Hlasování per rollam + lhůty + forma doručení a prokázání
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak počítáte lhůty při hlasování mimo zasedání v písemné formě (per rollam). Naše stanovy říkají: „Lhůta k vyjádření vlastníka jednotky činí třicet dní od doručení návrhu členu společenství.“
Situace: Předpokládejme, že 1.12. zašlu e-mailem + vyvěsím v domě podklady pro schůzi mimo zasedání v písemné formě (per rollam). Otázky:
- Od kdy do kdy začíná běžet 30-ti denní lhůta?
- Do kdy může člen SVJ hlasovat. Jinak řečeno od kdy je možné považovat souhlas návrhem usnesení od člena SVJ jako neplatný protože nedoručil své vyjádření ve lhůtě 30 dnů.
- a) Prokázání doručení – Dle SČMBD → „Doručení může být
prokázáno také protokolárním doručením do schránek v domě nebo
dokladem o odevzdání k poštovní přepravě (+ 3 dny)“.
b)Prokázání přijetí návrhu. Dle razítka nebo protokolárním výběrem schránky poslední den.
_______________________________
Domnívám se, že je to takto (ponechme fakt, že jsou svátky):
- doručení vhozením do schránek +1 den lze chápat, jako datum od kdy běží lhůta tj. 2.12. Těm co bylo zasláno poštou se lhůta prodlužuje od 3 prac. dny.
- lhůta končí 31.1. + 3 prac dny. tj. 6.1 počítal jsem pracovní dny. Schránku bych vybíral cca 18:00. Pokud by zásilka byla zaslaná poštou, tak pošta doručuje dopoledne. Vše co bude obdržené po 6.1 je povazováno jako doručené po lhůtě. Těm co bylo zasláno poštou se lhůta prodlužuje od 3 prac. dny.
dekuji rexmond
Děkuji všem za komentáře. Pochopil jsem, že neexistuj žádná exaktní definice.
Jediné co platí na 100% je, že lhůta nesmí být kratší než stanoveno v zákoně nebo stanovách. Dále pokud bych všem osobně proti podpisu předal „Výzva k rozhodnutí vlastníků“ + „VYJÁDŘENÍ K NÁVRHU ROZHODNUTÍ“ + podklady, pak mohu připočíst těch 15 dnů.
Pokud to naházím do schránek a v domě bude kverulant, tak může být problém s dokazováním. Jinak tě 15 dnů se počítá od doručení. Ono doručení lze počítat, až když je výzva… doručena adresátovi, tj. že se dostane do sféry jeho dispozice.....
Pokud se vhazuje do schránek je dobré zápis s dalším členem zápis.
Obecně jsem četl, že se mohou přičíst 3 dny a tento ten počítat jako den zápisu schůze mimo zasedání v písemné formě (per rollam).
Už zase nemají co dělat a starají se o společenství. V článku se uvádí: Pokud se vlastník v dané lhůtě nevyjádří, má se za to, že nesouhlasí. Nelze tedy využít princip „kdo mlčí, souhlasí“. To není pravda, protože v zákoně je jasně uvedené, kdo se může obrátit na soud a to je pouze přehlasovaný vlastník. Takže v článku je vyslovený blábol. Ten kdo se nevyjádří nemá právo být zařazen do skupiny těch, co nesouhlasí. Ten kdo se nevyjádří, neznamená že nesouhlasí, to není přehlasovaný vlastník. Ten kdo se nevyjádří se jednduše nevyjádřil a nemůže být ani pro ani proti.
A Radka zde zase žvaní. Opět ukazuje, že o právu neví nic. Samozřejmě že platí jako obvykle:
- Kdo je pro, ten je pro.
- Kdo je proti, ten je proti. Jako přehlasovaný vlastník se pak může obrátit na soud.
- Kdo se nevyjádřil, ten nehlasoval. Jeho hlas nelze započítat ani jako hlas PRO, ani jako hlas PROTI. Proto není přehlasovaným vlastníkem a nemůže se obrátit na soud.
Justitianus
Nějak jsem neporozuměl dotazu,
chcete aby vlastníci nějak o návrhu rozhodli, nebo chcete mít doklad, že jste udělal hlasování.
U nas mame v podminka, ze pozvanky na schuzi se posilaji min 14 dni pred shromazdenim … to bych bral jako primerenou dobu k doruceni a oznameni, vcetne vyveseni v domech.
a oznamite den hlasovani a od toho pak cekate 30 dni aby se mohl nekdo vyjadrit …
u nas dobu hlasovani nemame ve stanovach … vetsinou koncime jakmile vetsina rozhodne.
pane Rexmonde, představte si že lidem se kterými žijete ve společném domě (na shromáždění, na chodbě) sdělíte při oznámení výsledků hlasování že vlastník XY nedoručil hlasovací lístek včas. On bude tvrdit, že doručil do schránky SVJ nebo schránky statutára. A potom se budete chtít přít ?
Když to berete takto akurátně, tak byste musel doručovat poštou doporučeně (příp. s dodejkou). Tam je to dokazatelné, vč. toho, že doručením je tuším den uložení na poště. Tak to dělají např. soudy, aby se obeslaný nevyhýbal třeba uhrazení dluhu. To bych akceptoval, když žalujete dlužníka, nikoli pro hlasování per rollam. Jinak si naděláte v domě zle. Pravda je, že lhůta je dostatečná (2× delší než dle NOZ)
Rozhodování mimo zasedání
§ 1211
(1)
(2)
(3) Návrh musí obsahovat alespoň návrh rozhodnutí, podklady potřebné pro jeho posouzení nebo údaj, kde jsou uveřejněny, a údaj o lhůtě, ve které se má vlastník jednotky vyjádřit. Neurčí-li stanovy delší lhůtu, platí, že lhůta činí 15 dní.
§ 1213
Statutární orgán oznámí vlastníkům jednotek v písemné formě výsledek hlasování, a pokud bylo usnesení přijato, oznámí jim i celý obsah přijatého usnesení.
Nezapomeňte včas a srozumitelně informovat dle NOZ vlastníky o výsledku. Dle mne byste měl každému poslat scan, jak kdo hlasoval abyste nebyl podezírán, že jste si to spočetl jak jste potřeboval.
Poslední komentáře