fond oprav

Vložil anonymus (bez ověření), 14. Únor 2013 - 10:34 ::

Na zateplení si bereme úvěr, který budeme splácet z fondu oprav. Existuje nějaká vyhláška – nějaké povinné minimum (v %), které by mělo ve fondu oprav zůstat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 14. Únor 2013 - 12:27

    Nemáte žádný fond oprav.
    Ve skutečnosti vybíráte zálohy na správu domu a pozemku.
    Z nich nelze hradit výdaje, které nepatří pod správu domu.
    Zateplení nepatří pod správu domu.
    Použití záloh na správu na nezákonný účel může být hodnoceno jako trestný čin zpronevěry. Zajistěte si tedy písemný souhlas všech, kdo skládali zálohy, s jejich použitím na odlišný účel.
    Máte-li další dotazy, ozvěte se.

    lake

    Vložil SVJNádražní (bez ověření), 15. Únor 2013 - 12:36

    Chci se zeptat jak máte v měsíčním předpise na byt.jednotku,u­vedenou kolonku – fond oprav ? Máte tam napsané fond oprav a částku nebo záloha na správu domu a pozemku ? POkud máte zálohu-tak ta by měla být přeci v každém ročním vyúčtování uvedena ? Toto přeci neni možné nazvat zálohou .....ta je vyúčtovatelná a měla by být pokud neni využitá,navrácena…a pokud se nevrací a zůstavá na účtě-tak potom je to s nějakým souhlasem majitelů ?? Docela mě to zajímá,protože po býv.výboru dávám vše dohromady-dost věcí si zde beru jako plus,ale tohle mě trošku zaráží a ráda bych věděla jak to teda správně je. S pozdravem Šárka

    Vložil SVJNadrazni (bez ověření), 15. Únor 2013 - 19:18

    Jak může někdo dát v hodnocení mínus,když se na něco ptám ??? Holt chytrý človíček.......Můj dotaz je otázka na někoho chytřejšího kdo se opravdu dobře vyzná ve všech pojmech u SVJ. Hezký večer všem a snad mě někdo odpoví nebo napíše odkaz,kde info najdu,děkuji.

    Vložil Francesco (bez ověření), 15. Únor 2013 - 11:03

    Podle mého názoru velmi často dochází ke špatnému výkladu historicky zavedeného pojmu „fond oprav“(FO), který byl zaveden hlavně v družstevním bydlení, kde se na FO dlouhodobě shromažďovaly peníze družstevníků pro krytí potřeb domu, ať to byla správa,oprava či údržba. Údržbou se rozuměly veškeré zásahy do objektu k jeho opravám, či modernizacím, vždy vyplývajícím z technické potřeby (výměna zámku domovních dveří, ale i výměna dřevěných oken za plastová). Nyní je ale situace, kdy z mnohých dříve družstevních, ale i státních, či obecních domů vznikají SVJ, která mají vlastní účet, obecně mu říkají fond oprav a hradí z něj vše, jako tomu bylo v původní formě vlastnictví domu, říkejme bytovým družstvem. Nově vzniklé SVJ začíná hospodařit samo a na svůj vlastní bankovní účet přebírá peněžní prostředky, které spravoval do této doby někdo jiný. Jak tedy naložit s těmito prostředky tak, aby nebyla porušena litera zákona, ale aby mohly být perspektivně využity jako zdroj financování velké opravy, rekonstrukce, modernizace? Nezdá se mi flexibilní zakládat různé účelové podúčty, abzvláště když není patrné kolik bude skutečně budoucí výměna střechy stát? A když bude takový podúčet vytvořen, bude na něj převedena část již existujících financí, jak bude v budoucnu naloženo s případným přebytkem tohoto účtu po realizaci akce? Lze dát do stanov, že prostředky na účtu SVJ jsou určeny na opravy, údržbu, rekonstrukce, modernizace s tím, že v každém konkrétním roce bude existovat plán oprav a údržby? Vždyť každý vlastník bytu dostává vždy začátkem roku svůj rozpis plateb na zálohy za služby a na náklady z provozu domu, včetně dotace fondu na opravy a údržbu. Není výměna střech generální opravou uhraditelnou z fondu oprav? Francesco

    Vložil svj člen (bez ověření), 14. Únor 2013 - 14:16

    Pane lake, pod pojmem správa účtujeme: poplatky za banku, náklady na veškeré revize, odměna účetní, odměna výboru( jak malá), máme ve stanovách, že pokud shromáždění nerozhodne jinak tak v položce správa se účtují i výměny poměrových měřáků, náklady na činnost výboru( kopírování, ověřování … ) V tzv. fondu oprav , to jsou peníze pouze na opravy popř. rekonstrukce společných částí domu podle prohlášení vlastníka.

    Vložil lake, 14. Únor 2013 - 16:02

    Děkuji za upřesnění. Takže máte oddělený účet, na který vlastníci dobrovolně skládají finance určené na budoucí rekonstrukci domu. Tyto platby jsou nevymahatelné, pokud se vlastníci jednotek nezavázali smluvně k takovému vzájemnému přispívání.

    Nemůžete ale váš „fond oprav“ míchat dohromady s povinnou zálohou na správu podle § 15 odst. 2 ZoVB (ze které se hradí správa, opravy, údržba, provoz společných částí domu). Jde účetně o dvě zcela oddělené hromádky s odlišným režimem a s odlišnými osudy. (Zálohy na správu může SVJ vymáhat vlastním jménem.)

    Neexistuje žádné zákonem dané minimum výše záloh. Takto postavená otázka ani nemá rozumný smysl. Nejde o nějaké abstraktní číslo, ale o časové plánování příjmů a nákladů (cashflow). Doporučuji sestavit, schválit a každoročně aktualizovat plán údržby a oprav domu na 30 let dopředu. K tomu sestavovat dlouhodobý finanční plán, který by měl pokrývat všechny předpokládané výdaje SVJ. Z toho vám automaticky vyjde jaké částky budou na kontě SVJ v jednotlivých letech, zda budou nutné brát si úvěry a kdy, jaké částky bude potřebné vybírat na zálohách.

    V některých státech je takové podrobné plánování povinnou součástí činnosti kondominií či Homeowners' Associations. V ČR to bohužel povinné není.

    lake

    Vložil realista (bez ověření), 14. Únor 2013 - 20:48

    Člověče nefantazírujte,30 let dopředu. Nebylo by lepší až na věčné časy. U nás to naní možné ani na 5 let. Resp. je to možné, ale je to cár papíru. Za 30 let se změní materiály, technologie, technické prostředky, požadavky, lidé a vůbec, kdo ví, co bude za 30 let v tomto neklidném světě.

    Vložil lake, 15. Únor 2013 - 3:33

    Zase jeden, který je chytřejší než zákonodárci v USA a v Kanadě. Až budete mít Vy v ČR alespoň takový průměrný plat jako je v Kalifornii, pak jim můžete začít radit jak mají podle Vás dělat správu nemovitostí.

    Vyjmenoval jste, co všechno se za 30 let změní. Ale zapomněl jste na to nejdůležitější, co se nezmění: I za 30 let zde bude stát váš dům s jednotkami. I za 30 let v něm budou chtít lidé slušně bydlet. I za 30 let bude mít stěny, okna, potrubí, výtah a střechu. I za 30 let bude nutné dům pravidelně opravovat a udržovat. I za 30 let to bude stát peníze. Současné části domu a jeho technická zařízení budou postupně stárnout a dříve či později bude nutné s tím něco udělat.

    Jen hlupák zavírá oči a dělá, že si nedohlédne ani na špičku nosu, pane.

    lake

    Vložil Bajer (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 13:22

    zřejmě jste při tom mávání pruhovanou vlajkou zapomněl na to,že výbor SVJ je v ČR většinou honorován jen symbolicky.I za tuto hrst ořechů ale ručí hlavou a majetkem.Kromě toho by měl být právníkem,archi­tektem,ekonomem,zed­níkem i elektrikářem­.A vzhledem k nastupující de.generaci XYZ,která se nechce nikde vázat je plán na 30 let úsměvný…

    Vložil realista (bez ověření), 15. Únor 2013 - 13:40

    No a co má být? To, že je dům potřeba udržovat a opravovat ví snad každý normální člověk a taky to dělá. To si mám dnes naplánovat, že za 15 let vyměním výtah a když to bude potřeba za deset let, tak budu dělat co? Budu čekat 5 let, protože mám svůj plán. Nefantazírujte člověče.

    Vložil Viktor_SVJ, 15. Únor 2013 - 13:52

    realista napsal: To si mám dnes naplánovat, že za 15 let vyměním výtah a když to bude potřeba za deset let, tak budu dělat co? Budu čekat 5 let, protože mám svůj plán.

    To po Vas samozrejme nikdo nechce. Ale pokud vite uz ted, ze prvni velka investice, ktera Vas dum ceka, je za 15 let vymena vytahu, muzete na Shromazdeni SVJ navrhnout zpusob financovani. Lake Vam urcite rekne, jake jsou legalni moznosti, jak takovou zalezitost zaplatit tak, aby se tomu nemohl zadny z vlastniku vyhnout. (Mne by to zajimalo taky, teda).

    Podstatne je, ze kdyz se pak stane, ze vytah se totalne rozsype (=neopravitelne) o 5 let driv, bude si muset SVJ na novy vytah sehnat „rychle“ jen tretinu penez (za predpokladu, ze 2/3 uz nejakym legalnim zpusobem shromazdilo).

    Rozhodne by vlastnici meli mit pomerne jasnou predstavu o tom, jake rekonstrukce, modernizace a drahe opravy je cekaji v dobe, do ktere jde rozumne dohlednout. Pokud vim, ze mam vytah s X lety do konce zivotnosti, kotelnu s Y lety a fasadu se Z lety, tak je rozhodne zodpovedne uz ted zjistit, kolik to zhruba bude stat, a zacit premyslet nad tim, kde na to vezmeme, abychom nebyli v situaci, ze za X let si musime vzit jeden uver, za Y druhy a za Z treti (a protoze jsme vsichni jako ignoranti nekoukali do budoucnosti, svoje uspory jsme vrazili do splatek noveho auta nebo rozfrcali na dovolenou).

    Kdyz resite domaci utraceni, taky snad mate aspon trochu prehled o tom, za kolik let budete muset nejspis koupit nove auto, a kde na to asi vezmete. Barak neni nic jineho, nez dalsi podobna starost, akorat takova, u ktere spousta lidi jen „nevi“, co vsechno je ceka. A od toho si maji zvolit do vyboru SVJ nekoho, kdo do te budoucnosti dohledne a bude schopen rict „jestli za 10 let kazdej nenasporite 100k na novej vytah, budem si na nej muset vzit mastnej uver a na urocich nas to bude stat tolik a tolik“.

    Vložil realista (bez ověření), 15. Únor 2013 - 14:40

    Viktore, nechte si své rady a úvahy u prdele pro sebe. Stejně k ničemu jinému nejsou.

    Vložil Viktor_SVJ, 15. Únor 2013 - 14:06

    Jen hlupak si muze myslet, ze schopnost spravovat nemovitosti nebo nekomu radit jakkoliv souvisi s prumernym platem v dane lokalite. (A chytrost zakonodarcu v USA je kapitola sama pro sebe).

    Pane lake, kdybyste dokazal ve svych prispevcich zustat vecny a nerikat podobne nesmysly, bylo by to mnohem lepsi.

    (Jinak naprosty souhlas s vecnou casti prispevku, planovat na mnoho let dopredu je nutne. Je snazsi presvedcit lidi, aby nejakym zpusobem nasporili na rekonstrukci cehokoliv predem, nez zacit shanet prachy na drevo nebo uver az ve chvili, kdy uz se to musi zacit resit.)

    Vložil Votočka, 15. Únor 2013 - 10:36

    Pokud se nemýlím, tak investiční krize se k nám do Evropy přelila z Ameriky.

    Tak co se mám od nich učit? V dnešním uměle vyvolaném prúseru, kdy si člověk není jist, zdali ho zdejší novodobá půlmozková oligarchie nevykopne zítra z práce, je mi fakt u prdele, co bude s barákem za 3 potažmo za 5 let natož za 30.

    Včilky mudruj a raď.

    Votočka

    Vložil Zima (bez ověření), 14. Únor 2013 - 19:05

    To období 30 let je něčím podložené?

    Vložil Bajer (bez ověření), 6. Srpen 2018 - 13:27

    říkali to v Emerice.Vzhledem k tomu,že je to jedna z nejzadluženějších zemí na světě,tak tomu musí rozumět…

    Vložil X (bez ověření), 14. Únor 2013 - 15:19

    Vy si na fond oprav jen hrajete, technicky vzato jsou to zálohy. Dokonce možná soudní cestou nevymahatelné. Ale my vám vaši hračku brát nebudeme. Hrejte si dál a nezlobte.

    Vložil Anonymous123 jaryn (bez ověření), 14. Únor 2013 - 23:26

    Neplatič dostal od soudu platební příkaz i na nezaplacené zálohy do fondu oprav....... lake – za 30 roků nám tu napiš co jsi naplánoval, měl jsem tě za rozumného člověka… pojem fond oprav používá většina svj, je třeba to řešit ve stanovách

    Vložil X (bez ověření), 15. Únor 2013 - 0:55

    Také jsem před časem dostal platební rozkaz. Podle žalobce mi prý vznikl dluh na nezaplacených příspěvcích do fondu oprav.

    Automatické vydání platebního rozkazu je celkem běžná soudní praxe, píší ho asistentky. Soudy to prostě zkoušejí, aby si usnadnily práci.

    Otrlý „dlužník“ však podá odpor, což jsem také učinil.

    Řekl bych, že jsem asi jeden z mála, který v praxi testuje lakeho teorii, že žádný fond oprav neexistuje. Výsledek testu je však bohužel v nedohlednu.

    Vložil Votočka, 15. Únor 2013 - 10:45

    U soudu by mělo testem proběhnout, zda jste neplatil úmyslně nebo proto, že Vám oprávněný předal nepřesné informace nebo po právní stránce má dopkumentace vady apod.

    Před několika lety jsem to absolvoval a žalobce dostal přes nos, v podstatě za to, že požadoval plnění bez usnesení shromáždění, na základě rozpisu, který nebyl podepsán výborem a byť byl v pozici správce, tak zejména za to, že nebyl SVJ legitimován k podání návrhu na platební rozkaz, potažmo žalobu. A tak to co žaloval, zaplatil do poslední koruny včetně nákladů řízení.

    Po celou dobu hlavního líčení nepadlo ani slovo o fondech o zálohách apod. s vyjímkou čtení žaloby.

    Přeji Dobrý den

    Votočka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".