děkuji za dosavadni komentáře. Abych to upřesnil. V domě už je převedeno asi 5 jednotek, dalších X má podánu žádost, které SBD zatím oddaluje. Co vím, tak SBD jednou za rok svolá vlastníky, kde jim přednese „co se za rok stalo“ :-/, krátká diskuse a nazdar.Existuje výbor domu (družstvo se tváří, že se jedná o obdobu dřívější samosprávy), ale iniciovat v současnosti schvalování stanov a následně změnu správce je zbytečné, protože SBD by nic takého nedopustilo (přehlasovalo). Jak jsem popsal při převodu se uzavírají právě indiv. správcovské smlouvy, kde výpovědní lhůta je skryta v úsloví „výpověď podle zákona o vlastnictví bytů“, což nechápu. Takže teď právě nevím, jetsli můžeme „jednoduše“ po vzniku „skutečného“ SVJ (SBD méně než 25%) na shromáždění odhlasovat nového správce s tím, že dosavadní individuální smlouvy pozbývají platnosti vznikem SVJ jako právnické osoby nebo jestli před hlasováním musí každý vlastník individuální správcovskou smlouvu SBD vypovědět (podle obč. zák. je to u smluv na dobu neurč. 3měsíce?) a teprve pak si můžem zvolit nového správce…
Neznám přesné znění vašich smluv, ale podle popisu jde o to, že SBD převede jednotku, seznamuje nového majitele se stavem věci – že správce je SBD a ten to buď přijme nebo ne. V této převodní smlouvě není (podle mne ani nemůže být) žádný závazek do budoucna ohledně správcovství.
Nový majitel vstupuje do existujícího stavu, tento respektuje a změna je možná jen podle platných ustanovení stanov/zákona.
Podmínky družstva pro převod bytu do vlastnictví jistě schválili členové družstva podle platných pravidel.
Při převodu SBD dá k podpisu Prohlášení vlastníka, kde je uvedeno jako správce objektu, dále převodní smlouvu a smlouvu o správě. Oni ji mají nazvánu jako „mandátní“, ale to podle mě nejde, pokud je to smlouva s fyzickou osobou, nebo? Vypadá obdobně jako smlouvy mezi správcovskou firmou a SVJ (akorát tam je, že třeba SBD zadává kritéria výběr. řízení atp. což asi vyplývá z logiky pokud jsou vlastníci v menšině, ale už při převodu 50% jednotek :-/ ) ale je na fyzickou osobu/by (pokud SJM). POkud bych tuto smlouvu odmítl podepsat, resp. pokud bude SBD trvat na svém jednostranném znění, na což nebudu chtít přisoupit já, tak mi SBD asi byt nepřevede, nebo? Budu se muset obrátit na soud?
Teď ještě znovu čtu, odpověď p. Petra, že mandátní smlouvou se to nazývat může :-? a co z toho tedy vyplývá? Že ji musím/nemusím při převodu podepsat (když správce uveden i v Prohlášení…)? A pokud musím, musím ji po vzniku SVJ – právnické osoby – vypovědět? Či zaniká vznikem SVJ/odhlasováním nového správce shromážděním? Nebo ještě mě napadla varianta, že vobou nového spráce shromážděním začíná běžet výpověď těchto individuálních smluv? Omlouvám se, za další a další rozpitvávání, ale naše SBD opravdu nění z těch, které by převody nekomplikovaly…
Já jen stáhl z http://business.center.cz/…ny/obcanzak/ co na to zákon. Domnívám se, že se smlouvy uzavírají dle „Občana“ a nazývají se Mandátní, či komisonářská, či příkazní. Zákon nepřikazuje že musíte mít správce a s ním smlouvu. Dělejte si vše sami bezúplatně či na smlouvy (možná i Dohoda o provedení práce – brigáda ?) za peníze.
Výpověď dle znění smlouvy.
Odhlasování jiné smlouvy dle stanov – počet hlasů.
Na http://www.jaktodelaji.cz/…h-casti-domu je článek JUDr. Schödelbauerové z MMR o smlouvách o správě a o správě vůbec. Můžete si uzavřít smlouvu na ekonomickou část (účetnictví), nebo technickou (shánění řemeslníků, revizí), nebo na obojí nebo na nic a dělat si to sami v domě (zadarmo nebo na smlouvy, příp. dohody o provedení práce). Jen odměna výboru se nedá obejít na smlouvu (dohodu). Pokud smlouva není označena, tak ale vyplývá z, ve smlouvě uvedeného paragrafu, který typ smlouvy to je.
Poslední komentáře