havárie odvětrávací šachty

Vložil Irena88, 5. Listopad 2020 - 14:32 ::

Dobrý den, jsem majitelkou 48 let starého bytu v cihlové bytovce. Byt je v posledním podlaží pod střechou.Letos v březnu při výměně stoupaček bylo zjištěno firmou ,která toto prováděla,že odvětrávací litinové potrubí je zcela zničené rzí a utrhlo se a zbortilo se v šachtě, což mělo za následek neskutečný zápach.Celou věc jsem nahlásila vedení SVJ ,jmenovitě předsedkyni. Vzhledem k tomu,že šlo o původní stav WC ,kdy zadní stěna byla z cihel a bylo ji třeba celou zbourat, rozhodla jsem se pro celkovou rekonstrukci s tím,že náklady ,které nebudou spojeny s havárií budu hradit sama. Tak jsem také udělala nechala jsem firmu vyčíslit jen a pouze kroky ,které byly spojeny s vybouráním zdi, instalací nového WC,větráku,in­stalací nové odvětrávací šachty a obložením zadní stěny. Celková rekonstrukce vyšla na 51 tis. a z toho žádám na základě vyčíslení nákladů od firmy 33 tis z fondu oprav SVJ. Předsedkyně ,která byla informována a celou rekonstrukci viděla v jejím průběhu mě ubezpečila,že všechny náklady na opravu této havárie uhradí SVJ, bohužel ,teď se k celému problému postavila tak,že je to příliš mnoho a SVJ mi přispěje pouze 5 tis. Mohu se nějak bránit?

PřílohaVelikost
Inked3554b8f3-f47f-4078-b4f7-9f6ab3648e87 - kopie_LI.jpg643.94 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous_El (bez ověření), 5. Listopad 2020 - 18:05

    Mělo by se jednat o společnou část domu a pokud uvažujeme o situaci jako o havárii, tak by mělo být nahlášené na pojistku domu (případně bytu) s tím, že úhrada bude asi se spoluúčastí. Neznáme podrobnosti v celém rozsahu. Firma provádějící opravu stoupaček závadu objevila a vy jste ji nahlásila SVJ. Zvažte prosím i revizi celého potrubí kamerou, od přízemí až k Vám, stejná závada se možná vyskytuje vzhledem ke stáří potrubí i jinde (pokud ji ona firma neodhalila) a navíc neví zřejmé na jak velké kousky se potrubí rozpadlo a zda někde neuvízlo, čili aby se situace neopakovala.

    Vložil Justitianus, 6. Listopad 2020 - 7:11

    Nemusíte se nijak bránit.
    Nikdo na Vás přece neútočí!

    V první řadě se postarejte, abyste vyzvala dlužníka prokazatelně k úhradě a poskytla mu přiměřenou lhůtu k zaplacení dlužné částky.

    Po marném uplynutí stanovené lhůty prostě sdělte SVJ, že budete od 1. dne následujícího měsíce provádět započtení Vaší pohledávky vůči pohledávce SVJ na úhradu plateb na správu domu a na zálohy k úhradě služeb. Přestaňte hradit na tak dlouhou dobu, aby se obě vzájemné pohledávky vykompenzovaly.

    Justitianus


    POZOR! Má rada je použitelná pouze v případě, že jste schopna prokázat že uvedené náklady byly se souhlasem SVJ účelně vynaloženy k opravě společné části. Míním tím, že jste schopna to prokázat tak, aby to obstálo u soudu.
    Nechci Vás strašit, ale pokud nemáte v ruce písemný souhlas SVJ s provedením opravy a s jejím rozsahem a s předběžným rozpočtem, pak se může stát lecos. Postačí když SVJ bude rozporovat výši částky: možnost započtení tím padá – Váš údajný nárok v tom případě není nesporný. Započtení je vyloučeno. Musela byste se obrátit na shromáždění, nebo na soud.
    Jestliže předsedkyně popře Vámi tvrzenou ústní dohodu, pak nemáte v ruce vůbec nic čím byste prokázala Vaše tvrzení. S čím půjdete k soudu? Jaké důkazy navrhnete? Je velmi naivní a neprozřetelné domlouvat se jen ústně. To fungovalo mezi poctivými českými sedláky před stopadesáti lety. Dnes bohužel nikoliv.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".