dotaz na vyúčtování služeb
Mám dotaz na vyúčtování služeb (teplo, TUV, voda, elektřina společná) v souvislosti s nájemním bydlením.
Když nájemník končí, musí mu vlastník vrátit kauci ke skončení nájmu (tedy ihned).
Ptám se z důvodu, jak byste řešily či řešíte, abyste mu vypočítali zkonzumované služby?
Nebo jakou máte prosím osobní zkušenost (či tip) s tím:
1 – že nájemník skončí třeba v únoru, tak že za rok v dubnu (až bude vyúčtování) vám bude něco doplácet?
2 – že nájemník začne třeba v březnu (a byt byl v 1 a 2 prázdný), tak jak se stanoví, kolik má vlastně zaplatit za TUV a teplou vodu
(s ohledem na to, že náměr tv TUV bude sice 0 ale 40% a v teple 30% složky dle podlahové plochy, bez ohledu na spotřebu)
díky za jakékoliv názory…
Co nazýváte „kauce“ se v NOZ označuje „jistota“. Pronajímatel si může při skončení nájmu započíst pouze to, co mu nájemce dluží v okamžiku ukončení nájmu.
Částku za poskytnuté služby však nájemce pronajímateli nedluží – vždyť v únoru není k dispozici ani vyúčtování služeb za uplynulý rok, a výsledek vyúčtování za leden a únor 2016 bude znám teprve v dubnu 2017. Neexistuje tedy případný dluh nájemce.
Když neznáte při ukončení nájmu zda vznikne dluh, ani neznáte výši tohoto případného dluhu, nemůžete tento neexistující dluh započíst na jistotu složenou nájemcem.
Je pouze Váš problém, že jste si s nájemcem neujednal výhodnější pravidla a termíny pro vyplacení jistoty. Sám jste si zavinil vaši situaci.
lake
vyuctuje a vyrovna zalohy na sluzby (pokud je co) po vyuctovani od spravce. Coz je nekdy okolo kvetna nasledujiciho roku. Totez by melo platit i naopak.
Jako správný rentiér, by jste měla vědět, že existují měřáky, tak stačí udělat odpočty, ceny na letošní rok jsou známy, ITRN můžete udělat odhadem a zbytek jsou technické ztáty které jdu na Váš vrub.
Není důvod čekat další rok.
Standartně však rentiér najde ještě nějaké závady, takže ochota vracet kauce se snižuje, pokud je však nájemník schopný dokáže i tuto si tuto věc ošetřit sám a vždy doporučí nějakou dohodu.
ale preplatek ze zaloh na sluzby az po vyuctovani. Pohrdate lidmi kteri si nasetrili na stari aby nevyseli nikomu (ani statu) na krku?
Pan Hubert uvádí tazatelku v omyl.
- Pokud nájemce má ve smlouvě uvedeno, že hradí služby paušálem, pak pronajímatel stanoví výši plateb podle doby trvání nájmu, bez ohledu na odpočty. To zjevně není případ tazatelky.
- Pokud nájemce má ve smlouvě uvedeno, že hradí služby na základě ročního vyúčtování od poskytovatele služeb, pak pronajímatel musí počkat na rozúčtování a vyúčtování služeb pro byt. Teprve pak by mohl celkovou úhradu za službu rozklíčovat podle doby nájmu a podle náměrů indikátorů a měřidel.
- Pokud nájemce má v nájemní smlouvě uveden nějaký jiný způsob stanovení úhrad za služby, musela by nám tazatelka napřed napsat jak to tedy mají s nájemcem smluveno.
lake
Však mi ten správný stav věci, dáme dohromady.
- uzavřenou smlouvu měnit nemůžete, či s velkými obtížemi
- stanovte si odkaz na obchodní podmínky
ty pak můžete měnit každý měsíc, či dle libosti. Postačuje jejich zveřejnění na někde WEBu, kde se s nimi může nájemník seznámit, vyjádřit nesouhlas, či podat výpověď.
Určitě není správný stav věci, blokovat kauci jeden rok či po roce honit někde nájemníka se složenkou. Stanovit paušály ve službách je hodně odvážné.
Poslední komentáře